Datum:

Drtí vás nekonečná zima v covidové izolaci? Potřebujete se nadechnout čistého, horkého a pokud možno i mořem vonícího vzduchu? Pak vás zveme do země neomezených možností: arabského emirátu Dubaj a jeho stejnojmenného hlavního města, které se pyšní přívlastky typu „nejmodernější světová metropole“, „největší staveniště světa“ a aktuálně také „jedna z prvních zemí, které se po první vlně pandemie Covid-19 znovu otevřely zahraničním turistům“.

Noční panorama Dubaj

Město Dubaj leží na severním okraji stejnonojmenného emirátu a je rozděleno na dvě části zátokou Dubai Creek, která je často mylně označována za řeku. Ve skutečnosti se ale jedná o výběžek Perského zálivu.

V současnosti se město Dubaj dělí na 14 čtvrtí: al-Hamriya, al-Karama, al-Chabisi, al.Ras, al-Satwa, al-Wasl, Bur Dubai, Deira, Hur al-Anz, International City, Jumeirah, Umm Sugaym, Za´abeel a al-Qusais.

Vycestovat do něj můžete i jako běžný smrtelník, a užívat si, jak o vás bude božsky postaráno.

Dubaj z letadla, výhled na Dubaj

Cestování do Dubaje v době covidu

Dubaj se během koronavirové epidemie rozhodla, že turistický ruch nenechá za stávající situace padnout na kolena. Vybudovala mnohá opatření, která jí umožňují vítat turisty ve svých prosluněných ulicích (respektive spíše v klimatizovaných koridorech obchodních domů pod těmi ulicemi) i nadále: v průběhu února jsou například zavřené bary, ale jídelny a kavárny jsou s jistými omezeními otevřené – stejně jako hotely, obchodní domy či bazény a divadla.

Všichni tu nosí roušky a v rámci probíhajícího Týdne inovací představila Dubaj i zbrusu nové drony, které budou dezinfikovat obtížněji přístupné oblasti.

Testování PCR testy na cestu do Dubaje:

Negativní test je třeba předložit před odletem z Prahy.
Test pak podstoupíte i na letišti v Dubaji nebo Ras Al Khaimah (tento test je zdarma) a do obdržení výsledků se musíte zdržovat v hotelu (výsledky jsou do 24 hodin)
Test podstoupíte i před odletem a následně po příletu v ČR (nejdříve 5.den po návratu).

Jakékoliv porušení instrukcí a procedur proti šíření COVID-19 je zákonem považováno za trestný čin, dle prohlášení emirátských autorit. Všechny instrukce o COVID-19 si přečtěte na webu MZ ČR.

Dubaj z výšky mrakodrapu

Město architektury a mrakodrapů

Když se někteří lidé ptali, co budou Spojené arabské emiráty dělat se svým novým vesmírným programem na Marsu, říkali jim obyvatelé Dubaje: to samé, co tady. Jestli dokážeme z pouště udělat takový klenot, jako je Dubaj, představte si, co dokážeme na Marsu.
Nadsázka? Možná trochu. Dubaj už stojí a arabská sonda už létá kolem Marsu.

Díky neutuchajícímu stavebnímu boomu vyrostla Dubaj v město s celosvětově největším počtem dokončených mrakodrapů dosahujících čtvrt, půl a tři čtvrtě kilometru výšky.

Ohromující mrakodrapy dnešní Dubaje se ke svým výšinám začaly vypínat před pouhými čtyřmi dekádami. Ještě před tak krátkou dobou stála v místech, kde se dnes nachází nejvyšší budova světa Burž Chalífa (828 m) (a také mnohaproudová silnice Sheikh Zayed Road, , luxusní sedmihvězdičkový hotel Burž al-Arab i a největší nákupní centrum na světě Dubai Mall) jen malá pouštní vesnice.

V současné chvíli už měla mít Dubaj novou dominantu. Doposud rekordní mrakodrap Burž Chalífa měla zastínit kolosální Dubai Creek Tower, která se měla tyčit do neskutečné výšky 1300 metrů. Stavba budovy za miliardu dolarů, z jejíž střechy by se člověk už mohl dotýkat hvězd, se však kvůli covidové pandemii zastavila. Nejdříve si na ní někdo vběhne asi až v roce 2022.

Místní obyvatelé s oblibou tvrdí, že se zde nachází polovina z celosvětového počtu stavebních jeřábů. Staví se zde bez ustání a město se nejvíce rozrůstá zejména směrem na jih podél pláže Jumeirah, ulice Sheikh Zayed Road a také směrem do vnitrozemí.

Dubaj, výhled na business distrikt, přes okno

Megastavby všeho druhu, uměle vytvořené ostrovy a mnoho dalších atrakcí, nad kterými zůstává mnohdy rozum stát, zde rostou doslova jako houby po dešti. Jedná se o budovy rozličných stylů a struktur, mezi nimiž vynikají moderní interpretace tradiční islámské architektury z ateliérů špičkových arabských architektonických kanceláří jako je Al Hashemi nebo Aedas, ale i nejlepších designérů New Yorku nebo Chicaga.

Výhled na mrakodrap Burj Al Arab

Dubajský luxus a horko

Hned, jak vystoupíte z letadla, ocitnete se skutečně v „jiném světě“. Zdejší supermoderní letiště vás ohromí jak svou velikostí, tak všudypřítomným luxusem a záplavou značkových butiků, restaurací a fast foodů obklopených vzrostlými palmami, umělými fontánami a mramorovými sloupy. Ani mešita nebude chybět.

Pocit úspěchu a bohatství vás přímo udeří do tváře, což je ostatně záměrem. Takové je nejen letiště, to je prostě Dubaj. Po opuštění klimatizované letištní haly vás čeká další prudký náraz, tentokráte horkého vzduchu. Teplota se zde v některých měsících roku snadno vyhoupne i nad 50 stupňů Celsia. A ani v noci se nijak významně neochladíte, 35 stupňů o půlnoci není výjimkou.

Duajské metro a mrakodrapy

Cestování a doprava po Dubaji

V těsné blízkosti letištního terminálu číhají na svou kořist hordy taxikářů. Jejich auta jsou téměř výhradně Toyoty krémové barvy, lišící se pouze barvou střechy podle toho, které provozující společnosti patří. Ceny jsou však jednotné. Místní specialitou je, že máte-li rádi růžovou, taxíkem s touto barvou střechy vás sveze žena a pravděpodobně Filipínka. Taxíky jsou také, překvapivě pro nás Středoevropany, poměrně ekonomickým, a hlavně praktickým dopravním prostředkem po městě. Souvisí to samozřejmě s nízkou cenou benzínu v této ropě zaslíbené zemi.

Další variantou cestování je jízda metrem. Jiný kraj, jiný mrav, a tak v předních vagónech smí cestovat pouze ženy a děti, zbytek vlaku je smíšený, nicméně jezdí v něm hlavně muži. Z ostatních pravidel přepravy je třeba zmínit zákaz žvýkání žvýkačky. Pokuta za tento přestupek se může vyšplhat v přepočtu až na 2 000 Kč!

Co se týče komfortu, dubajské metro je přepychově čisté a spolehlivé a za ceny nižší, než u nás nabízí navíc mimořádné vyhlídky na město. Mnohé stanice jsou totiž nadzemní. Metro v Dubaji je nejdelším vlakovým systémem na světě, který se obejde bez řidiče – ale ne bez roušky!

Dubaj jezírko

Dalším použitelným a velmi ekonomickým, nikoliv však stejně spolehlivým dopravním prostředkem jsou zde autobusy a pro přepravu po vodě jednoduché lodičky.

 A kdo z vás by se chtěl svézt autem za vskutku neuvěřitelné ceny, využije nabídku některé z místních půjčoven aut. 1 litr benzínu zde vyjde na pouhých 9 Kč! Nenechte se ale příliš unést endorfiny, zdejší silnice patří co do počtu dopravních nehod k nejnebezpečnějším na světě.

Všichni se samozřejmě těší především na to, až se budou moci svézt robotickým taxíkem. Celá eskadra autonomních taxíků by měla být v Dubaji ve spolupráci s izraelskou společností Mobileye uvedena do provozu někdy v roce 2023. A pokud vám to snad na Dubaj nepřipadá dostatečně futuristické, tak už si chystejte dýško na létající taxík AAT, což je osmnáctirotorový dron, který vypadá jako helikoptéra a hodí vás rovnou do padesátého patra vašeho hotelu.

Nákupní centra a zábava

Sportem číslo jedna je v Dubaji nakupování. Nepředstavitelné množství obrovských nákupních center, ve kterých je někdy náročné nezabloudit, skýtá místním, ale i turistům nákupní zábavu, jak se patří, navíc nabízí i únik před nesnesitelnými teplotami, které panují venku. Emiráťané dokáží se svou rodinou v těchto centrech trávit celé dny. Muži se zde procházejí v typických oděvech zvaných dišdaša, ženy potom od hlavy k patě zahalené v černé abáje.

Ceny jsou zde velmi příznivé a všudypřítomná snaha vypadat co nejlépe je přímo nakažlivá. V nákupních centrech se ale pouze nenakupuje. V největším nákupním centru světa Dubai Mall můžete navštívit např. obrovské mořské akvárium nebo ledové kluziště s živými tučňáky. V zábavné oblasti KidZania stejného obchodního centra se teď otevřelo nové kino pro dětské diváky (patrně děti rodičů, kteří se nechají příliš zaměstnat nákupy; nebo klouzáním s tučňáky). Zkrátka nečekané věci na nečekaných místech.

Dubai expo 2021

Mimochodem, ty nečekané věci se tu objevují i v nečekaných dobách: pro příklad si vezměte světovou výstavu Expo 2020, která se tu navzdory svému ročníku kvůli protipandemickým opatřením odehraje až na přelomu let 2021 a 2022. Expo 2020 se tak přenese časem do budoucnosti. Ale co jiného byste čekali od Dubaje?

Tradiční tržiště a smlouvání

Čtvrť Bur Dubaj je místem, kde se nachází většina tradičních dubajských tržnic zvaných „souky“. Najdete zde opravdu všechno, na co si vzpomenete. Místní prodejci pocházející z Afgánistánu, Íránu, Jordánska a jiných zemí vám vehementně nabízejí pestrou škálu zboží od padělků všeho možného až po supermoderní značkový iPhone, nepřeberné množství nejrůznějšího orientálního koření, látek, šperků a jiných lákadel.

Dubaj, trh s kořením

Výrazná gestikulace a hlasité smlouvání jsou neodmyslitelnou součástí místního koloritu. Někdo si to užívá, jinému to trochu dráždí nervovou soustavu. Pozor na místní zvyklosti, alespoň minimální smlouvání se od vás očekává. Pokud akceptujete první nabízenou cenu, obchodník by se mohl i urazit!

Bezpečně na cestu

Pokud jsme vás přesvědčili, že tato velmi speciální země stojí za návštěvu, nezapomeňte se na cestu dobře připravit. Ačkoliv je Dubaj překvapivě místem, kde nemusí být až tak draho, dbejte, aby se vám výlet neprodražil dodatečně např. díky léčebným výlohám nebo odpovědnosti za způsobenou škodu. Sjednejte si proto vhodnou variantu kvalitního cestovního pojištění.

 

Cestovní pojištění v mobilu, aplikace ERV

 

Zdroj: www.cestovani.idnes.cz, www.wikipedia.org, eximtours.cz/novinky/podminky-vstupu-sae

 

Další články

Jaká jídla ochutnat v Portugalsku a na Madeiře?

Ať už je cíl vaší cesty na pevninu, Azory nebo Madeiru jakýkoliv, hodí se vědět, jaké tradiční portugalské pokrmy ochutnat.  

portugalsko

Nevšední dovolená - plavba po Středomoří

Představte si dovolenou, při které se každé ráno probudíte jinde, přesto nemusíte neustále balit a vybalovat a přesouvat se z hotelu do hotelu. Ráno vám náruč otevře cizokrajné...

sunset2