Datum:

rim_

Vyrazte vstříc památkám Věčného města Řím! Na podzim a v zimě tu budete mít o trochu víc soukromí a vyhnete se spalujícímu slunci.
V Římě a v Itálii vás čeká nejen antika, ale i oslavná renesance, honosné baroko, nebo čistý klasicismus - nechte se unášet těmito ideálními formami, vytesanými do kamene, a jež najdete i v galeriích obrazů.

Podzim a zima jsou ve střední Itálii mírnější než u nás. Je to období i pro labužníky, až do listopadu tu probíhají sklizně vína, oliv, mandlí, kaštanů, či bílých lanýžů. No a vinárny, ty mají otevřeno dlouho do noci po celý rok. Tak není nač čekat, vydejte se za krásou.

Koloseum v Římě

Nejznámější římské památky

Koloseum – temná historie arény, kde se bojovalo na smrt

Tato stavba je oblasti starého, tedy antického Říma tou nejimpozantnější. Představte si, že v dobách své slávy dokázalo Koloseum pojmout až 50 tisíc diváků, na tehdejší populaci skutečně úctyhodný počet. Odehrávaly se zde gladiátorské hry i zápasy otroků se zvířaty, simulace bitev, a to i včetně těch námořních, které bylo možné odehrát po uzavření a naplnění Kolosea vodou. Probíhaly zde přehlídky divokých zvířat, hrálo se divadlo, konaly se náboženské obřady.

Prohlídnout si v Koloseu můžete jak hlediště (cavea), do kterého vedlo pro hladký průběh představení až 80 vchodů, ale i podzemní prostory, tunely pod Koloseem (hypogeum). V nich byly umístěny klece pro zvířata, otroky a místnosti pro gladiátory. Speciální systémy kladek vyvážely zvířata na podium.

V Koloseu byly dokonce i veřejné záchody! Archeologové odhalili 25 sedadel uspořádaných v půlkruhu. Systém kanalizace byl napojen na veřejné potrubí, dokonce zde pro umytí byla tekoucí voda ve žlábku.
Koloseum jako úchvatný kus historie byste neměli minout.
 
Římské fórum Forum Romanum

Forum Romanum a další císařská fóra

Velmi významným místem v Římě je fórum, a jak vysvětlíme, nenachází se zde jen jedno.
Pojem fórum v antice označoval veřejný prostor uprostřed města. Šlo o náměstí, často obkroužené sloupořadím, stály zde honosné mramorové chrámy zasvěcené nejdůležitějším bohům, soudní dvůr i tržnice.

Takové původní centrum Říma je místo zvané Forum Romanum. Zde se v dobách antiky řečnilo, ukazovalo bohatství, intrikovalo i veřejně truchlilo.
Že tyto pozůstatky velkolepých chrámů leží právě na mytickém pahorku Palatin, kde podle staré pověsti odchovala vlčice svým mlékem dvě děti, pozdější zakladatele Říma Romula a Rema, není nijak překvapivé. Muselo to tak být, protože právě zde tlouklo srce veškerého římského života. A tak mýtus potvrzoval realitu.

Další římská fóra, tentokrát císařská, byly vystavěny později jako demonstrativní politický akt – císaři chtěli stavět honosná centra své vlastní moci, když se snažili upevnit svůj absolutistický vliv v římské republice. Proto ve městě spatříte velkolepé Césarovo fórum, Augustovo, nebo ještě větší fórum Trajánovo. 
 
Kapitol, iazze Campidolio, Řím

Pahorek Kapitol – velký Michelangelův projekt

Pahorek Kapitol, který byste neměli minout, protože je římskému fóru poblíž, je nejznámější ze sedmi římských pahorků. Byl součástí centra starověkého Říma. Stál tu chrám, zasvěcený římským božstvům – Jupiterovi, Juno a Minervě. Císař Cézar na něj pro odvrácení zlého osudu, po svém návratu z Egypta, vyšel po kolenou. Své vraždě však ani tak neunikl.

Lidi jsou smrtelní, Kapitol stojí dodnes. O jeho dnešní podobu se zasloužil slavný Michelangelo, který z pověření papeže Pavla III. toto v 15.století už dosti zpustlé místo proměnil svým sochařským uměním - k připomínce boží i papežské slávy.
Kromě dávnověkých staveb, které tu stojí, stojí za zmínku i rozlehlý památník Viktora Emanuela II., otce sjednocené Itálie, který Itálii vládl v 19. století. Postaven je v klasické formě antického fóra a je významným národním symbolem Itálie.
 
Španělské schody v Římě

Španělské schody

Italové jim říkají prostě “schodiště” – La Scalinata. Nachází se na Španělském náměstí, ale postavili ho Francouzi, a je symbolem dávných mocenských nároků, které si činili na Itálii.

Toto barokní schodiště vede ke kostelu Santa Trinità dei Monti je jedním z nejznámějších schodišť na světě. Nebo určitě v naší části světa. Nachází se v centru neantické části Říma.

Hned vedle Španělských schodů najdete muzeum anglických romantických spisovatelů Keatse a Shelleyho a též anglickou čajovnu Babington's Tea Room – aby byl mezinárodní umělecký dojem dokonalý.

Pod schody na náměstí obdivujte překrásnou fontánu Fontana della Barcaccia
 
Fontana di Trevi

Fontana di Trevi

Všechny fontány v Římě musí být krásné, ale jedna z nich korunuje všechny ostatní. Fontana di Trevi dostala jméno podle třech úzkých uliček, které k ní vedou, a v jejím centru stojí socha mocného Neptuna, stojícího v mušli. Po jeho boku stojí dva Tritoni, jeden pro klidné a druhý pro rozbouřené moře. Fontána zdobí celé průčelí paláce.
Těžko si u ní uděláte nerušenou fotku, tak jako to zažili milenci ve filmu Federica Felliniho La Dolce vita (Sladký život). Lidi toto místo milují, a do fontány hází mince spolu s přáním, aby se do Říma ještě vrátili. 
 
Římský pantheon

Pantheon - nejzachovalejší antický chrám

Tento 2 tisíce let starý chrám kruhového půdorysu byl původně zasvěcen všem římským bohům a je dalším z míst, které byste neměli minout.
Pravděpodobně v tomto chrámu si biblický svatý Pavel povšiml sochy “neznámého boha” a chválil pak Římany za jejich prozíravost, když se je tehdy snažil nenápadně obracet na novou křesťanskou víru.

Řím však za pár set let padl, a tak mohl chrám Pantheonu připadnout křesťanským mučedníkům. V roce 602 do něj byly údajně přeneseny jejich ostatky z dob velkého pronásledování křesťanů a chrám byl zasvěcen Panně Marii mučedníků.
Od 16. století se v tu začaly pohřbívat významné osobnosti společenského života. Výraz pantheon totiž označuje jednak společenství bohů či uctívaných osobností, nebo i památník, místo odpočinku, jinými slovy pohřebiště významných národních postav. Tak se původní antický chrám postavil po bok francouzského mauzolea Panthéon de Paris.

Navštivte ho, je skvostně zachovalý. Při svém stáří a vzhledem k mnoha katastrofám, jímž Řím v průběhu staletí čelil, se jedná o naprostou pozoruhodnost.
 
Výhled na Vatikán

Vatikán - Bazilika a náměstí svatého Petra

Málokdo navštíví Řím, aniž by alespoň část svého pobytu nestrávil ve Vatikánu, hlavním městě katolické církve. A co může být větší vatikánskou dominantou než právě Bazilika svatého Petra, jeden z vůbec největších světových kostelů? Obdivovat můžete dech beroucí klenbu, více než 800 sloupů, na 50 oltářů a téměř čtyři stovky soch či jiných uměleckých artefaktů. Navíc můžete uvnitř baziliky navštívit i hrobky dávných papežů.

Při prohlídce Vatikánu dál nezapomeňte na jedny z největších evropských muzeí, Vatikánská muzea, v rámci kterých lze obdivovat i Michelangelovu Sixtinskou kapli, či dopřát si pohled na tradiční papežské sídlo a pevnost, Andělský hrad
 
Via Appia Antica

Via Appia Antica – nejvýznamnější cesta nyní vede parkem

Pokud je pravda, že všechny cesty vedou do Říma, pak byla Via Appia Antica nejvýznamnější z nich. Davy poutníků po ní proudili do Říma, svatého Věčného města.

Dnes se kolem části, tedy na 16 kilometrech, této cesty rozléhá historický park s velkým množstvím památek, které připomínají historii Říma – Caracallovy lázně, hrobka Gety, Aureliovy hradby, kostel Domine Quo Vadis. Park zahrnuje i údolí Cafferella.
Podle křesťanských legend je Via Appia také místem, na kterém se Kristus zjevil prchajícímu Petrovi a přesvědčil ho, aby se vrátil do Říma pokračovat v práci a potkat se se svým osudem.

Pokud se rozhodnete vyrazit do Říma, obrňte se trpělivostí. Starověké pamětihodnosti totiž v každou roční dobu lákají davy turistů a ty nejvýznamnější z nich sotva kdy budete mít jen sami pro sebe, byť Řím na podzim a v zimě bude o poznání méně přeplněný než v létě.
Ještě než vyrazíte na cestu, nezapomeňte si u nás sjednat kvalitní cestovní pojištění. Naše asistenční služba vás nikdy nenechá bez pomoci.
Vy cestujete. My se staráme.

Další články

Co vidět v Baku a kam si odskočit na výlet v Ázerbájdžánu?

Největší a nejvíce zalidněná země na Kavkazu leží na pobřeží Kaspického moře. Vydejte se do jejího podnebí obdivovat architekturu, jídlo i koberce.

baku-azerbajdzan

TOP 5 míst v Edinburghu pro váš Instagram

Skotský Edinburgh je poměrně nenápadné město, které vás ale už při první procházce naprosto okouzlí útulnou atmosférou a vřelostí místních obyvatel. Níže najdete několik tipů na TOP 5 míst, která byste při vaší návštěvě určitě neměli minout.  

edinburgh-arthurs-seat-panorama