Datum:

Cestování za kávou. Kávový turismus. Výběrová káva. Pro některé jsou to neznámé pojmy, které představují posledních pět let  hlavní náplň mojí práce. Cestuji po celé Evropě, často i za její hranice, a pro vlastní magazín a průvodce European Coffee Trip objevuji ty nejlepší kavárny. Místa, kde načerpáte energii díky výborné kávě, skvělému servisu a příjemné atmosféře. Sám jsem stovky kaváren navštívil a na naší webové stránce jich doporučujeme téměř dva tisíce.

[Aleš Pospíšil v kavárně My Little Melbourne v Budapešti.]

V tomto článku se s vámi podělím o důvody, proč jsou pro mě kavárny nedílnou součástí každé cesty a také o tipy, jak se při jejich výběru nespálit.

Kavárna jako skvělá základna pro každého cestovatele 

Ať cestujete v parných letních dnech nebo v zimních měsících, vždy je důležité si oddechnout od sluníčka nebo naopak rozmrznout a zahřát se. Většina kaváren nabízí sezónní nápoje, které jsou k tomu přímo stvořené. V létě například freddo espresso, ledové cappuccino nebo cold brew. V zimě pak jakoukoliv teplou kávu, čokoládu nebo čaj, případně i něco ostřejšího v podobě irské kávy.

Není výjimkou, že kavárny již nabízejí vynikající snídaně, brunche nebo obědy. Často za výrazně výhodnější cenu, než by bylo v restauraci třeba jen pár metrů vedle a v prostředí, které je přátelštější pro cestovatele všeho druhu. Pro aktivního turistu je návštěva kavárny skvělou příležitostí k dobití všech elektrických zařízení. Díky připojení k internetu taky v klidu naplánujete další kroky vaší cesty.


[Káva a dort ve vídeňské kavárně Jonas Reindl Roastery.]

Důvodem, proč já osobně preferuji objevování měst skrze kavárny, je jejich rozmístění na zajímavých místech. Může jít o kavárny v blízkosti známých památek nebo populárních čtvrtích. Často vás kavárna dovede i do míst, které v turistických průvodcích nenajdete. Jsou to oblasti, které se teprve probouzejí k životu a tepou místní kulturou. První kavárna s výběrovou kávou je často předzvěst, že se daná čtvrť brzy plně rozvine.

Jak se při výběru kavárny nespálit

1 - Klíčová slova: výběrová káva

V angličtině “speciality coffee” je pojem, který definuje kvalitu podávané kávy, ale také standardy v její přípravě. Barista, který vám kávu bude připravovat, by vám měl být schopen prozradit nejen zemi původu kávy, ale také způsob zpracování, chuťový profil, pražírnu a datum pražení.

Často najdete termín “specialty coffee” přímo ve jméně kavárny nebo na cedulích, před jejím vstupem. Pokud se ale nechcete spálit, připravte se předem. Existuje několik důvěryhodných zdrojů, přičemž pro Evropu mohu doporučit právě náš European Coffee Trip. Stačí vyhledat město do kterého plánujete cestu, nebo můžete vybrat nejbližší kavárnu, pokud už v daném městě jste.

 
[Cedule s pozvánkou do kavárny Lowdown Coffee v Edinburgu.]

V Česku můžete následovat doporučení Gastromapy Lukáše Hejlíka a mimo Evropu vyzkoušejte mapu Third Wave Wichteln, Beanhunter (hlavně Austrálie) nebo průvodce na webu sprudge.com (hlavně Spojené Státy). A pokud se přece jen dostanete do úzkých, zadejte “specialty coffee” do Google vyhledávače nebo map.

2 - Hledejte čistotu a profesionalitu

Ať už vyberete ze zmiňovaných doporučení nebo půjdete naslepo, existují určité indicie, které pomohou rozhodnout jestli si v dané kavárně objednat nebo raději rychle odejít pryč. Jedním z nich je čistota. Na první pohled si dokážete všimnou čistoty stolů, šálků na kávu, kávovaru a také čistotu samotných baristů. Pokud získáte pochybnosti, raději s poděkováním odejděte.

 
[Mistr světa v přípravě filtrované kávy Odd-Steinar Tøllefsen za barem své kavárny Supreme Roastworks v Oslu.]

Podobnou indicii je také profesionalita a pohostinnost personálu. Samozřejmostí by mělo být přivítání při vstupu do kavárny a příjemné obsloužení u stolu nebo přímo na baru. Může docházet k drobným odchylkám z důvodu kulturních odlišností nebo jazykové bariéry, ale vstřícný postoj a úsměv je dostatečně univerzální napříč celým světem.

3 - Pomocné indície: Filtrovaná káva & Latte Art

Dalšími indiciemi, které pomohou vybrat dobrou kavárnu jsou tzv. alternativní způsoby přípravy kávy. Tedy taková káva, která při přípravě neprojde espresso mašinou. Jde o různé typy překapávačů a presovačů. Hledejte slova jakou V60, AeroPress, Chemex, French Press. Už jejich přítomnost na baru nebo v menu je signálem, že se zde zajímají o kávu a její přípravu.

 
[Příprava filtrované kávy pomocí V60 na baru kavárny Just Made 33 v Aténách]

Většina prodaných káv se pije s mlékem, ať už jde o cappuccino, flat white nebo caffe latte. I tady dokážete rozpoznat určitou kvalitu a schopnosti baristy vizuálně skrze tzv. latte art, což je kreslení mléčnou pěnou do kávy. Pokud vidíte hladký povrch, rozpoznatelný kontrast mezi kávou a mlékem a pěkný obrázek, je velká šance, že podaná kávu bude dobře chutnat. Se špatně našlehaným a nekvalitním mlékem se totiž do kávy kreslit nedá!

4 - Barista jako místní průvodce

Barista je váš průvodce v kavárně a v kávovém světě. Jeho zásluhou se v kavárně cítíte vítání a s velkou pravděpodobností se sem i vrátíte. Je to ale i osoba, která dokáže celý zážitek zkazit. Baristé, kteří pracují s výběrovou kávou jsou vyškolení nejen v dovednosti přípravy kávy, ale také ve schopnosti se svými zákazníky informace o kávě a její přípravě sdílet.

 
[Úsměv jako nedílná součást práce baristy v berlínské kavárně Happy Baristas.]

Z pohledu cestování je ale důležité si uvědomit, že barista v daném městě žije a může doporučit spoustu dalších zajímavých kaváren, bister nebo restaurací. V baristické komunitě se většinou všichni znají a vědí, kdo svou práci dělá dobře a kdo ne. Nebojte se tedy zeptat a nechat si doporučit. Určitě se to vyplatí!

Výběrová káva je pro mě nejen prací, ale i životním stylem. Jde o upřednostňování kvality v jídle a nápojích a o poznávání celého příběhu použitých surovin. Přestože nemusí každá káva na cestách získat jedničku s hvězdičkou, už si nedokážu představit jakoukoliv cestu ani výlet bez hledání zajímavé kavárny. Doufám, že jsem vás tímto krátkým článkem nalákal to na své příští cestě vyzkoušet na vlastní kůži. A ať chutná!

Aleš Pospíšil
www.europeancoffeetrip.com
 

Další články

Slowmádství a bleisure

Slyšeli jste o dvou nových trendech v cestování? Jak vznikly a co znamenají pro cestování?

Cestujete za exotikou? Rozhodně nepodceňte očkování!

Přichází sezóna, která láká liduprázdnými plážemi, horkem, koktejly a sluncem zapadajícím mezi palmami. Lokality jako Thajsko, Srí Lanka nebo Vietnam ...

dreamstime_xl_11569241-328-166