Datum:

lupic_1

Chystáte se na dovolenou, ale bojíte se, že vás po návratu překvapí „vybílená“ domácnost? Připravili jsme pro vás pár tipů, jak nebezpečí snížit na minimum. Pro úplnost přidáváme ještě pár užitečných rad, jak ochránit to, co doma nezůstává, tj. vás a vaše zavazadla na cestách. :)

Dozor není od věci

Asi nejklasičtější kontrolou „opuštěného“ domu je zalévání kytek sousedkou, příbuzným. To se ovšem děje max. 1x týdně, nebo 2-3x týdně, pokud cestujete v horkém letním počasí. Stačí to ale? Doporučujeme popřemýšlet o denních kontrolách vaší domácnosti někým ze sousedství nebo příbuzným. Zlodějům stačí pár dní na vytipování a pár hodin na kompletní vykradení vašeho bytu nebo domu.

Ujistěte se také před odjezdem, že máte platné pojištění domácnosti s potřebnými parametry pro případné odškodnění krádeže

Pozor na „neobydlený“ dojem

Pokud se takto zlodějům jeví byt nebo dům, většinou neodolají. Nabízíme několik triků, jak vzbudit zdání přítomnosti a tím zloděje odradit:

  • Posekejte trávník, aby zahrada nepřipomínala neudržovanou louku.
  • Nezatahujte žaluzie! Nic neupozorní zloděje na opuštěný dům více než zatažené závěsy a zabedněná okna.
  • Požádejte souseda, aby vám během vaší nepřítomnosti nejen zaléval kytky, ale i vybíral noviny a poštu ze schránky.
  • Pořiďte si časový spínač, na který napojte lampičku, takže se každý večer na pár hodin zapne. Podobnou službu může vykonávat i fotosenzitivní žárovka, která se automaticky rozsvítí vždy po setmění.

Skryté cennosti

Pro ty více opatrné radíme nenechávat hodnotné věci na očích, tedy na poličkách, stolech či jiných plochách, které jsou zvenčí viditelné. Dejte si tu práci a opravdu cenné věci schovejte na neobvyklá místa - například do mrazáku nebo mezi špinavé prádlo! Nedávejte vše na jedno místo, ale naopak věci rozmístěte různě po domě. Nezapomeňte, že cílem zlodějů není prohledávat důkladně dům odshora až dolů, ale naopak se snaží co nejrychleji dostat dovnitř a potom s nakradeným lupem pryč. Pozor na přílišnou důkladnost či vynalézavost při schovávání cenností, po návratu z dovolené je bude potřeba zase najít:)

Diskrétnost nade vše

O tom, že se chystáte opustit dům, neříkejte nikomu, kromě nejbližší rodiny, přátel a kolegů. Nikdy se o svém odjezdu nezmiňujte na sociálních sítích, protože nikdy nevíte, ke komu se informace o vašem odjezdu dostane.

A jak ochránit to, co jsme si na cesty vzali s sebou?

Níže uvedené rady se týkají zejména pohybu ve velkých městech s vysokou koncentrací obyvatelstva.

Začněte u zavazadla

Kufry opatřete zámky. Svou adresu nedávejte zvenčí, ale umístěte ji dovnitř kufru. Vaše zavazadlo by také nemělo vypadat zbytečně draze. Moderní kufry s bezpečnostními systémy sice nabízejí poměrně účinnou ochranu, na druhou stranu se však snadno dostávají do hledáčku zlodějů.

Jak se cítit bezpečněji?

Nejdůležitějším ochranným prvkem, a to zejména v exotických destinacích, je nevypadat příliš honosně. Platí to pro zavazadla, ale i pro vás. Je to těžké, zejména pro dámy, ale chcete-li se cítit bezpečně, je třeba, stejně jako v případě vašich zavazadel, vypadat „spíše nudně a nezajímavě“. Minimálně se můžete zdržet nošení výrazných luxusních šperků.

Pozor na zloděje!

Užitečné reflexy

  • Pokud jste v restauraci nebo kavárně, nikdy neodkládejte osobní věci např. na prázdnou židli. Tašky či batohy vždy pokládejte pod stůl mezi nohy, nebo zachyťte ucho tašky za nohu židle, na které sedíte.
  • Další cestovatelskou vychytávkou je obsazení místa v rohu restaurace, nabízí totiž nejlepší přehled a máte tak větší šanci spatřit včas přicházející podezřelé individuum, ze kterého by se mohl vyklubat zloděj.
  • Pokud potřebujete na toaletu a nejste ve společnosti dalších lidí, berte si veškeré osobní věci s sebou, max. nechte u stolu kus oblečení, abyste dali najevo, že stůl je obsazen.
  • Při cestování raději noste batoh či tašku na břiše, úplně stejně jako to automaticky děláte v přeplněném pražském metru. :) Zloději umí velmi efektivně a nenápadně nožem otevřít zavazadlo a ukrást z něj důležité věci.

Cestovní pojištění

Důležitým cestovatelským „reflexem“ je sjednání cestovního pojištění :). Např. v ERV Evropské nabízíme zajímavé balíčky obsahující kromě nezbytného pojištění léčebných výloh nebo odpovědnosti za škodu i pojištění zavazadel, a to jak při jejich ztrátě, tak i odškodnění při jejich zpoždění. Více informací na www.ervpojistovna.cz.

A co si počít, pokud se přesto stanete obětí krádeže/loupeže?

  1. Pokud došlo k poškození vašich věcí (vypáčený kufr, dveře, rozházený hotelový pokoj, atd..), zajistěte patřičnou fotodokumentaci.
  2. Okamžitě vše ohlašte místní policii, se kterou sepište protokol o události, nebo ji přímo přivolejte na místo. Vždy se přitom snažte o co nejpodrobnější popis události.
  3. Pokud chcete mít jistotu, že jste udělali vše potřebné, kontaktujte naši nepřetržitou asistenční službu Euro-Center. Její zaměstnanci vám rádi pomohou. Zejména vám poradí, které doklady je potřeba shromáždit pro on-line nahlášení pojistné události.

Zdroj:    cestovní-nemoci.cz 

Další články

Jarní lyžování se sluncem a skipasy zdarma – to je Itálie!

Jste začátečník, pokročilý nebo zkušený lyžař? Jarní lyžovačku si dopřejte tak či tak! Ať už jste lyže zatím viděli jen ve výloze sportovních obchodů, nebo pravidelně sjíždíte nejprudší svahy Evropy, lyžování za jarního počasí si rozhodně zasloužíte. Užijte si kvalitní lyžařské podmínky a vypravte se do Itálie. Nejenže se tam zahřejete při sjezdu nekonečně dlouhých sjezdovek, teplo pocítíte i od slunečních paprsků. Vybrali jsme pro vás hned několik míst, která uspokojí každého

01-NEJ-lyzovani-Italie

Češi mohou na lyže do Bulharska, ale nově s testem

Bulharská střediska nabízí milovníkům zimních sportů v současné situaci výjimečné podmínky. Až do pátku 29. 1. 2021 šlo o jediné místo v Evropě, kam jsme mohli bez negativního testu na covid-19. 

bulharsko-bansko-hory