Datum:

Octoberfest_uvod

Jako každý rok se i letos v termínu od 19. září do 4. října několik miliónů lidí chystá na mnichovské náměstí Theresienwiese, aby si společně užili největší pivní dobrodružství na světě zvané Oktoberfest.

V tomto článku nabízíme 6 užitečných rad, jak se během Oktoberfestu vyhnout dlouhým frontám na pivo, jak si poradit s jazykovou bariérou nebo třeba jak předejít módnímu faux pas.

PŘIJĎTE VČAS

Pokud si rádi přispíte, bez potvrzené rezervace nepočítejte s místem k sezení. Specielně o víkendu by si měli festivaloví fandové přivstat, a to tak, aby byli v pivním stanu alespoň 2 hodiny před oficiálním otevřením v 9 hodin ráno.  A i přes týden budou mít větší šanci na místo k sezení ranní ptáčata. Po desáté si totiž nesednete ani ve všední den, kdy je návštěvnost o něco nižší.

I pokud patříte mezi šťastlivce s potvrzenou rezervací, nemáte nic jisté, pokud neumíte chodit včas. Organizátoři mají rádi stany plné, takže pokud svou rezervaci včas neuplatníte, bude u vašeho stolu již obsazeno.

OBLEČENÍ TO ŘEKNE ZA VÁS

Oktoberfest nemá stanoven žádný „dress code, což ovšem neznamená, že byste neměli věnovat patřičnou pozornost místním zvyklostem, pokud jde o odívání!

Oblíbeným místním oděvem u žen je samozřejmě dirndl (bavorský ženský lidový kroj), ať už v provedení po kolena či po kotníky a u mužů kožené laclové kalhoty „lederhosny.“ U dirndlu velmi záleží na způsobu uvázání stuhy:

Stuha uvázaná vpravo říká „Ruce pryč!“ Dáma nosící stuhu takto je zadaná. Anebo není, ale není na vás zvědavá.

Stuha uvázaná vlevo říká „Sem s komplimenty!“ Tato dáma je svobodná. Anebo není, ale chtěla by být. :)

Stuha uvázaná uprostřed říká „Pozor!“ Dáma se nachází ve svazku poněkud složitě definovatelném. Výsledek vaší případné sociální iniciativy je řekněme nejistý.

JAZYKOVÝ KOUTEK

Převládajícím jazykem je zde samozřejmě Bavorština. Přestože si festival získal celosvětový ohlas, obyvatelé modrobílého bavorského regionu tvoří 70 % návštěvníků.

S překonáním jazykové bariéry Vám může pomoci následujících bavorský mini slovníček doplněný neodborným, ale v tomto případě možná názornějším fonetickým přepisem:

• Servus! [servus] = familiérně dobrý den i nashledanou
• Maß Bier [más bír] = malé pivo samotný akt volby mezi „mázem“ (stará objemová míra odpovídající 1,069 litru piva) a velkým pivem z Vás udělá terč posměchu místních pivařů
• Hendl [hendl] = půlka pečeného kuřete
• Brotzeit [brotcajt] = chlebový sendvič s párkem a sýrem
• Obatzda [ubacda] = sýrová omáčka na sendvič umíchaná z camembertu, másla a papriky
• Auszogne [auscugne] = v Bavorsku velmi rozšířené kulaté smažené pečivo s vysokým, měkkým okrajem a velmi tenkým, křupavým středem
• An Schnupf [an šnupf] = šňupací tabák

Užitečný tip: Testem echtovní Bavorštiny projdou pouze ti z Vás, kdo umí bezchybně vyslovit slovo „Oachkatzlschwoaf“ [uochkaclšvuof]  (veverčí ocásek).

KAM ZAJÍT NA JEDNO

V každém stanu je báječná nálada, i tak je důležité vybrat si ten pravý právě pro Vás.

Mladí a divocí se rádi sejdou ve stanech  „Hacker“ nebo „Schottenhamel“.

V „Augustiner Festhalle“ naleznete tu správnou venkovskou atmosféru a pivo zde stále stáčejí z 200 litrových dřevěných sudů, místními experty nazývaných „Hirschen“.

Svou chuť na poctivý kus hovězího masa můžete ukojit v místní „Ochsenbraterei“ nacházející se ve „Spatenbrau Festhalle“.
Pro ty, kteří/které příliš neholdují pivu, je k dispozici „Käfer tent“ or  the „Weinzelt“. Kromě vína je zde k sehnání množství různých typů šumivých vín a šampaňské.

Tím pravým místem, kde se mísí lidé všech národů, je údajně „Hofbrau tent“.

“OLD” WIESN

„Old Wiesn“ (v místním nářečí „Oide Wiesn“) je nostalgickou součástí Oktoberfestu. Za mírné vstupné (cca 3 EUR) nabízí možnost zažít festivalový rej trochu jinak. Můžete se svézt na atrakcích všeho druhu a popíjet lahodný mok z tradičních pivních korbelů. Představuje ideální festivalové zákoutí pro rodiny s dětmi. Poněkud klidnější než ostatní stany, nicméně se stejně srdečnou atmosféru, kterou zajišťují bavorská lidovka a úžasné tradiční kostýmy.

DOPRAVA A UBYTOVÁNÍ

Do festivalového areálu se nejlépe dostanete veřejnou hromadnou dopravou. Metro U4 nebo U5 vás za pár minut dopraví z Hlavního nádraží až do stanice Theresienwiese.

Skuteční oktoberfestový experti použijí při nástupu do přeplněného metra centrální část nástupiště, kde je větší šance dostat se dovnitř.

Další možností, jak se do areálu dostat, je jít z nádraží pěšky (cca 10 min) nebo vystoupit na stanici S-bahn Hackerbrucke.

Pro řidiče jsou na okraji města k dispozici četná P+R parkoviště, která jsou určitě lepší volbou, než parkování v ucpaném centru a potýkání se se všemi dopravně bezpečnostními omezeními, která s Oktoberfestem souvisejí.

Návštěvníci, kteří touto dobou ještě nemají rezervováno žádné ubytování, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Možnost levného ubytování je pro tento rok beznadějně pryč.

Užitečný tip: Unikátní rychlokurs bavorského nářečí zdarma poskytují hlášení pro cestující ve stanici metra Theresienwiese!

RADA NA ZÁVĚR

Ani na tento zahraniční výlet si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Zaměstnanci ERV Evropské Vám rádi doporučí ten správný balíček na cestu za velkolepým mnichovským dobrodružstvím!



Zdroj: ERV/DE blog

Další články

Madeira - perla Atlantiku a ostrov pro pěší turistiku

Květinový ostrov, perla Atlantiku a ostrov věčného jara. Tak se říká Madeiře. Toto portugalské souostroví sopečného původu leží uprostřed Atlantiku a je vyhledávanou destinací především pro pěší turistiku.

Madeira-port

Nejlepší únikové hry v zahraničí, které můžete zažít

Chcete při cestování vyzkoušet některou z nejlepších únikových her na světě? Přinášíme vám seznam těch nejlépe hodnocených. 

unikove-hry