Datum:

pampeliska1

Makrofotografie je tím nejefektnějším způsobem, jak zvěčnit svět kolem nás. Nabízí možnost podívat se na detaily, objevit nové úhly pohledu, zajímavé struktury, jedinečné přírodní úkazy a skrytý půvab věcí, které nás obklopují. Pojďme se naučit, jak správně zaostřit na detail a podívat se na svět opravdu zblízka!

Čím fotit makro?

Jste-li majiteli kompaktního fotoaparátu, jistě jste si mezi nastavitelnými režimy všimli piktogramu květiny. Většina kompaktů nabízí právě pod tímto symbolem režim makro, který umožní zaostřit na předměty umístěné velmi blízko objektivu. Nejkratší možná vzdálenost, na níž je možné s vaším fotoaparátem zaostřit, je uvedená v návodu nebo na objektivu. Přiblížíte-li se k objektu více než je, buď vám přístroj vůbec nedovolí fotit, nebo nezaostří. Pokud vlastníte zrcadlovku, můžete si pořídit makroobjektiv. Makro si díky speciálním předsádkám zafotíte i v případě, že vlastníte iPhone.

Neostrá nebo rozmazaná?

Pokud se vám nepodaří objekt zaostřit, bude fotka neostrá. Pokud se objekt nebo vy během focení pohnete, bude rozmazaná. Netoužíme ani po jedné z variant, takže si na focení makra vezmeme stativ. Nejlépe poslouží malá pružná ohebná trojnožka, se kterou se snadno přiblížíte na potřebnou vzdálenost. Stativ výborně doplní samospoušť eliminující riziko, že se během expozice pohnete a pečlivě zkomponovaný snímek rozmáznete. Skvěle poslouží i dálková spoušť.

Makro nejsou jen květiny

Nejčastějšími objekty makrofotografií bývají rostliny. Ty v žebříčku popularity soupeří s nejrůznějšími tvary vody a druhy hmyzu. Vídáme detaily květů a listů, stébel trávy, brouků, motýlů, rosy, sněhových vloček, jinovatky... Nebojte se objevovat nové věci, všímejte si drobností, zajímavých struktur, textur a materiálů! Rozhlédněte se a objevte úžasný, na první pohled skrytý, svět makrofotografií.

Makro květiny

A zase to světlo...

Ani v dnešním článku nechybí odstavec věnovaný světlu. Dobré světlo je prostě to nejdůležitější – ať fotíte cokoliv. V případě makrofotografie zapomeňte na vestavěný blesk. Protože je na tak krátkou vzdálenost k ničemu, vypnou ho některé kompakty v režimu makro automaticky. Co dělat, když se nedostává tolik světla, kolik byste ho potřebovali? Při focení detailů hraje světlo pro vykreslení struktury tu nejdůležitější roli. Pro lehké přisvětlení objektu použijte odraznou desku – stačí bílá čtvrtka nebo kus polystyrenu. Máte-li zrcadlovku určitě vám dost pomůže makroblesk.

Ranní rosa

Tip: I při focení makra se může něco pokazit, fotograf v zápalu práce nebývá na 100 % obezřetný. Neváhejte proto s pojištěním techniky, které se vztahuje i na neopatrné zacházení!

Pro případ, že se chystáte vyzkoušet makro na dovolené v zahraničí, nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění. Spadnout může nejen drahý foťák, ale i vy!

Spoustu povedených fotek přeje ERV Evropská.

 

Zdroj:     FotoŠkoda

Další články

První máj – svátek lásky a jara. Jak se slaví v zemích kolem nás?

Vydejte se do parku se svojí láskou a zulíbejte ji u kmenu rozkvetlého stromu.
My vám k tomu řekneme, jaké jsou tradice oslav příchodu jara v Evropě. 

prvni-maj-tresne

Ohřejte se ve španělské Málaze

Když začne počasí v České republice připomínat Londýn, je nejvyšší čas poohlédnout se po letenkách do teplých krajin. Nemusíte hned do jihovýchodní Asie, Egypta nebo na Kanárské ostrovy. I v Evropě si můžete užít krásné počasí.

malaga-03