Drsné hory a tajemná údolí. Skotské dudy znějí nad mlhou horských jezer.

Datum:

Stovky středověkých hradů, rozesetých po kopcích a vřesovištích Skotské vysočiny, desítky jezer „loch“ i legenda o jezerní příšeře Ness. Očaruje vás opuštěná divočina, počasí vyzkouší vaši odolnost a sílu do duše vám navrátí bodří Skoti. Přijeďte do jejich hrdé země na pohádkovou návštěvu.

Skotsko, hráč na dudy, hrad Eilean Donan

Hrdá skotská města – Edinburgh, Glasgow, Inverness

Edinburgh uvidíte určitě, díky letišti je vstupní branou do Skotska. Univerzitní a zároveň hlavní město, bohaté na středověké i gregoriánské památky, leží v kopci nad zálivem Firth of Forth u Severního moře. Dominantou je Edinburghský hrad, stará tvrz zbudovaná na vrcholku čedičové skály nad městem. Nejstarší zdejší kaplička sv. Margareth pochází až z 12. století. V hradě jsou uloženy vzácné korunovační klenoty, symbol skotské hrdosti i vzdoru vůči anglické historické nadvládě. Kde jinde se můžete dovědět něco víc o skotské historii, než se vydáte poznávat stovky hradů a opevnění v drsném kraji. 
 
Skotsko, hrad Edingurgh

Z hradu vede do města hlavní tepna, krásná ulice Royal Mile. Kolem menších gotických kostelů i majestátní katedrály st. Giles vás dovede vás až k Holyroodhouse, královskému paláci a opatství ze 16. století.

Než si po celém dni dopřejete pivo v tradiční hospodě, můžete si vyjít za parádním výhledem na nejvyšší místo ve městě, kopec krále Artuše, Athur`s hill. Nachází se na něm též observatoř.

Více o Edinburghu najdete v našem článku: TOP 5 míst v Edinburghu
 
Katedrála Glasgov a pohled na viktoriánský hřbitov ve Skotsku, Glasgow Necropolis

Budete-li chtít zamířit poznávat skotské Highlands, tedy vysočinu, můžete to vzít přes 60 km vzdálený Glasgow. Přístav u Atlantického oceánu stojí za zastávku. Město plné viktoriánských a secesních památek je třetí nejnavštěvovanější ve Spojeném království, hned po Londýnu a Edinburghu. Navštivte neo-gotickou Kelvingrove Art gallery i gotickou glasgowskou katedrálu sv. Munga. Na kopci vedle katedrály se nachází Glasgow Necropolis, velký viktoriánský hřbitov, zřízený na tlak veřejnosti po založení slavného pařížského Pere Lachaise.

Malé městské muzeum s místní historií najdete v Glasgow green, nejstarším veřejném parku v Británii, založeném už v 15. století.
Více o krásných skotských městečkách zjistíte zde. Navštivte Inverness, Melrose, Aberdeen.
 
Skotská vysočina

Highlands – Skotská vysočina

Procházet se skalnatými kopci kolem vřesovišť, naslouchat svištění větru, nořit se do divočiny kolem horských řek i mlhou pokrytých jezer. Mýty a historie vás na vysočině budou opřádat v podobě příběhů o goblinech, vílách i jezerních příšerách, ale i o krvavé historii.

Ta vás nemine v nádherném údolí Glen Coe, kde bylo v dávné minulosti nalezeno 38 zabitých členů klanu McDonaldů, ležíce ve sněhu. Na vysočině stále uslyšíte gaelský jazyk a potkáte se s různými keltskými zvyky. Vydejte se na cestu zpátky časem.

Nejlépe uděláte, když si půjčíte auto a vyjedete (po levé straně!) směrem k Fort William a za cíl své cesty si zvolíte ostrov Isle of Skye.

Dejte pozor na rurálnost skotského kraje, benzínovou pumpu tu potkáte tak jednou za 50 km a na úzkých okresních cestách se auta jedoucí v protisměru vyhýbají čekáním na vyhrazeném „odpočívadle“, které se opakuje zhruba po 200 metrech.
 
Skotská vysočina Lochinver

Jeďte údolím Glen Etive (kousek od Glen Coe), které jste pravděpodobně viděli v bondovce Skyfall. V srdci Vysočiny potkáte její největší jezero, Loch Lomond, ale i slavné Loch Ness. Užívejte si obydlených i opuštěných hradů a tvrzí, rozesetých podél cesty.

Pokud se vám zachce prošlápnout si několik cest, jste na Vysočině na správném místě. Z městečka Fort William vedou mnohé výlety do okolí, jedna z nich vede podél řeky až k úchvatným vodopádům Steal Falls. Je tu i nejvyšší hora Skotska a Velké Británie, Ben Nevis (1346 m).

Můžete se tu taky převézt, nemusíte jen chodit. Z Fort Williams vede jedna z nejscéničtějších evropských železničních tras, Jacobite Steam train, parní železnice. Vede údolími, kolem jezer i kamennými viadukty, a končí v malé rybářské vesnici Mallaig. Je známá svou filmovou rolí, účinkovala totiž jako hlavní dopravní prostředek do magické školy ve filmech o Harrym Potterovi.
 
Vlak Harry Pottera, Jacobite steam train, Skotsko

Seznam všech dlouhých treků najdete zde, Skotsko je jimi vyhlášené a jít tak můžete klidně i měsíc. Podívejte se i na tento odkaz, nejkrásnější treky Skotska
 
Pohled na pobřeží Isle of Skye

Isle of Skye

Pokud existuje jeden ostrov, na který byste se měli ve Skotsku podívat, bude to Isle of Skye. Ostrov v souostroví vnitřních Hebrid je tím místem, kde najdete nahuštěné vše, co je ve Skotsku tak nádherné. Středověké hrady, melancholická krajina protkaná kamennými zídkami, pasoucí se ovce či zamlklé dlouhosrsté krávy se špičatými rohy. Pro náročné turisty je trek přes pohoří Cullin nebo sedmidenní trek Skye trail.

Skotská whisky

Skotská whisky, rašelinné pití, ke kterému se musíte propracovat. Jeho milovníci si přijdou na své v každé menší vísce, kde se často nachází malá palírna. Za hlavní město whisky je považované město Dufftown, kde sídlí mimo jiné i rodinná palírna Glenfiddich. 2 km vzdálené je pak město Charlestown of Aberlour. Isle of Skye je taktéž domovem nemála dalších značek skvostného nápoje, dvakrát vypálené skotské whisky.

Čeho se ve Skotsku najíte?

Tradiční skotský den začíná neuvěřitelně bohatou snídaní. Rozehřejí vás ovesnou kaší, a pokud uděláte tu chybu, že jí dojíte, nezbude vám místo pro další chody. Velmi podobná anglické, skotská snídaně obsahuje vajíčka, místní klobásy a black pudding. Možná se vám bude zdát, že je ve Skotsku den naopak, protože tito Skotové snad večeří už během snídaně.
Typické jídlo je haggis – něco jako ovčí jitrnice. Podává se na mnoho způsobů a často s přílohou nips and tatties, brukví s bramborami.
Spláchněte to pořádným skotským pivem typu „ale“. Ale dávejte pozor, aby vám skotské dobroty nepřidaly jednu dírku na pásku u kalhot.

Jak se vybavit na cestu do Skotska

Počasí se ve Skotsku mění neustále po celý den, a tak se můžete spolehnout, že vám ukáže všechny svoje tváře. Nenechte se zaskočit ani vlídnější, ani jeho burácivou stranou. Pláštěnka a teplé oblečení s náhradními ponožkami napadne asi každého, ale že může slunce i pálit do obličeje, si v chladném vánku nemusíte hned všimnout. Jakmile vítr zmírní, vytáhněte raději v místním obchodě pořízený repelent, nebo rovnou klobouček se síťkou proti mouchám – midges patří k jednomu z nejotravnějších hmyzů na světě.
 
Skotský středověký hrad Stalker

Možná si ze Skotska přivezete tradiční ochranný vlněný pléd, prochozené pohorky a pořádně otestovanou nepromokavou outdoorovou výbavu. Určitě budete obohaceni hromadou skvělých vzpomínek na srdečnou, drsnou skotskou zemi.


K výletům do hor Vysočiny i za hledáním zrnka pravdy z místních divokých legend si nezapomeňte pořídit kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednejte si cestovní pojištění do Skotska

Zdroje:blesk.cz, expertvagabond.com, visitscotland.com 

Štítky: Skotsko

Další články

Jak zůstat na dovolené online a nenapálit se s roamingem?

V Evropě již máme od drahého surfování naštěstí pokoj. Jak je to ale v dalekém zahraničí, třeba v USA, Tunisku či Egyptě, nebo v Asii? Jak se ochránit před nenadálými vysokými účty za telefon?  

roaming-ochrana

Odjíždíte na dovolenou? Pozor na zloděje!

Chystáte se na dovolenou, ale bojíte se, že vás po návratu překvapí „vybílená“ domácnost? Připravili jsme pro vás pár tipů, jak nebezpečí snížit na minimum. Pro úplnost přidáváme ještě pár užitečných rad, jak ochránit...

lupic_2