Nejčastější chyby při cestování, kterým se můžete vyhnout

Datum:

Chystáte se v příštích měsících na dovolenou? Poradíme vám, jak se chovat bezpečně a předejít potížím, abyste si mohli užít cestování naplno.

 
Jak se vyhnout chybám při balení?

Jak ochránit hotovost

Před cestou si vyměňte dostatek hotovosti v místní měně, eurech nebo dolarech. Ty pak při cestování rozdělte na více míst. Můžete mít část hotovosti v peněžence, část v zavazadle a část v pásku s tajnou kapsou, na který nedají zkušení cestovatelé dopustit. Seženete ho ve specializovaných obchodech nebo na internetu. Další cestovatelskou vychytávkou pro ochránění hotovosti jsou peněženky, které vypadají jako složená mapa newyorského metra nebo jiné metropole. Kdyby vám někdo náhodou lovil v zavazadle, tak ho složená mapa nebude zajímat. Zkušený cestovatel Petr Novák radí mít s sebou také 57gramový zámek, kterým můžete zamknout zipy batohu, nebo jím batoh k něčemu pevnému přichytit. Pro ochranu vašich peněz a karet nenechávejte zavazadla nikdy bez dohledu ani zavěšená o opěradla židle v restauracích a kavárnách. 
 
Jak ochránit peníze při cestování

Pozor na kapsáře a zlodějíčky

Kapsáři a zlodějíčci mají v každé destinaci jiné finty. Odhalíme vám ty nejčastější. V evropských metropolích se vyhněte „rozdavačům“ dárků jako jsou náramky, květiny nebo jiné předměty, kteří po vás budou o chvíli později vymáhat peníze. Dejte si pozor na to, když se vás někdo s rozloženou mapou zeptá na cestu. Je dost možné, že vám pod ní nenápadně vytáhne peněženku z kapsy nebo kabelky. V jihovýchodní Asii si dejte pozor na zloděje na skútrech, kteří vám obratně seberou batoh nebo tašku a ujedou. V Karibiku dejte pozor na stánkové prodejce stříbrných šperků, které vypadají, že mají punc, ale ve skutečnosti to jsou laciné cetky, které brzy zreznou. Kapsářům a zlodějíčkům se v méně bezpečných destinacích vyvarujete tím, když se budete snažit splynout z davem a budete působit nenápadným dojmem.

Jak ochránit doklady

Abyste se vyhnuli ztrátě dokladů, doporučujeme pohybovat se po destinaci s duplikátem cestovního pasu a originál si nechávat v hotelovém trezoru. Naskenovaný pas si můžete také nahrát na online uložiště jako zálohu a mít ho dostupný z kteréhokoli zařízení. Dále se hodí mít u sebe telefonní číslo na české zastupitelství v dané zemi, ideálně na papírku, kdybyste přišli o telefon, tak ať číslo stále máte u sebe a můžete si tam zavolat.
 
Ochrana dokladů při cestování

Jaká očkování mít

Jak neustále roste počet cestovatelů do exotických zemí, roste také výskyt cestovatelských nemocí. Přesto 80–90 % cestovatelů podceňuje prevenci před cestou. Nejspolehlivější ochranou sebe i ostatních je očkování. Vhodné řešení je sestavení individuálního očkovacího plánu odborníkem v centru cestovní medicíny. Ten prověří platnost očkování z dětství a naplánuje na prvním místě povinná a poté doporučená očkování, aby riziko vzniku nákazy bylo co nejmenší. V současnosti jsou při cestování do některých zemí požadovaná dvě očkování povinně, je to žlutá zimnice a meningokoková meningitida. Po nich přicházejí na řadu doporučená očkování jako břišní tyfus, kterým ročně onemocní 16 milionů lidí. Pokud se chystáte do jihovýchodní Asie, Indie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky, tak se jím určitě nechte očkovat, protože riziko nákazy je vysoké. Ostatní očkování zkonzultujte s odborníkem. 
 
Očkování - jaké mít při cestování?

Jaké léky si vzít s sebou

Jako první si sbalte léky, které pravidelně berete. Dále se vybavte na infekční onemocnění, nevolnost, průjem, horečku, alergické reakce a vezměte si léky proti bolesti. Přibalit můžete také léky na pálení žáhy, kašel, pokousání hmyzem a zánět spojivek. Přehledný seznam léků pro cestovní lékárničku sestavil Státní zdravotnický ústav. Léky si pro přehlednost vždy ponechte v originálním balení a myslete na to, že musí zůstat v chladu, suchu a daleko od zvídavých dětí.

Dodržujte zvyklosti

Ať už budete v jakékoli zemi, informujte se o tamních zvyklostech. V Jižní Americe neprovokujte foťákem pověšeným na krku, na mnoha místech by vás kvůli němu mohli přepadnout a vyhrožovat s nožem v ruce. Ve Spojených arabských emirátech zase myslete na to, že není možné konzumovat alkohol na veřejných prostranstvích jako jsou trhy, parky a ulice. Stejně tak nemůžete projevovat lásku polibky a držením se za ruce partnerovi nebo partnerce, pokud nejste manželé. Noste oblečení, které odpovídá tamním zvyklostem, nevyčnívejte z davu a budete moci prožít krásnou a pohodovou dovolenou. 
 
Dodržujte místní zvyky v cizích zemích


Kam byste se rádi podívali během vaší příští dovolené? Ať už se vydáte na příští cestě kamkoli, myslete před cestou na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: mzv.cz, idnes.cz, cestovni-nemoci.cz
 

Štítky: rady na cesty

Další články

Ceny skipasů a ubytování v Rakousku, Itálii a ve Francii – aktuální čísla 2024!

Připravili jsme pro vás přehled cen skipasů a ubytování ve vybraných lyžařských střediscích v Rakousku, Itálii a Francii. Také poradíme, jakou trasu zvolit při dopravě autem.

Znáte nejnebezpečnější sjezdovky Evropy?

Modrá, červená a černá jsou základní barvy sjezdovek. Trikolora všech lyžařů nejen pro jejich bezpečnost. Znáte to – začínáte trénováním véčkového pluhu. Poté pilujete plynulé obloučky zprava doleva. S každým jistějším pohybem hranami lyží se chcete do svahu opřít ještě silněji. Modrou sjezdovku vyměníte za červenou. Příkřejší. Tratí projíždíte svižněji a s daleko širším úsměvem na rtech. Do krve se vám dostává adrenalin. Jeho vliv zaregistrujete v plné síle až při sjezdu černé tratě. Teprve ta představuje pravou výzvu. Lyžování propadlo mnoho z nás, ale co když přerostete i černé sjezdovky a potřebujete silnější zážitek? Například trať se 100% sklonem svažující se pod úhlem 45 °? Na to vaše lyže jistě uslyší! Bez tak už se tyčí v pozoru v garáži. Prožeňte je s námi po nejprudších sjezdovkách v Evropě. 

nejnebezpecnejsi-sjezdovky-01