Odleťte si užít exotický Zanzibar

Ostrov koření u Tanzánie má kromě běloskvoucích pláží i mnoho dalších lákadel

Datum: | Autor: Tým ERV

Zanzibar je ostrov patřící Tanzánii v Indickém oceánu. Je to jeden z TĚCH exotických ostrovů, které jsou ohraničeny bílým pískem a mořem všech odstínů modři. Co na Zanzibaru podniknout?  Na co se připravit? To odhalíme v dnešním článku.

Pláž v Zanzibaru. Bílý písek, tyrkysové moťe

Obsah článku:

  1. Dovolená na Zanzibaru - co vidět?
  2. Bílé pláže na Zanzibaru
  3. Počasí na Zanzibaru
  4. Freddie Mercury
  5. Praktické informace - spropitné, zdravotní péče a bezpečnost

Zanzibar - co vidět na dovolené?

Je vám už asi nad slunce jasné, že na zanzibarských ostrovech čekají nekonečně dlouhé pláže, tyrkysový Indický oceán, skvělé podmínky pro šnorchlování i potápění kolem korálů a odpočinek ve stínu palem. Exotické ostrovy tvořící Zanzibar mají pestrou minulost s mnoha kulturními vlivy v architektuře i životním stylu obyvatel.
Ubytování zde najdete ve všech kategoriích, resorty pro náročné i bungalovy pro nenáročné cestovatele, vybere si úplně každý.

  • Zanzibar je známý pěstováním koření (hřebíček, pepř, vanilka, muškátový oříšek, zázvor, šafrán či skořice), mořských řas nebo exotických plodin jako je mango, papája, avokádo, pomelo, rambutan či chlebovník.

Stonetown

Staré město Stonetown je historická část hlavního města Zanzibaru. Je labyrintem křivolakých uliček, ve kterých se lze ztratit při prolézání těmi nejužšími pasážemi, kam se nevejde žádné auto. Malé obchůdky zde střídají větší tržiště. Domu jsou postaveny z drolivého korálového kamene, který se těží ve vnitrozemí a často volají po renovaci. Patrné jsou tu africké, arabské, perské, indické a evropské (portugalské) vlivy. Typické pro Zanzibar jsou masivní dřevěné dveře z exotických dřevin, které většinou přetrvávají déle své původní obydlí.

Co vidět ve Stonetownu:

  • Dům zázraků (Beit-al-Ajaib) – první palác se zavedenou elektřinou byl kdysi nevídaně vysokou stavbou. Dnes zde sídlí muzeum historie a kultury. Významná je expozice mořeplavectví, vystavena je zde i tradiční zanzibarská plachetnice. Zastoupeno je také tradiční léčitelství, svahilská hudba, tkané látky a dvě portugalská děla.
  • Tržiště Forodhani Gardens bylo dříve překladištěm otroků. Dnes na tomto pozemku ožívá večerní street foodová extravaganza s místními pochoutkami. Specialitami jsou čerstvé grilované ryby všemožných druhů a plody moře.
  • Palácové muzeum (Beit el-Sahel) – kdysi obydlí sultánů je dnes muzeem, mapujícím jejich bohaté životy.
  • Anglikánská katedrála – byla postavena k usmíření a odpuštění neodpustitelného – otrokářství, a to přímo na místě bývalého trhu s otroky. Stavba započala v roce 1873, přesně tom, ve kterém byl tento obchod zakázán. Sloup, ke kterému byli otroci přivazováni pro bičování byl nahrazen oltářem a modlitbami k bohu.
  • Katolická katedrála sv. Josefa – její výrazné dveře lze spatřit už od moře, než se cesta k nim poněkud ztratí v křivých uličkách.
  • Velký strom banyánu – oblíbené místo setkávání a domlouvání různého turistického byznysu.
  • Stará výdejna léků – zanzibarský kámen zázračně ožívá v lékárně s jasnými indickými vlivy. Jedna z nádherně zrekonstruovaných místních budov stojí za návštěvu.

Changuu – Prison Island je písečný ostrov jen 5km od hlavního města. Žije na něm kolonie želv obrovských, které pocházejí ze Seychel. Dostal je v roce 1919 darem britský koloniální panovník. Věznice tu fungovala, ale zřejmě jen chvíli – jako detenční centrum problematických vězněných otroků.

Přírodní rezervace prales Jozani – pozůstatek původního pralesa je známý zejména díky skupině chráněných opic, gueréz zanzibarských. Vidět se zde dají i další zvířata a zajímavostí je mangrovový chodník.

Spice tour – zábavná může být prohlídka některé z farem, kde se pěstuje koření. Kdysi hlavní vývozní artikl a zdroj bohatství místních sultánů, dnes spíše menší soukromé plantáže, kde si můžete prohlédnout a ochutnat, přivonět či vyfotit rostoucí pepř, sladkou vanilku, skořici, muškátový oříšek, kardamom, zázvor, kakao, svěží citronovou trávu, barvící hennu, hruškovcové avokádo, sladkou papáju, čerimoju, jackfruit, chlebovník, páchnoucí durian, maniok a další.

Safari a Zanzibar

Pokud se chcete podívat na safari, je třeba dojet na pevninu, do Tanzánie. Trajektem se odvezete do blízkého Dar es Salaam a tam si pronajmete průvodce.

Dělají se výlety do Tarangire, Serengeti a kráteru Ngorongoro. Často jsou náročné finančně i logisticky.

Zanzibarské pláže s bílým pískem

Nekonečně dlouhé pláže s bělostným pískem si vychutnáte především na severním pobřeží (Nungwi, Kendwa, Matemwe), kde je jen malý rozdíl mezi přílivem a odlivem. Můžete se na nich koupat celý den bez toho, aniž byste se museli nejprve brouzdat mělčinou.

Na východním pobřeží (Kiwengwa, Pongwe, Uroa,...) je odliv a příliv velmi výrazný (až 600 m), proto se tam pláže několikrát za den promění k nepoznání. Korálový útes vytváří široké mělké laguny a s palmovými háji a bílým pískem je to nádherná oblast pro objevování korálů, mořských rostlin a živočichů - z pevniny nebo pod hladinou při šnorchlování. Je to ale území nevhodné pro plavání - kromě oblasti Paje. V té zůstává více vody i po odlivu a užijete si tam plavání, kiteboarding a surfing.

Na východním pobřeží se žije díky plážovým barům a restauracím dlouho do noci. Na veřejných plážích na východním pobřeží často zůstávají mořské řasy, hotelové pláže je pečlivě uklízí.

V jihozápadní oblasti Kizimkazi uvidíte nejvíce divokých delfínů.

Zanzibar a počasí - kdy jet?

Na zanzibarských ostrovech se teploty pohybují po celý rok nad 25 stupni Celsia a prší velmi málo. Jsou tam dvě dešťová období - dlouhé a krátké.

Dlouhé dešťové období trvá od poloviny dubna do konce května, ale neprší při něm měsíc v kuse. Krátké deště se objevují v listopadu a prosinci. I období dešťů má ale své magické kouzlo.

Nejlepší čas na dovolenou na Zanzibaru je během ledna a února nebo od června do října. Na rovníkové klima vám bude stačit lehké oblečení, pokrývka hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem. Na safari si přibalte pevnou obuv.

Západ slunce nad Zanzibarem

Zanzibar a Freddie Mercury

Právě na Zanzibaru se narodil a strávil své dětství Farúk Bulsara známý pod uměleckým jménem Freddie Mercury. Pozdější dětství strávil v Indii, rodišti svých rodičů, kde navštěvoval hodiny klavíru. Jeho život znáte zřejmě z filmu Bohemian Rhapsody.

Na ostrově najdete několik restaurací pojmenovaných po slavném umělci a několik míst, kde se údajně narodil. Jeho stopy na ostrově budete muset dobrodružně stopovat, není to hlavní atrakce.

Freddie Mercury café na Zanzibaru

Praktické informace na cestu

Zanzibar a bezpečnost

Velká část cest a silnic na Zanzibaru neodpovídá evropským standardům, přejezdy tedy mohou trvat delší dobu.

V centru měst sledujte situaci kolem sebe, v davu si udržujte odstup a vyhýbejte se větším skupinám lidí. Drobná kriminalita je podobná jako v evropských městech. Hotely neručí za ztrátu, která vznikne na pokoji, na pláži, u bazénu apod. Veškeré peníze, pasy, mobilní telefony, šperky a cennosti si uzamkněte v hotelovém trezoru. Pasy si nikdy neberte s sebou na pláž.

Jelikož je Zanzibar země s muslimským náboženstvím, musí ženy kromě určitých oblastí (hotely, soukromé pláže,…) nosit oděvy, které zakrývají dekolt, paže, stehna a lýtka. Je zakázáno se opalovat bez horního dílu plavek a zcela zakázaný je nudismus. Vyznavačům jiné víry než muslimské je vstup do mešit zakázaný. Homosexualita a její projevy nejsou povoleny a jsou za ně velké tresty.

Zanzibar je fotogenické místo. Pokud chcete fotografovat cizí lidi, požádejte je nejprve zdvořile o svolení. Je zakázáno fotografování vojenské nebo policejní techniky a příslušníků armády a policie.

Zanzibar a COVID - osvobozeno

Očkovaní cestující jsou při cestách do pevninské části Tanzanie i na ostrov Zanzibar nově osvobozeni od povinnosti předložit osvědčení o očkování proti COVID-19 s QR kódem. 

Neočkovaní cestující jsou při cestách do pevninské části Tanzanie i na ostrov Zanzibar nově osvobozeni od povinnosti předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu. 

Zdroj: MZV ČR

Muslimské ženy na Zanzibarské pláži

Placení a spropitné

Národní měnou je tanzanský šilink (TSh), který se dělí na 100 centů. Všude lze platit také v USD, které jsou přijímány jako rovnocenné platidlo. Používání jiných měn, včetně EUR, není běžné.

Administrativní poplatky (vízum) jsou splatné výhradně v hotovosti v USD. Bezhotovostní platby podléhají přirážce 10 – 15 %. Bankomaty jsou v zemi omezeně, platit kartou můžete především v hotelech a turistických zařízeních. Vybavte se proto dostatečnou hotovostí v USD.

Spropitné je důležitou součástí příjmu tamních obyvatel a je zavedeným zvykem ho dávat nosičům zavazadel, číšníkům a pokojským. Jeho výše záleží na vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolickou zálohu za určité služby (např. za poskytnutí ručníku u bazénu nebo na pláži), nebudete vyžadovat zpět. Zúčastníte-li se safari či výletu organizovaných hotelem, tak se spropitné očekává. Ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb.

Zdravotní péče na Zanzibaru

Při cestách na Zanzibar z Evropy není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Na doporučovanou zdravotní prevenci se informujte u vašeho praktického lékaře nebo krajské hygienicko-epidemiologické stanici.

Na Zanzibaru rozhodně nelze doporučit ošetření ve státních zařízeních, je potřeba si předem sjednat kvalitní cestovní pojištění. Kromě karty pojištění (s adresou a telefonem na asistenční službu) pro případ náhlého úrazu či onemocnění mějte i kreditní kartu.

Elektrická rozvodní síť

Elektrická síť na Zanzibaru je 230 V / 50 Hz. Používané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnícím kolíkem, případně tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání.

Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami budete potřebovat adaptér.

Časté jsou výpadky v dodávce elektrického proudu, který je na ostrov veden podmořským kabelem z pevninské části Tanzanie. Pro takové případy jsou hotely vybaveny vlastními generátory, které však nemohou stoprocentně nahradit regulérní dodávku elektřiny, především při dlouhodobějším výpadku. Pro všechny případy tedy doporučujeme přibalit si na cesty vlastní power banku.

Tropická snídaně v Zanzibaru

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je na Zanzibaru obvykle bez problémů. Mobilní datové spojení však není k dispozici. Pokrytí signálem a jeho kvalita může kolísat. Přístup na internet je v hotelech nebo v kavárnách.

 

Zanzibar bezesporu patří k nejkrásnějším destinacím Afriky a Indického oceánu. Ovšem přijímat bez rozmyslu reklamní slogany cestovních kanceláří a hotelů by mohlo znamenat zklamání. Zanzibar není úplně jednoduchou destinací a určitě stojí za to kvalitně se informovat a cestu vhodně naplánovat. Pokud tak učiníte, zažijete úžasnou cestovatelskou zkušenost, kterou jistě rádi doporučíte svým přátelům a známým.

 

Užijte si objevování exotického ostrova podle vašich představ - aktivně nebo s koktejlem v ruce. Jistit vás na cestách bude kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme. 

 

Zdroje: mzv.cz, blueskytravel.czmundo.cz

Další články

Egypt – kam jít šnorchlovat a kde je nejlepší začít s potápěním?

Dovolená ve společnosti pestrobarevných mořských živočichů, korálových útesů a podmořských skalních útvarů. Kde jsou ty nejlepší místa pro potápění v Egyptě?

potapeni-egypt

TOP 5 zábavních parků - Za divokou jízdou, přes Říši divů až do budoucnosti!

Než přijde chladný podzim, rosničky slibují pár teplých dnů. Co je využít k výjezdu za adrenalinem? Přinášíme vám přehled 5 nejtrendovějších zábavních parků ...

nahled-328-166-parky-zabavni