Datum: | Autor:

Skvělá zpráva pro všechny nadšené cestovatele: V roce 2021 se díky plošnému očkování proti COVID-19 začal turistický ruch opět probouzet k životu! Na rychle se měnící situaci pružně zareagoval celý cestovní průmysl, což s sebou přineslo i nová pravidla cestování. Zajímá Vás, co byste měli vědět před cestou do zahraničí? Jaké jsou aktuální podmínky cestování? Kde najdete cestovatelský semafor? Právě pro Vás jsme připravili seznam deseti důležitých věcí, kterým byste měli před každou cestou věnovat pozornost.

Covid Check-in

Výběr destinace


1. Zjistěte si aktuální informace o podmínkách vstupu do cílové destinace a před odjezdem si pravidelně ověřujte jejich platnost. To platí i pro všechny tranzitní země. Nejčastějším požadavkem pro vstup je ukončené očkování, ale vstupní podmínky se mohou lišit i v závislosti na typu vakcíny. Znát byste měli nejen název výrobce, ale v některých případech i výrobní šarži. Informaci o šarži nese Váš očkovací certifikát, popř. ji na požádání vydá očkovací centrum. K tomu budete potřebovat znát datum očkování. Zároveň věnujte pozornost i aktuálním podmínkám k návratu. 

Důležité odkazy:

 • Kontakty na očkovací centra v ČR na webu ÚZIS
 • Povinná očkování podle destinace na webu SÚKL
 • Podmínky vstupu podle destinace na webu MZV ČR
 • Podmínky k návratu do ČR na webu MZV ČR

Důležité kontakty:

 • Informační centrum MZV ČR pro cesty do zahraničí:
  Tel.: 222-264-222, +420-226-201-221 (ze zahraničí)
  Pondělí – pátek 8:00 – 16:00
 • Informační linka MZV ČR ke koronaviru:
  Tel.: 226-201-221, +420-226-201-221 (ze zahraničí)
 • Informační linka MZV ČR pro dotazy ke vstupu do ČR:
  Tel.: +420-974-801-801 

2. Ověřte si dostupnost služeb a provoz oblíbených turistických míst. Vstup do některých z nich může podléhat zvláštnímu režimu, např. limitovaná kapacita.

Tip

K porovnání cenových nabídek lze využít nejen standardní srovnávací portály, ale také rezervační systémy mnohých leteckých společností. Informace o otevíracích hodinách turistických zajímavostí najdete na stránkách lokálních turistických infocenter.

3. Využijte flexibilních rezervací s možností změny data. Pokud poskytovatel služby dodatečnou změnu rezervace neumožňuje, využijte pojištění storna pro případ, že budete muset cestu zrušit. Ptáte se, jak vypadá kvalitní pojištění storna? Mělo by pokrýt nejen osobní důvody (např. nesplnění zdravotních podmínek k využívání služby), ale také situace, kdy nebudete moci odcestovat z Vámi nezaviněné příčiny (např. uvalení preventivní karantény).

Tip

Naše pojištění Storno Plus zahrnuje zrušení cesty nejen z důvodu Vašeho onemocnění COVID-19, ale navíc se vztahuje i na situace, kdy nemůžete odcestovat v souvislosti s nařízenou osobní preventivní karanténou. Pojištění kryje i případy, kdy v okamžiku zahájení cesty nesplníte zdravotní podmínky pro vycestování z ČR (např. při kontrole na letišti).

4. Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění. Ujistěte se, že nabízí optimální limity plnění odpovídající účelu Vaší cesty a že jsou dostatečná jak v cílové, tak ve všech tranzitních zemích. Pro případy onemocnění COVID-19 by limity měly reflektovat míru rizika v cílové destinaci, kterou definuje tzv. cestovatelský semafor vyhlašovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR. A jak by mělo vypadat kvalitní cestovní pojištění? Mělo by nabídnout:

 • Dostatečné limity plnění (zejména pro léčebné výlohy a odpovědnost za škodu),
 • spolehlivou nonstop asistenci v českém jazyce,
 • možnost dodatečného připojištění pro specifické účely cesty.

Důležité odkazy:

 • Cestovatelský semafor (seznam zemí podle míry rizika) na webu Kurzy.cz

Tip

Naše nové cestovní pojištění SingleTrip si můžete sjednat ve 4 variantách podle úrovně pojistné ochrany. Všechny varianty obsahují pojištění léčebných výloh (vč. COVID-19 v zelených destinacích), asistenčních služeb, osobních věcí i odpovědnosti. Pojištění si můžete rozšířit o 8 druhů připojištění přesně podle svých potřeb (např. storno zájezdu, cesty autem, zimní sporty atp.).

Rozpočet a nezbytnosti


5. Připravte si důležité dokumenty. Během cesty budete muset dokládat svoji bezinfekčnost na několika místech. Buďte připraveni dokumenty doložit jak v elektronické, tak v tištěné podobě.

Tip

Naše mobilní aplikace Moje Evropská nabízí zabezpečenou úschovu osobních dokladů. Dokumenty stačí pouze vyfotit s pomocí aplikace a tím se uloží do trezoru. Kopie se Vám mohou hodit v případě ztráty nebo odcizení. Trezor dokumentů je k dispozici i neregistrovaným uživatelům aplikace.

6. Sestavte si předběžný rozpočet. Ceny přepravy, jízdného, ubytování a ostatních služeb zvyšují omezené kapacity vyplývající z dodržování přísnějších hygienických pravidel. Ověřte si také kde a kolik COVID-19 testů budete potřebovat a jaká je jejich cena v cílové destinaci.

7. Přibalte si náhradní roušky, dezinfekční gel nebo ubrousky a další nezbytné toaletní potřeby, které mohou být leckde vyprodané. Na delší cesty letadlem se bude hodit i malý polštář a přikrývka – některé letecké společnosti je z hygienických důvodů nadále neposkytují.

Cesta


8. Vyčleňte si dostatečný čas na přesun. Pokud Vaše cesta zahrnuje cestování veřejnou dopravou, myslete na to, že spoje mohou mít omezenou frekvenci. V případě taxislužeb mohou být čekací lhůty ovlivněny vyšší poptávkou, ale i nedostatkem řidičů. Více času budete potřebovat i na odbavení na letišti.

Důležité odkazy:

9. Počítejte s částečným omezením pohybu na palubě letadla. V zájmu zvýšení bezpečnosti cestujících mohou některé aerolinky omezovat provoz toalet nebo pohybu na palubě. Využívejte proto hlavně letištních zařízení před a po příletu.

10. Buďte připraveni platit bezhotovostně.


Přejeme Vám šťastnou cestu, skvělé zážitky i klidný návrat domů.

Vy cestujete. My se staráme.

Vaše ERV

O rok odložená světová výstava, na kterou upíná zrak celý svět. Je poprvé na Středním východě a v arabské zemi. Od kdy do kdy se koná? Jak se do areálu dostat? Co na ní zažít a které pavilony jsou nejzajímavější?  

13. 10. 2021
Dubaj Expo 2020

Švýcarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa pro cestování. Navíc tam od května 2021 mohou Češi cestovat bez povinné karantény po příjezdu. Co tam v létě vidět? Jaké praktické tipy vědět? A jak je to ve Švýcarsku s dopravou a cenami? To vše se dozvíte v dnešním článku.  

16. 6. 2021
Švýcarsko, horské údolí s loukou