Chorvatsko
9. 6. 2016

Kam jedete letos k moři? „No přece do Chorvatska,“ zní odpověď většiny Čechů. Chorvatsko je Čechy oblíbená krásná země s průzračným mořem a je od nás co by kamenem dohodil a zbytek dojel autem. A navíc je v ní stále bezpečno, a proto má určitě místo v našem seriálu o bezpečném cestování. V jednom z předchozích dílů jsme se již zmínili o ostrovech Vis a Cres. Tentokrát jsme pro vás ze dna Středozemního moře „vylovili“ další perly, které nenajdete v běžných turistických průvodcích. Neznají je masy lidí. Užijete si je, pokud hledáte turismem nedotčená místa, křišťálově čisté moře a pohodu.

Pomena – bezpečný přístav pro vaši dovolenou

Pomena je vesnička a přístav zároveň. Najdete ji na západním cípu ostrova Mljet. Celoročně v ní žije jen 50 obyvatel, takže přelidněnosti se obávat opravdu nemusíte. Tradiční chorvatskou kuchyni tu budete moci ochutnat přímo od místních farmářů a rybářů. Jistě oceníte, že na výlet do Malo Jezero v Mljetském národním parku budete moci vyrazit pěšky a dorazíte tam za pouhých 15 minut. Co v této vesničce najdete? Jeden (!) hotel, pár restaurací a hrstku kaváren. Pokud chcete v Pomeně zakotvit, buďte bez obav, záliv je pro kotvení ideální, protože je chráněný malým ostrovem Pomestak. Vy i vaše pohodová dovolená budete v bezpečí.

Hvar – tak trochu jinak 

O Hvaru většina z vás už minimálně slyšela. Málokdo ale ví, že je to ostrov dvou tváří. Jedna je reprezentována např. bujarým nočním životem stejnojmenného města. Druhou tvář nabízejí osobitá městečka jako je Gdinj, Stari Grad, Jelsa nebo Vrboska, která na své cestě ostrovem, pokud jej chcete poznat trochu jinak, nesmíte minout. Hvar dále nabízí spoustu malých, dobře přístupných a malebných pláží, které se vám na dlouhý čas vetknou do paměti. Kdyby vás náhodou v průběhu dovolené tyto panenské pláže omrzely, můžete si odpočinout ve stínu starých olivovníků, projít se podél levandulových polí nebo navštívit místní vinice. Ne nadarmo se tento ostrov atmosférou a rázem krajiny přirovnává k jihofrancouzské Provence. Vylézt můžete také na vrchol horského hřebenu Sveti Nikola, který se nachází 628 m. n. m. Jestli máte rádi památky, tak vás určitě zaujme, že na ostrově najdete starověké, gotické, renesanční i barokní stavby, které stojí za vidění.

Mrežnica – pro bezstarostnou rodinnou dovolenou

Všichni dobře známe Plitvická jezera. Když ne z vlastní dovolené, tak z filmů o Vinnetouovi, které se zde natáčely. V záplavě přímořských letovisek jsme pro vás našli další zajímavý „sladkovodní tip“, kterým je Mrežnica. Je to 63 kilometrů dlouhá řeka, na které můžete obdivovat 93 vodopádů. Podél ní najdete spoustu míst vhodných ke koupání. Je to ideální oblast pro trávení rodinné dovolené. Nabízí totiž bohatou nabídku vodních radovánek, při kterých nebudou mít vaše děti oči plné písku, nezapíchnou si do nohy mořského ježka, nespálí se na sluníčku (ochrání je všudypřítomné vrby) a hlavně, nebudou vás rušit žádné davy lidí! Můžete se svézt na kajaku, sjíždět vodopády, nebo se vyřádit na lanových houpačkách. Nejbližší město je Karlovac, ve kterém se točí Čechům dobře známé pivo Karlovačko. Na konci srpna si tak můžete od řeky odskočit i na festival piva.

Ať už si vyberete jakoukoliv oblast, přejeme vám pohodové cestování. Pro vaše chorvatská dobrodružství se vám jistě bude hodit náš speciální balíček cestovního pojištění Sbaleno k moři. Šťastnou cestu vám přeje ERV Evropská!Autor:   ERV Evropská

Finsko je mrazivá země, která zasahuje až za polární kruh. Ani přesto se tam však zimy moc bát nemusíte, protože krajina tisíce jezer má na svém území přes tři miliony saun.  

30. 12. 2020
Finska sauna na břehu jezera

Navštivte s námi Oldoinyo Oibor, „Bílou horu“ Masajů. Leží v Tanzanii u hranic s Keňou, jen tři stupně jižně od rovníku. Ve svahilském jazyce je známá jako „Svítící hora“ - Kilima Njaro.  

17. 3. 2021
Vrchol Kilimandžára, Uhuru peak