Datum:

Horský masiv
4. 12. 2015

Chystáte se letos opět vyrazit na zasněžené sjezdovky, zdolávat vrcholky hor nebo se jen tak toulat tajemnou severskou krajinou? Překvapivým zjištěním pro Vás možná bude, že největším nepřítelem turistů, horolezců a lyžařů nejsou laviny ani zranění. Nebezpečí se skrývá hlavně v nízkých teplotách! Dobrou zprávou je, že na tuto potenciální svízel se s trochou odpovědnosti a zdravého rozumu můžeme předem připravit.

Podchlazení

Následující řádky se netýkají pouze horolezců a jiných vyznavačů extrémních zimních sportů, mohou být velmi užitečné i pro „běžné“ návštěvníky hor a lyžařských středisek.

Podchlazení neboli hypotermie vzniká působením nízkých teplot na celý organismus. Závažné případy podchlazení přitom mohou nastat již tehdy, kdy bychom to ani nepředpokládali, a sice pohybuje-li se rtuť teploměru kolem nuly. Kromě nízké teploty se totiž na hypotermii podílejí i silný vítr, vysoká vlhkost vzduchu, zdravotní stav dané osoby nebo nedostatečný oděv. V ohrožení jsou tak zejména staří lidé, malé děti, osoby s minimálním množstvím podkožního tuku nebo jedinci pod vlivem alkoholu. Příznaky podchlazení přitom často přicházejí pomalu a postupně, postižený si tak závažné poškození organismu nejprve ani nemusí uvědomit.

Jak se působení nízkých teplot na lidské tělo projevuje?

• Zpočátku dochází ke zrychlení srdečního tepu, dechu a vzniku třesavky.
• Později se objevuje svalová slabost až ztuhlost, únava a ospalá řeč.
• Podchlazený člověk má studenou a bledou kůži a postupně může mít tendence upadat do bezvědomí.
• Bez okamžité první pomoci hypotermie dále pokračuje zástavou dechu nebo srdečního oběhu. Co následuje potom, ani nemusíme dodávat.

Jak poskytnout první pomoc?

• Postiženého se snažte uchránit před dalším působením chladu. Pokud to situace umožňuje, přeneste jej do tepla a zabalte do přikrývek nebo dalších vrstev oblečení, případně vyměňte mokré oblečení za suché.
• Pokud je podchlazený jedinec při vědomí, dejte mu teplý nápoj, nejlépe sladký čaj. V žádném případě se nedoporučuje podávání alkoholu! Tyto nápoje totiž zvyšují ztrátu tepla z organismu.
• Pacienta co nejrychleji dopravte do nemocnice, ve vážnějších případech bezodkladně vytočte číslo rychlé záchranné služby.
Jste-li v zahraničí, kontaktujte zároveň asistenční službu pojišťovny, která zajistí urgentní transport do smluvního zdravotnického zařízení.
• Jestliže je postižený v bezvědomí a nedýchá, po přivolání rychlé záchranné služby okamžitě zahajte i masáž srdce. Podchlazení zpomaluje tělesný metabolismus, a proto má resuscitace značnou naději na úspěch i po delší době a naděje, že se postižený dočká příjezdu lékaře s lepším vybavením, je tedy větší.

Lyžování v mrazu

Omrzliny

Omrzliny se na rozdíl od podchlazení mohou týkat nás všech, vyznavačů zimních sportů nebo i dlouhých procházek v přírodě. Vznikají působením nízkých teplot na odkryté části těla. Nejvíce choulostivými oblastmi jsou uši, nos, prsty a obličej. Omrzliny sice člověka většinou neohrožují na životě, jejich rozvoj však bývá nenápadný a může vést k nepříjemným trvalým následkům. V těch nejzávažnějších případech tak lékaři musí přistoupit i k amputaci postižené části těla. Proto je dobré věnovat příznakům omrzlin značnou pozornost.

Jak poznáte rozvíjející se omrzlinu?

• Postižená část kůže je bledá až šedožlutá. Povrch pokožky je přitom chladný a necitlivý.
• Po zahřátí dojde k zarudnutí postižené oblasti a rozvoji bolesti, mravenčení a svědění.
• V závažných případech mohou vznikat i puchýře.

Jak postupovat při ošetření?

Lehčí omrzliny můžete ošetřit sami. Závažnější případy však vyžadují transport do lékařského zařízení, především pokud je zasažena větší plocha těla a postižené části zůstávají i po zahřátí bledé a necitlivé.
• Člověka s omrzlinami dopravte do tepla, sundejte mu mokrý oděv a postupně zahřívejte zasažená místa.
• Pokud jsou postiženy ruce nebo nohy, můžete je ponořit do teplé vody (40 °C), nejlépe s přidáním dezinfekce.
• Omrzlá místa také můžete zabalit do teplé utěrky nebo ručníku. Po zahřátí omrzliny překryjte sterilním obvazem.

Zima v Rakousku

Nepodceňujte prevenci!

• Při pobytu v chladných oblastech se teple oblékejte. Dávejte přednost několika tenčím vrstvám nebo funkčnímu prádlu a nikdy nechoďte ven bez pokrývky hlavy. Samozřejmostí je pokusit se udržet v teple jak ruce i nohy.
• Vyvarujte se dlouhého pobytu mimo budovy, zejména pokud panují nepříznivé teplotní a povětrnostní podmínky.
• Nezapomínejte na pitný režim a dopřejte si pravidelný odpočinek v teple. Do pitného režimu doporučujeme nezahrnovat alkoholické nápoje :) Jak jsme již uvedli výše, zvyšují ztrátu tepla z organismu.
• V žádném případě nevyrážejte na dlouhou túru do odlehlých oblastí.
• Ačkoliv si možná chcete na horách oddechnout od stresu moderního života, raději s sebou vždy berte mobilní telefon.

Věnujte zvýšenou pozornost zejména dětem, které často pro samou zábavu neřeší mokré rukavice či vlhko v botách a pak při přechodu do tepla zažívají velmi bolestivé překvapení, když jim zima, a to v lepším případě, pouze „zaleze za nehty“.

Při cestách za zimním dobrodružstvím si určitě nezapomeňte sjednat cestovního pojištění. Vzniklé výlohy spojené s léčbou mohou v zahraničí vystoupat až do astronomických výšek. Cestovní pojištění vám navíc zaručí, že se o vás budou starat profesionálové z kvalitního zdravotnického zařízení.


Zdroj:
 cestovni-nemoci.cz

Italské speciality se rozšířily do celého světa. Pizzy, pesta, sýry, stovky druhů těstovin, vína a prosciutto jsou známé, víte ale, jaká jídla ochutnat v jednotlivých italských regionech? Odhalte s námi různé italské delikatesy. Vezmeme regiony přehledně podle abecedy. 

18. 8. 2021
Italská gastronomie

Chystáte se vyrazit do Irska? Co tam vidět a ochutnat? Prozradíme nejznámější města, památky i zajímavosti. Irsko patří k méně navštěvovaným evropským zemím a přitom má tolik co nabídnout. Projděte se s námi po městech i útesech.   

8. 6. 2022
Irské útesy