Nejkrásnější kancelář světa
24. 11. 2015

Máte už dost práce ve městě v klasickém kancelářském prostředí? Možná se ve vás skrývá pracující cestovatel nebo cestující pracovník. Většinou se jedná o podnikatele nebo zaměstnance, kteří se rozhodli spojit příjemné s užitečným. V  době notebooků, tabletů a chytrých telefonů se totiž necestuje jen za prací, ale i s prací. Řeklo by se ideální řešení, ovšem pozor, i tato mince má svůj rub a líc.

Vysněné povolání

Dopoledne vyřídíte e-maily, odpoledne odešlete dokončený projekt a večer ještě stihnete uspořádat pracovní konferenci po telefonu. Celou dobu přitom sedíte na pláži tisíce kilometrů od domova a popíjíte výtečný koktejl z exotického ovoce. Ano, takhle fungují digitální nomádi, kteří opustili nudu šedivé kanceláře, sbalili počítač a vyrazili i se svou prací do světa.

Kočovnictví není pro každého

Moderní kočovnictví bohužel není vhodné pro každou profesi. Mezi ideální adepty patří zejména programátoři, designéři webových stránek, překladatelé či provozovatelé e-shopů. Jsou to lidé s flexibilní pracovní dobou a možností vydělávat odkudkoliv. Jedinou limitující podmínkou se tak pro mnohé stává dostupnost internetu a elektrické zásuvky. Výběr konečné destinace není nijak omezený, nicméně často jsou rozhodující životní náklady v dané destinaci. Nejen proto je jedním z nejčastějších cílů moderních nomádů jihovýchodní Asie.

Nástrahy a rizika

Nevýhodou práce na dálku je skutečnost, že nemůžete být ve fyzickém kontaktu se svými spolupracovníky a klienty. Další problém představují životní náklady. I z tohoto důvodu digitální nomádi preferují méně vyspělé země asijského a afrického kontinentu, kde mohou pracovat a zároveň si dovolit podstatně vyšší životní standard. Tyto levnější a dobrodružnější země však často nastavují i svou odvrácenou tvář v podobě vyšších bezpečnostních rizik. Krádeže mobilních telefonů či notebooků jsou zde na denním pořádku. Základní poučka tak zní: zálohovat, zálohovat, zálohovat.

Nomádi jsou stále ve střehu

Nejdůležitějším ochranným prvkem je v exotických destinacích, nevypadat příliš honosně, zkrátka nekupovat si ty nejnovější a nejdražší věci. Nejlepší je, když např. vaše zavazadla vypadají nudně a nezajímavě. Při nákupu je tak zapotřebí držet se zásady „čím jednodušší, tím lepší“. Moderní kufry s bezpečnostními systémy sice nabízejí poměrně účinnou ochranu, na druhou stranu se však snadno dostávají do hledáčku zlodějů. Obdobné pravidlo platí i pro elektronická zařízení.

Užitečné triky

• Pokud budete pracovat v kavárně nebo na jiném veřejném místě, nikdy nic neodkládejte třeba na prázdnou židli. Tašky či bágly položte pod stůl mezi nohy.
• Moderní kočovníci doporučují najít si pro práci místo v rohu místnosti, abyste případně včas viděli přicházejícího zloděje.
• Pokud potřebujete na toaletu, vezměte si s sebou všechnu elektroniku. V případě nouze na stole nechte snadno nahraditelné osobní věci.
• Při cestování raději noste batoh dopředu na břiše. Zloději umí velmi efektivně a nenápadně nožem otevřít zavazadlo a ukrást z něj důležité věci.

Nová dimenze

Nutno dodat, že shora uvedené nepříjemnosti bohatě vyváží naprosto nová dimenze životního stylu a prostředí, jež vás dennodenně obklopuje.  Každopádně je nejprve potřeba dobře se informovat, také si pečlivě naplánovat práci, kterou budete v zahraničí zastávat, a tomu přizpůsobit další okolnosti.

Cestovní pojištění

Pokud se rozhodnete, že kočovnictví stojí za zkoušku, nezapomeňte si na seznam důležitých položek připsat cestovní pojištění. Bez něj se na dobrodružných cestách neobejdete. Jakékoliv výdaje za zdravotní péči se totiž mohou v zahraničí vyšplhat do astronomických výšek. Celoroční pojištění pro dlouhodobé cestování navíc pokryje případnou škodu na majetku až do několika desítek tisíc korun.

 Zdroj: cestovní-nemoci.cz


 

Na letošní jaro jste měli asi úplně jiné plány než být v karanténě se zákazem cestování. Abyste si mohli užít světové skvosty i tak, připravili jsme pro vás přehled virtuálních prohlídek ve světových muzeích.  

25. 3. 2020
Virtuální prohlídky světových muzeí

Když máte volno, tak vás neláká Středozemí, horko a davy turistů? Radši chodíte na procházky a kocháte se přírodou bez lidí? Pak vyrazte do severní Evropy, která je bohatá na jezera, lesy, fjordy, ostrovy a tak trochu jinou záři.

6. 7. 2017
Severní Evropa