Datum:

Alkohol na sjezdovce
2. 2. 2017

Alpská střediska jako každoročně touto dobou zažívají vrcholnou sezónu a spousta českých méně či více zdatných rekreačních lyžařů se pouští do akce. Do Alp se každoročně vydá každý desátý Čech! V euforii z prvních jízd však často dochází k vážným zraněním. V článku Jak se vypořádat s nástrahami na sjezdovce? jsme upozorňovali na správnou techniku jízdy v náročném terénu a zároveň apelovali na důležitost kvalitního servisu lyží. Dnes Vám poradíme, jak se chovat na sjezdovce, abychom neublížili sobě ani ostatním.

Trocha statistiky „pro zahřátí“

Věděli jste, že lyžování patří u českých mužů z hlediska počtu zranění mezi druhý nejrizikovější sport hned po fotbale? A u žen dokonce o ten úplně nejrizikovější? I když se používá stále modernější vybavení, vážných úrazů neubývá. Moderní carvingové lyže jsou oproti těm klasickým snadněji ovladatelné a stabilnější na ledových plotnách, což znamená méně zlomených kostí a zranění bérce. Rizikové je naopak to, že jsou rychlejší a hrozí na nich vyjetí z oblouku. Při jízdě se lyžaři a snowboardisté dostávají častěji než dříve do takzvaného „mrtvého úhlu“, v němž na okamžik ztratí přehled o svém okolí. Proto se musíme svým chováním na sjezdovce snažit, abychom riziko zranění snížili na minimum.

Jak na to, abychom nebyli nebezpeční?

Asi mnozí z vás už se někdy v nějaké podobě setkali s lyžařským desaterem vydaným mezinárodní lyžařskou federací (FIS) https://www.loap.cz/clanky/nepodcenujte-bezpecnost-na-sjezdovce. My jsme pro Vás vybrali      3 rady nad zlato, které v desateru FIS nenajdete, nicméně vycházejí z našich osobních zkušeností s lyžováním / snowboardingem a vlastně i ze zdravého rozumu.

Alkohol na sjezdovce

Průzkum praví, že více než třetina českých lyžařů vypije za den na svahu dvě až tři skleničky lihovin. Dvě třetiny sportovců na horách pak neřeší ani zbytkový alkohol po ránu. Češi jezdí na hory za sportem a zábavou. K té v našem pojetí alkohol jaksi neodmyslitelně patří. Jenže si často dostatečně neuvědomujeme, že alkohol přestavuje nebezpečí, o kterém se příliš nemluví. A to nejen ten, který konzumujeme přímo na svahu (obligátní pivečko k bratwurstu s hranolky nebo svařák či populární „hruštička“), ale i ten, který se nám do rána nestihne rozložit v krvi po vydatné večerní pařbě. Že při následné ranní lyžovačce nebudeme jaksi v optimální kondici, není těžké uhádnout. Dehydratace, zpomalené reakce, nepozornost, unavené oči a zhoršené vidění, ztráta kritického úsudku. To vše jsou následky požívání alkoholu, které významně zvyšují riziko úrazu na svahu! Navíc pokud vládnou třeskuté mrazy, tak alkohol spíše urychluje tepelné ztráty, než aby zahříval, viz náš článek Lyže a hory jsou super, ale známe dobře všechna nebezpečí? Možná také netušíte, že v zahraniční řeší úrazy na sjezdovce místní policie, která zjišťuje vliv alkoholu nejen při nehodách, ale někdy také ve frontách na lanovku nebo přímo na svahu. Co si tedy s tím nešťastným alkoholem počít?

Rada č. 1

Alkohol k relaxu na lyžích či snowboardu tak nějak patří a úplně bez něj si možná většina z vás zimní radovánky jen těžko představí. Přesto, na horách je potřeba pít zásadně s mírou! Eliminujeme tak riziko zbytkového alkoholu nebo další indispozice způsobené přímou konzumací alkoholu na svahu. Jedno pivečko k obědu ano, s hruštičkou bychom ale měli počkat třeba až na závěrečnou jízdu dne, a to nejlépe v apres-ski u dolní stanice lanovky!

Alkohol na sjezdovce

Výrazné oblečení při špatné viditelnosti

Na Slovensku je barevně výrazné oblečení, nebo alespoň oblečení s reflexními prvky (samozřejmě spolu s helmou) od loňska již součástí zákona. Povinně musí být takto vybaveni všichni lyžaři mladší patnácti let. Čeští lyžaři jako by toto ale moc neřešili. Ani v lyžařském desateru žádný podobný „módní diktát“ nenajdeme. Přitom je to tak jednoduché. Čím více jsem vidět, tím menší je riziko, že do mě někdo vrazí. Mrkněte na frontu na vleku v českých horách a v Rakousku a najděte tři rozdíly! Řekneme vám jeden, rakouská fronta hraje všemi možnými zářivými barvami. Přestože i u nás se situace pomalu mění, stále jako bychom se barev báli. Možná šetříme, možná chceme, abychom už tak drahou lyžařskou bundu mohli užít i k nošení ve městě. Ale co dělat, když sjezdovka neonově růžovou snese, zato při zimní procházce městem bychom v bundě této barvy vypadali jako „ufoni“?

Rada č. 2

Nešetřete a investujte do speciální výbavy, kterou budete používat výhradně na horách, a buďte jak kanárci! Být viděn se vyplatí!

Snížená viditelnost

Zastavení pod horizontem

Tak tenhle odstavec je hodně o inteligentním chování na sjezdovce. A týká se jednak snowboardistů, ale často i rodičů s malými dětmi. První skupina má tu speciální vlastnost, že si sedne kdykoliv a bohužel i kdekoliv. Všichni známe takové ty houfy „lachtanů“ na sjezdovce. Na obranu prknařů je třeba říct, že jejich „vozítko“ neumožňuje to, co lyže, a sice celkem pohodlný odpočinek vestoje. To nic nemění na tom, že kdo si sedne pod horizont, čili terénní zlom sjezdovky, pod který není dobře vidět, riskuje zdraví své i ostatních. Maminky a tatínkové, pokud jejich ratolest spadne na takto nebezpečném místě sjezdovky, zase často neřeší okamžitý přesun do bezpečí, ale ještě na místě utírají slzičky a nandávají rukavičky a přitom si neuvědomují, v jak nebezpečné situaci se se svým dítětem nacházejí.

Rada č. 3

Snažte se při jízdě přemýšlet a sledovat neustále situaci pod sebou, nad sebou i vedle sebe, včetně vyhodnocení povahy terénu. Pro některé z vás to může být náročný úkol, protože s ježděním začínáte a máte tudíž zatím dost práce se samotnou jízdou. Pokud vás tedy rozbolí nohy nebo budete chtít počkat na kamarády, nikdy se nezastavujte pod horizontem, kam není ze sjezdovky nad vámi vidět!

Nesedejte pod horizont

Pokud se i přesto něco stane

Všechny shora uvedené rady mají za cíl jediné. Abychom snížili svým vlastním zodpovědným přístupem riziko, že se s někým na sjezdovce srazíme. Přestože jde v první řadě o zdraví, finanční hledisko je také velmi důležité. Náklady spojené např. s poraněním jiného lyžaře se totiž mohou vyšplhat až do milionů korun. Pokud byste se rádi dozvěděli více na toto téma, chystáme pro vás článek, ve kterém si přečtete, na kolik vyjde ošetření různých druhů úrazů v zahraničí nebo třeba transport ze sjezdovky vrtulníkem. Prostě zde najdete spoustu dalších důvodů, proč je důležité sjednat si na zimní dovolenou kvalitní cestovní pojištění.
ERV Evropská Vám přeje příjemnou lyžovačku plnou klidu a pohody!Zdroj:  ERVpojistovna.cz, cestovani.idnes.cz, loap.cz

Chystáte se vyrazit do Irska? Co tam vidět a ochutnat? Prozradíme nejznámější města, památky i zajímavosti. Irsko patří k méně navštěvovaným evropským zemím a přitom má tolik co nabídnout. Projděte se s námi po městech i útesech.   

8. 6. 2022
Irské útesy

Nejznámější oblasti Švýcarských Alp přehledně v našem článku. Můžete si vybrat mezi francouzskou, německou a italskou částí Švýcarska, anebo co takhle Grisonská rétorománština? Poznejte rozdíly v tak malé krajině a užijte si Švýcarské Alpy na všechny způsoby.  

23. 2. 2022
Švýcarsko - Matterhorn