Skryté krásy Pobaltí a severní Evropy – která místa nevynechat na Baltik-tripu

Datum:

Přemýšlíte nad výlety autem jako nad alternativou k dalekým exotickým destinacím? Obraťte svůj zrak směrem k Pobaltí. Pohádkové pozůstatky středověku v severní Evropě, vikingská, ale i sovětská historie a rozlehlé národní parky, kde nepotkáte živáčka. Která místa zařadit do must-see seznamu v Litvě, Estonsku a Lotyšsku? Přinášíme 10 zajímavých míst. 
 
Výhled na Estonské hlavní město Tallinn

3 hlavní města – Vilnius, Riga, Tallinn

Historická centra všech hlavních měst baltských států jsou zapsaná na seznamu UNESCO. Malebný Vilnius, přezdívaný kdysi Jeruzalém východu, je město s mnoha chrámy. Křesťanské i evangelické kostely střídají pravoslavné kláštery i židovské synagogy. Secesní Riga, díky převládající barvě fasád a střech zvaná i červené město, leží v Rižském zálivu na řece Daugave a je největším pobaltským městem. Středověký, mnoha pověstmi opředený Tallinn je největší Estonské město, žije v něm až čtvrtina obyvatel země. Pokud na výlet vyjedete kolem slunovratu, zažijete folklorní svatojánské oslavy plné lidových zvyků, květinových věnců, tradičních jídel, nostalgie a lidových písní.
 
Vrch křížů poutní místo v Litvě

Litva – poutní Křížový vrch

Zbožnost, lidové tradice a křesťanský mysticismus jsou prý velmi typické pro litevskou neoblomnou povahu a přesvědčit se o tom můžete na jejich nejvýznamnějším poutním místě, vrchu sta tisíce křížů. Najdete jej u městečka Šiauliai na cestě mezi Vilniusem a Rigou.
Bývalá pohanská svatyně začala znovu psát svůj příběh v 19. století během několika povstání proti carskému režimu. Rebely nebylo možné dle zákazu oficiálně pohřbít, proto za své mrtvé začali místní osazovat kříže na tuto horu, jednu z mála v rovinaté zemi. Tento zvyk přetrval i do dob komunistického režimu a nezlomilo jej ani rozježdění křížů buldozéry. Dnes se odhaduje počet statisíc velkých i malých křížků, včetně toho papežského od Jana Pavla II. 
 
Parnidisova duna na Kurské kose v Litvě

Baltská Sahara v Litvě – Kurská kosa

Písečné duny až 12 m vysoké lze obdivovat na kurské kose, uzoučkém poloostrově v Baltském moři. Je téměř 100 km dlouhý a 400 m až 3,8 km široký. Býval domovem hlavně rybářů a zvířat, jako jsou losi, jeleni a divoká prasata. Nyní je chráněn UNESCO a díky rekonstrukcím lze procházet po dřevěných lávkách a schodech kolem nejvyhledávanějších zákoutí. Obdivovat můžete bělostné pláže, vyjít na 52 m vysokou Parnidisovu dunu a pak se dát 7 km naučnou stezkou. Vyjít k majáku, navštívit kolonii kormoránů, ale i dřevěná městečka, etnografické muzeum rybářství 19. století či muzeum jantaru. Za zmínku stojí i Hora čarodějnic s mnoha dřevěnými sochami démonů, ďáblů a čarodějnic. 
 
Litva národní park Aukštaitijos

Litva – národní park Aukštaitijos plný jezer

Nedotčené lesy, velké množství jezer, dřevěné kostelíky v litevském národním parku téměř nepoškozeného civilizací. Borové lesy jsou plné vysoké zvěře a turistické stezky vás bezpečně provedou mezi půvabnými břehy jezer, u kterých jsou k zapůjčení i čluny. 
 
Turaida, středověký hrad, Sigulda v Lotyšsku

Sigulda – Livonské Švýcarsko

Město Sigulda je vyhledávané vnitrozemské letovisko a nachází se v údolí řeky Gauja, která se zařezává do devonského pískovce. Je bohatá na fascinující výhledy, krásnou přírodu, jsou tu středověké hrady Turaida a Krimulda, i největší jeskyně v pobaltí, Gutmanisova jeskyně. Sigulda je díky svému převýšení 85 metrů významným centrem zimních sportů v Lotyšsku, konají se tu lyžařské závody i závody na bobové dráze, a můžete si i sami jako atrakci vyzkoušet jízdu s profesionálním bobistou. Pokračovat lze do svislého větrného tunelu i dobrodružného zábavného parku Meža kaķis - “kočka divoká”. 
 
Lotyšské město Kuldiga, nejdelší vodopád v Evropě

Lotyšsko, Kuldiga – Benátky severu

Pokud pojedete kolem malebného barokního městečka Kuldiga, podívejte se na nejširší peřeje v Evropě, dlouhé 250 m, i vodopády na řece Ventě. Zajímavý je i cihlový most a dřevěné historické domky kolem radničního náměstí. Za městem se nachází pískovcové jeskyně Riežupe. 
 
Karosta, vězení a pevnost, město Liepaja

Lotyšsko – pevnost a vězení Karosta

Temnou stránku lotyšské historie lze prozkoumat v námořním přístavu a pochmurném muzeu, v Karostě, bývalé ruské carské a sovětské námořní základně u městečka Liepāja. Vojenská základna s nemocnicí, která od svého postavení sloužila jako vězení, po vzniku státu chvíli fungovala samostatně jako obec s vlastními školami a poštou. Brzo však byla zase proměněna v přísně střeženou, tentokrát sovětskou základnu, podobnou té české, Milovické.
Máte zde možnost se zúčastnit prohlídky carské věznice v roli trestance, kdy vás průvodce v úloze bachaře zasvětí do vězeňského života a za lehkovážnosti a smích může ztrestat křikem i dřepy a pochodováním pro celou skupinu. Ve vězení můžou silné povahy i přenocovat.
Máte zde jedinečnou šanci prohlédnout si pozůstatky minulých režimů a majestátní opuštěné stavby na mořském pobřeží.
 
Estonsko ostrov Sareemaa, větrné mlýny

Estonské Nizozemí – ostrov Saaremaa plný lesů a luk

V ságách Vikingů zmiňovaný ostrov, který se dlouho vyvíjel v ústraní vlastním tempem. Je zde jedinečná příroda a působivé památky – např. biskupský hrad z 13. století. V krajině jsou rozesety staré větrné mlýny z 19. století, jsou jeden ze symbolů ostrova. Nejvýznamnější je lázeňské město Kuressaare, a to díky léčivému mořskému bahnu. Přírodní rezervace Viidumäe má vzácnou flóru, pestrobarevné louky a nabízí pohled na okolní kraj z rozhledny Rauna. V létě se můžete koupat v moři na pláži, ale jsou tu i 20metrové útesy. Navštivte zde i krátery po meteoritech s mytickou minulostí rituálních obětování. Jeden z nich je známý jako „slunečný hrob“.  
 
Estonsko, plážové město Parnu

Estonsko – lázeňské město Pärnu

Vyhlášené evropské lázeňské centrum a čtvrté největší estonské město, to je Pernov. Zde si užijete teplé moře a dlouhé písečné pláže. Vykoupete se v lázních a možná zakusíte i tradiční estonskou saunu. Pokud se vydáte na výlet, můžete zažít páté roční období, záplavy v národním parku Soomaa. Za zmínku stojí i ostrov Kihnu s jedinečně zachovalým kulturním dědictvím. V parku Matsalu vás okouzlí množství ptáků.
 
Estonsko, národní park Lahemaa - stezka mokřady Viru Bog

Estonsko národní park Lahemaa

Estonský národní park plný lesů, mokřadů a vřesovišť. Je v něm 10 krátkých naučných tras a 5 dlouhých turistických tras vhodných i pro cyklisty. Nedotčené území poloostrovů, zálivů a lesů, plné nádherných přírodních úkazů, například velkých balvanů nahrnutých finským ledovcem. Žije tu množství zvířat, ptáků a ryb. K nejznámějším trasám patří 3,5kilometrová stezka rašeliništěm Viru (Viru Raba), ve kterém jsou k vidění masožravé rostliny – rosnatky. Asi v polovině trasy je vyhlídková věž, která nabízí výhled do krajiny.

 

Ani při výletech autem nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

Zdroje:radynacestu.cz, mundo.cz, paramag.eu, desperado.cz, invia.cz, mundo.cz, visitparnu.com 

Další články

Kam na prodloužený víkend - tipy na 5 skvělých destinací v Evropě

Nedostává se vám dovolené nebo třeba peněz na pořádně dlouhý výlet za hranice všedních dní? Nevadí, nechte se inspirovat našimi tipy na prodloužené víkendy plné poznávání, ale i aktivní letní relaxace.

Kambodža: Gastro výzva pro odvážné

Této zemi se začíná blýskat na lepší časy – staví se tam moderní hotely, probíhá turistický boom, někdo této dovolenkové destinaci věští stejnou budoucnost, jaká potkala Thajsko nebo Bali. Mýtické středověké chrámové město Angkor je bezesporu první věc, která se vybaví všem cestovatelům. A pravděpodobně i krutý Pol Potův režim, s jehož následky se království na jihovýchodě Asie vypořádává dodnes. Z dob hladomoru údajně pramení i konzumace některých výstředních pochutin. Za jejich chutěmi se sjíždí mlsné jazýčky z celého světa. Ptáte se, o jakých chuťovkách je řeč? Vydejte se s námi za gastronomickým dobrodružstvím. Přinášíme vám Kambodžu, jak ji ještě neznáte!

kambodza-gastro-vyzva-pro-od8640