Datum:

tehotna-modra

Léto je za dveřmi a s ním i hlavní sezóna dovolených u moře, poznávacích zájezdů a dalších báječných relaxačních kratochvílí. Čekáte-li miminko, určitě si dovolenou zasloužíte a možná, že i dvojnásob. Máme pro vás dobrou zprávu. Otěhotnění dnes už neznamená automaticky dočasný konec cestování. Zároveň ale jedním dechem přinášíme několik velmi cenných rad a tipů, jak se při cestování v jiném stavu chovat zodpovědně a bezpečně a jak se na takovou cestu důkladně připravit.

Správné načasování

Nejbezpečnější a tedy nejvhodnější čas pro cestování je v období mezi 18. a 24. týdnem těhotenství. Komplikace související se standardně probíhající graviditou se totiž většinou objevují v prvním a třetím trimestru. V prvním trimestru vám kromě největšího rizika potratu (které je ovšem v této fázi těhotenství stejné, i pokud nikam nevycestujete) mohou dovolenou pokazit i nadměrná únava a časté nevolnosti. Ve třetím trimestru je už opatrnost více než na místě i v případě těhotenství bez obtíží. Jednotlivé pojišťovny na našem trhu navíc nabízejí cestovní pojištění jen do určitého stadia těhotenství. Nejdéle pojišťuje ERV Evropská, a sice do dvou měsíců před předpokládaným datem porodu (podívejte se na naši stránku věnovanou cestování v těhotenství).

Výběr destinace a očkování

Při výběru typu dovolené, a zejména destinace, je zapotřebí mít na paměti, že vývoj nenarozeného dítěte může být negativně ovlivněn infekcemi, úrazy a dalšími hrozbami, které vám na dovolené mohou hrozit. Je vhodné se vyhnout návštěvám zemí se zvýšeným rizikem infekcí, a tedy s nutností cestovního očkování. Obecně se totiž doporučuje, aby těhotné ženy nepodstupovaly vakcinaci živými látkami. K těm patří očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici. Neživé vakcíny jsou během gravidity považovány za bezpečné. Nicméně i v tomto případě se mohou těhotným podávat teprve po individuálním zvážení lékařem.<br/><br/>Nastávající maminka na pláži

Pozor na malárii a také virus Zika

Existují infekce, u kterých ani očkování nepomůže. Jednou z nich je malárie, na kterou jsou gravidní ženy velmi citlivé. Nákaza může být závažným zdravotním problémem nejen pro matku, ale také pro dítě. Oblasti s výskytem této nemoci je tak vhodné během těhotenství nenavštěvovat. Pokud se cestám do těchto destinací z nějakého důvodu nemůžete vyhnout, kontaktuje alespoň odborníka v oboru cestovních nemocí (např. ve středisku očkování a cestovního lékařství). Je nutné zkonzultovat s ním vhodnost užívání antimalarik a možnosti prevence v podobě moskytiér a repelentů.

Další nebezpečí, před kterým vás očkování neuchrání, hrozí v oblastech s výskytem viru Zika. Pokud se těhotná žena dostane do kontaktu s tímto virem, hrozí u jejího plodu těžká vývojová vada „mikrocefalie“. Pozor zejména na cesty do Brazílie, ale i dalších zemí jižní a střední Ameriky, kde během roku 2015 došlo dramatickému rozšíření tohoto nebezpečného viru.

Nastávající matka na palubě!

Letadlo

Při dodržení několika základních pravidel nepředstavuje přesun vzduchem pro těhotnou ženu nebezpečí. Při absenci jakýchkoliv komplikací je létání bezpečné až do 36. týdne gravidity. Konkrétní podmínky přepravy se však liší mezi jednotlivými leteckými společnostmi. Limit pro povolení přepravy letadlem se většinou pohybuje mezi 32. a 36. týdnem těhotenství. Při plánování cesty je tak vhodné nejprve se informovat o podmínkách dané letecké společnosti. Těhotné jsou během dlouhých letů ve zvýšeném riziku vzniku hluboké žilní trombózy. Je tedy nutné dodržovat pitný režim a každých 30 minut věnovat krátkému protažení.

Automobil

Silniční nehody jsou jednou z nejčastějších příčin zranění těhotných žen. Tyto pasažérky také během jízdy autem často pociťují nevolnost a závratě. Proto je důležitý dostatečný přísun tekutin, časté zastávky, udržování přiměřené teploty v kabině a hlavně správné používání bezpečnostních pásů.

Lodní doprava

Lodní společnosti většinou nepřepravují ženy v pokročilém stupni těhotenství. Před případnou plavbou je tak vhodné získat informace u konkrétního přepravce.<br/><br/>Cestování v těhotenství

Konzumace jídel a nápojů

Budoucí matky by měly být v zahraničí obzvláště opatrné při konzumaci potravin a nápojů. Mnoho nebezpečných nákaz se totiž přenáší kontaminovanou stravou nebo špinavýma rukama. Jedná se například o cestovatelský průjem, toxoplazmózu, listeriózu, hepatitidu A nebo E.

  • Před každým jídlem si nezapomeňte umýt ruce mýdlem a popřípadě použijte dezinfekci.
  • Při cestování konzumujte pouze balenou vodu a vždy raději zkontrolujte, zda není porušený uzávěr lahve.
  • V restauracích mimo hotelové zařízení trvejte na tom, aby vám pití donesli v originální lahvi.
  • Vyhýbejte se pro jistotu i nápojům s ledem, ten je často vyráběn z kohoutkové vody.
  • V žádném případě nejezte potraviny (zejména maso, ryby a mořské plody), které jsou syrové nebo nedostatečně tepelně upravené.

Bez pojištění nikam

Jestliže je vaše těhotenství rizikové nebo jste kvůli svému stavu v pracovní neschopnosti, pojišťovna vás s nejvyšší pravděpodobností na cesty nepojistí. V takovém případě je i ze zdravotních důvodů lepší zbytečně neriskovat a zůstat doma, v dosahu péče gynekologa. Případnou cestu je každopádně vždy vhodné konzultovat s lékařem. Jedině ten totiž na základě aktuálního zdravotního stavu určí, zda pro vás putování představuje riziko, či nikoliv.

Pokud vaše těhotenství probíhá bez obtíží a plánujete zahraniční dovolenou, uzavření kvalitního cestovního pojištění je pro vás nutností. Zaprvé v případě jakéhokoliv problému ušetříte za výdaje na zdravotní péči v zahraničí, které se mohou vyšplhat do astronomických výšek a na které běžná kartička zdravotního pojištění nestačí. Zadruhé, a to je možná ještě důležitější, vám nepřetržitá asistenční služba v mateřském jazyce, která je součástí pojištění, zajistí převoz do kvalitního a prověřeného zdravotního zařízení, jehož služby jsou na úrovni srovnatelné s naší zemí a kde se o vás (oba:) tudíž náležitě postarají. ERV Evropská doporučuje balíček Sbaleno za poznáním, který obsahuje dostatečné pojistné limity pro případ, kdy se na dovolené nastávající mamince něco přihodí. 

Šťastnou cestu přeje ERV Evropská!<br/><br/>

Autor:    LFI/ERV Evropská <br/>Zdroj:    cestovni-nemoci.cz

Další články

Jak si přivolat štěstí na celý rok a kdo kromě Ježíška ještě nosí dárky? Veselé vánoční zvyky, jak je lidi slaví ve světě.

Pojďme se podívat na ty nejveselejší z vánočních zvyků z celého světa. Kde dárky naděluje vánoční kláda, a kde zase řádí na nepoctivcích dravá vánoční kočka? 

vanocni-zvyky

Užijte si Švýcarsko v zimě

Švýcarsko je pohádková země pro milovníky zimních sportů, dobrého jídla, špičkových služeb a nádherných výhledů na vrcholy Alp.

svycarsko