Datum:

cach2

Že nevíte, o co jde? Tomu se dnes již těžko uvěří. Jedna z definic praví, že: „Geocaching (čti „geokešing“) je hra na pomezí sportu a turistiky, při které se hledají ukryté schránky pomocí zeměpisných souřadnic. Skrytá schránka neboli poklad se nazývá cache (čti „keš“ nebo „keška“).“ Tahle záliba v sobě každopádně skvěle snoubí naši přirozenou touhu po dobrodružství a úlovku s možností aktivního pohybu v přírodě. Většinou navíc na místech tak krásných, že někoho inspirovala k založení vlastní kešky.

Geocaching přitom není pouze výsadou dobrodruhů nebo turistů, co rádi pěšky. Není lepší způsob, jak si užít rodinný výlet a eliminovat fňukání malých dětí, že je bolí nožičky. Vidina kešky s pokladem, čili jasného cíle, pod kterým si pochodující mrně představuje angličáka, figurku z „kindervajíčka“, ozdobnou gumičku do vlasů, nebo třeba kartičku s oblíbeným fotbalovým hrdinou, spolehlivě zařídí, že se z rodinného výletu stane pohodová kratochvíle a velký zážitek.

Většina tuzemských „kačerů“ – tak se říká hledačům u nás – si vystačí s již poměrně hustou sítí keší poschovávaných v různých stupních obtížnosti po naší vlasti. Ne každému to ale stačí, a tak je mezi nimi čím dál více těch, kteří se mohou chlubit zajímavými „úlovky“ z celého světa. Dáme vám dnes několik tipů, kam se za lákavými keškami rozjet. Při jejich hledání, stejně jako pro plánování výletů za keškou po naší vlasti můžete využít např. stránku Geocaching.com provozovanou společností Groundspeak.

Co to jsou Pocket Queries?

Protože na webu geocaching.com jsou již více než 2 miliony keší a prosté vyhledávání může být pro plánování cesty plné keší nepraktické, nabízí Groundspeak tzv. Pocket Queries. Pomocí PQ lze mimo jiné jednoduše vyhledat kešky podél trasy, kterou jste si zvolili pro svůj výlet či cestu do zahraničí. Můžete tedy zvolit opačný, praktičtější postup. Chce to ale trochu cviku a pořádně se na webu zorientovat. A pozor, PQ jsou dostupné pouze pro tzv. prémiové hráče, tedy kačery, kteří si zaplatí prémiové členství. Získáte tím ale i možnost filtrovat kešky podle typu, náročnosti terénu, velikosti krabičky a mnoha dalších vlastností atd.

Nad rámec toho, co si vyhledáte, ať už individuálně nebo pomocí Pocket Queries na geocaching.com, uvádíme dva tipy na země keším zaslíbené v naší blízkosti.

Slovinsko - Grajski Hrib N 46° 02.771' E 014° 30.688'

Nádherná geokeška je ukryta např. na Grajskim Hribu, což bychom mohli přeložit jako Hradní vrch. Ten vyrůstá přímo z historického centra Lublaně a je hlavní atrakcí města. Vyhlídková věž a historické opevnění nabízí úchvatné pohledy na panorama města. Hradní vrch je pokryt dobře opečovanými lesy a protkán stezkami pro pěší. Komu se nechce pěšky, může vrcholu dosáhnout krátkým svezením v místní lanovce. Nejzajímavější stezka na vrcholu kopce vede rozvalinami historického opevnění z 16. století. Příjemný park ve stínu stromů se jmenuje Šance a jeho úpravu nenavrhnul nikdo jiný, než slavný slovinský architekt Jože Plečnik. Je to také místo, kde hledejte kýženou kešku.

Pramen Soči N 46° 24.600' E 013° 43.491'

Další slovinský výlet slibuje kešku přímo uprostřed národního parku u pramene řeky Soči v Julských Alpách, jedněch z nejkrásnějších evropských hor. Cesta k prameni, kde je keš ukryta pod velkým kamenem, není náročná, nicméně i tak se vybavte solidní obuví. Až  kešku objevíte a než se vydáte na libovolnou pěší túru v této nádherné krajině, můžete zavítat třeba do místní botanické zahrady. Zkušení vodáci mohou pěší výlet kombinovat s úchvatným sjezdem řeky Soči.

Rakousko - „Nine Summits“

Opravdovým bonbonkem pro zkušené, sportovně založené kačery může být projekt
„Nine Summits“, který spočívá v umístění keší na nejvyšší vrcholy devíti rakouských regionů.

U každé kešky se nezapomeňte zalogovat, neboli zapsat se do „log book“. Nejlépe připojte záznam o dosažení cíle i na web.

K dobrým botám si na zahraniční výlet přibalte i kvalitní cestovní pojištění. Balíček Sbaleno Za poznáním by měl většinou pro účel geocachingu vyhovovat, pokud by vás zlákaly adrenalinovější resp. výše položené kešky, které bezpochyby nabízí právě zmíněná série 9 rakouských vrcholů, pak doporučujeme variantu Sbaleno Na maximum.

Zdroj: geocaching.cz, geocaching.com, cestovani.lidovky.cz, kesky.cz, geocacher.cz

 

Další články

TOP 5 ski areálů na Slovensku

Plánujete po Novém roce vyrazit na lyže, ale nechcete zbytečně dlouho cestovat? Ať už jste zkušení lyžaři nebo je lyžování na seznamu vašich novoročních předsevzetí, vyrazte k našim sousedům. S více než devadesáti lyžařskými areály je Slovensko skvělou volbou na víkendový výlet i na týdenní dovolenou. Podle čeho si vybrat to nejlepší středisko? Připravili jsme pro vás ta nejzajímavější.

top-5-ski-arealu-na-slovensku-01

Adaptér - praktický pomocník na cestách

Chystáte se do světa a berete s sebou kromě mobilního telefonu i notebook a další elektronická zařízení? Pak se vám jistě budou hodit cestovní adaptéry a konvertory napětí, díky kterým se připojíte k elektrické síti...

adapter-uvod