Datum:

nz-ovce

Už jste někdy stáli uprostřed divoké přírody a říkali si: „Ty jo, tady to vypadá úplně jako v Pánovi prstenů“? Já mnohokrát, naposledy u jednoho z norských fjordů. Byl to samozřejmě nesmysl, film se přeci natáčel na Zélandu, ale i tak. Pokaždé, když vidím v přírodě něco „čarokrásného a majestátně tajemného“, mám tuhle repliku (které se můj partner shovívavě usmívá) na jazyku.

Co kdybychom se tedy dnes podívali, co že je na tom Zélandu čarokrásného? Vydejme se na nezapomenutelnou cestu od severu k jihu a představme si 10 NEJ obou ostrovů, která bychom rozhodně neměli minout! 

1. Bay of Islands

„Zátoku ostrovů“ takto nazval mořeplavec James Cook a nachází se na samém severu Severního ostrova. Je to oblast vyhledávaná milovníky „koupací“ turistiky. Je zde dostatek slunce a teplíčka. Je vám něco divného? Jsme přeci na opačné polokouli, kde na severu je větší teplo než na jihu! Kdo se nasytí moře, může se zde vydat třeba do bývalého hlavního města Russell, nebo do přístavního městečka Paihia. Na palubě lodi lze prozkoumat některý z desítek ostrovů roztroušených v této malebné zátoce.

Bay of Islands

2. Poloostrov Coromandel

Poloostrov Coromandel jakoby představoval miniaturu této země. Najdeme tu původní kauri pralesy, písečné pláže s termálními prameny, rozvrásněné a těžko přístupné hory i možná nejfotogeničtější přírodní úkaz země jeskyni Cathedral Cove. Spektakulární skalní oblouky tudíž potěší zejména ty, kdo propadli vášni focení. Cestu je dobré načasovat na východ slunce, kdy jsou skály krásně nasvícené a okolní pláže panensky čisté a nepotkáte na nich ani živáčka, maximálně toho s foťákem na břiše :) Další atrakcí poloostrova je populární dlouhá písečná pláž zvaná Hot Water Beach. Leží na východním pobřeží a jejím unikátem jsou termální prameny vyvěrající přímo z písku. Místní lidé se sem vydávají za odlivu s rýči a lopatami, aby si vyhloubili privátní bazének s teplou vodou. Lenošit v něm ale nemůžete věčně, stoupající příliv totiž dvakrát denně přírodní lázně zalije chladnou mořskou vodou. Proto si návštěvu opět dobře načasujte.

Cathedral Cove

3. White Island

Tento vulkanický ostrov v oblasti Bay of Plenty navštíví jen opravdoví dobrodruzi fajnšmekři, co navíc nemají vůbec hluboko do kapsy. Dopraví se sem na palubě člunu, po vylodění dostanou slušivé helmy a budou s profesionálním průvodcem prozkoumávat aktivní sopečný kráter se spoustou sirných výdechů a sopouchů. Kdo si netroufne, může se nad ostrovem alespoň proletět v helikoptéře. Z ptačí perspektivy je pohled na sopku možná ještě úchvatnější.

4. Maorská Rotorua a její termální okolí

Město Rotorua se nachází ve středu Severního ostrova u břehu stejnojmenného jezera. V devatenáctém století se tato oblast proslavila nedalekými Růžovými a Bílými terasami, které ale roku 1886 zničil mohutný výbuch sopky Tarawera. Poté se novozélandská vláda rozhodla vybudovat lázeňské město. Lázně mezitím zkrachovaly, ale jejich budova zůstala dominantou města. Dnes v ní sídlí muzeum s velice zajímavou expozicí, která se věnuje nejen historii města a regionu. Geotermální pole a gejzíry stále patří k hlavním atrakcím. Nejznámější jsou Whakarewarewa (jeho populární část s gejzíry je dnes známá jako Te Puia), Waimangu nebo Wai-O-Tapu. Vedle všudypřítomného zápachu síry dodává městu nezaměnitelný ráz také početná maorská komunita. Prohlídka maorských obydlí, ukázky tradic a zvyků patří mezi základní aktivity, které by si cestovatel neměl nechat ujít. Maorské umění je dnes udržováno i, a možná zejména, díky zájmu turistů. Zajímá-li vás maorská kultura, pak navštivte maorské představení. Pozor, dejte na doporučení znalých, některá jsou nevalné úrovně!

Rotorua Hot Water Village

5. Národní park Tongariro

Jedná se bezesporu o nejnavštěvovanější přírodní památku Severního ostrova. Park tvoří několik sopek s nejvyšší horou Severního ostrova, 2 797 m vysokou Mt. Ruapehu. Do rezervace míří hlavně vyznavači trekingu. Kdo je tlačen časem, může vyrazit na nejpopulárnější jednodenní túru na Novém Zélandu, Tongariro Crossing. Kdo má času více, může absolvovat šestidenní trek Round the Mountain, který, jak je z názvu patrné, obchází Mount Ruapehu kolem dokola. K ubytování lze využít 9 jednoduše vybavených, zato velmi romantických chat. V zimě je trek většinou neschůdný, ale na opačných úbočích Mt. Ruapehu se dá skvěle zalyžovat.

Národní park Tongariro

6. Sopka Taranaki

Sopka s nádherně pravidelným kuželem leží na západním cípu Severního ostrova. Taranaki je maorské jméno, na mapách ji hledejte také pod jménem Mount Egmond. Hora je vysoká 2 518 metrů a na její vrchol vystoupá každoročně tisíce návštěvníků. Pokud se nechcete vydat na celodenní náročný výstup, můžete ze všech světových stran obdivovat masiv, který si zahrál i ve filmu „Poslední samuraj“ s Tomem Cruisem.

Sopka Taranaki

7. Národní park Abel Tasman

Přesunuli jsme se na Jižní ostrov, na jehož severním výběžku leží malebný národní park Abel Tasman. Krása zdejší krajiny v posledních letech vedla k masivnímu přílivu turistů, takže v letní sezoně tu klid moc nehledejte. Park ale nabízí nádherné pláže, čisťounké moře a stabilně příjemné počasí. Vydat se můžete na několikadenní Abel Tasman Coast Track nebo si půjčit mořský kajak a dopravit se na některé z hůře přístupných pláží. Výchozí místo vašich výletů zde je městečko Marahau.

Národní park Abel Tasman

8. West Coast a jeho ledovce

Západní pobřeží Jižního ostrova patří k dalším přírodním unikátům. Hory Jižních Alp se zde strmě zvedají z Tasmanova moře a krajinu zdobí zelené svahy hor, zasněžené vrcholy a dva monumentální ledovce Franz Josef a Fox s možnostmi treků po ledovcích nebo přeletů nad nimi helikoptérou. Pokud máte štěstí na počasí (a štěstí je zde třeba, neboť zde velmi často prší), vydejte se k jezeru Matheson, na jehož hladině se nádherně zrcadlí vrcholky hor Mount Cook a Mount Tasman.

Ledovec Franz Josef

9. Národní park Fiordland

Tato rozlehlá oblast na jihozápadě Jižního ostrova tvoří největší národní park. Představuje také největší divočinu Nového Zélandu. Je to krajina, které dominuje zelená barva. Zelené jsou pabukové lesy, kapradiny, mechy a nazelenalá je dokonce i voda v řekách a jezerech. Výchozím bodem je městečko Te Anau, odkud se můžete vydat na některý z nádherných treků vedoucích horami a lesy. Najdeme tu například nejznámější novozélandskou stezku, zvanou Milford Track.

10. Milford Sound

Závěr naší cesty od severu k jihu korunuje přírodní klenot země, fjord Milford Sound. Do fjordu se dostaneme buď autem anebo pěšky po stezce Milford Track. Stojí za to vydat se na několikahodinovou plavbu lodí, během níž můžete obdivovat vodopády, skalní stěny i špičatý vrchol Mitre Peak, zvedající se přímo z vody. Kdo má času nazbyt, může se nalodit na stylovou jachtu a ve fjordu absolvovat dvoudenní plavbu s přenocováním. Kupodivu není překážkou ani špatné počasí, které ještě víc umocní majestátnost okolních skal a vodopádů. Není výjimkou zde také spatřit lenošící lachtany:)

Milford Sound

A co dalšího Zéland nabízí?

Kromě typického obyvatele ostrova ptáčka kivi (k vidění je většinou ovšem pouze na suvenýrech, málokdy na vlastní oči) samozřejmě setkání s místními lidmi. Ti obývají jednu z nejkrásnějších zemí světa, navíc mají v průměru velmi dobrou životní úroveň...a jsou tudíž fajn. :) Moc dobře vědí, co jejich země nabízí, a turismus je pro ně významným businessem. Mají perfektně zvládnutý marketing, ale ruku na srdce, s takovým přírodním kapitálem, jakým ostrov disponuje, to zase takový kumšt není. :)

Co je velmi příjemné, a pro spousty mladých Čechů a Češek lákavé, je místní politika pracovních víz. Do které jiné zaoceánské země (snad kromě Kanady) můžete až do 35 let bez problémů vycestovat za prací? Celoroční pobyty zde tedy nejsou výjimkou.

Věděli jste, že...

Zéland je místem, kde vznikl bungee jumping? Přírodní krásy a rozmanitost této země jako by vybízely k adrenalinovým zábavám a místní je umí velmi dobře nabídnout a navíc předvést perfektní servis. Můžete si tak užít např. opravdu nevšední rafting na severním ostrově, zmíněnýbungee jumping třeba z mostu Kawarau v Queenstownu, sjíždění přírodních tobogánů v jeskyních, šplhání po ledovcích, jízdu v rychlých člunech na divoké řece .....anebo třeba stříhání ovcí :)

Ať už naplánujete 3týdenní dovolenou nebo rovnou dlouhodobý pobyt v zemi vodopádů, hobitů, kaňonů, adrenalinových sportů, ovcí a ptáčka kivi, nezapomeňte důkladně promyslet typ cestovního pojištění, které vám bude po celou dobu pobytu krýt záda. Pro delší cesty využijte pojištění Sbaleno až na 360 dní, které pro vás představuje naprosto vyhovující řešení. Věnujte ale pozornost správnému nastavení výše pojistných limitů, a to zejména v případech, kdy byste si rádi během pobytu skočili třeba bungee jump nebo provozovali další rizikové sporty. Naši zkušení pracovníci jsou vám k dispozici jak na telefonu, tak emailu.

Zdroj:   cestovani.idnes.cz, hedvabnastezka.cz, cestananovyzeland.cz, truetravel.cz

Autor:   LFI/ERV

 

 

Další články

13+ tipů, kam vyrazit na podzimní výlety i v ošklivém počasí

Místa, kde můžete obdivovat pestré barvy, vyhlídky, vodopády i meandry na řekách. A u toho třeba upíjet horký čaj z termosky. 

vyhlidka-maj

Velikonoce pro gurmány – jaké světové recepty si připravíte doma

I když nemůžete cestovat, velikonoční recepty ze světa mohou k vám domů. Oslavte letošní jarní svátky originálně. Ukážeme vám jak.  

velikonoce-gurmani