Praha, 27. 6. 2023 – Nastávající maminky často čelí potížím při sjednávání cestovního pojištění. Většina pojišťoven totiž těhotné ženy pojistí pouze do 26. týdne těhotenství. U ERV Evropské je to možné až do dvou měsíců před předpokládaným datem porodu. Pojištění samozřejmě myslí i na předčasný porod. 

Nastávající maminky by cestovní pojištění rozhodně neměly podceňovat. Případy spojené s těhotenstvím jsou totiž v zahraničí finančně velmi nákladné. „Určitě nedoporučujeme spoléhat ani na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), se kterým se nevyhnete vysokým doplatkům (spoluúčastem) a nemáte nárok na asistenční služby, které by Vám celou potřebnou zdravotní péči zkoordinovaly. Mimo Evropskou unii pak budete muset platit plné částky,“ varuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

ERV Evropská proto nabízí cestovní pojištění v těhotenství s nejširším rozsahem plnění při cestách po Evropě i do celého světa. Těhotné ženy si ho mohou sjednat ještě dva kalendářní měsíce před předpokládaným termínem porodu. „Pojištění se vztahuje na jakékoliv léčení či operace spojené s těhotenstvím, ale i na předčasný porod. Pokud dojde k předčasnému porodu, je samozřejmostí, že zdravotní péči zajistíme i pro novorozence,“ říká Vlastimil Divoký. Vzhledem k vysokým nákladům spojených s péčí o těhotné ženy a novorozence je nutné myslet na dostatečně vysoké limity léčebných výloh. Ty by měly odpovídat částce alespoň 5 milionů korun. „Pro těhotné ženy doporučujeme vybírat mezi variantami cestovního pojištění SingleTrip Comfort nebo Premium, které dokonce nabízí limity až 30 milionů korun,“ říká Vlastimil Divoký.

Vysoké náklady spojené s předčasným porodem potvrzuje i případ, který ERV Evropská loni řešila. Osmadvacetiletá prvorodička vyrazila po konzultaci s lékařem na dovolenou do Španělska. Kvůli neočekávaným komplikacím však porodila předčasně a miminko muselo být umístěno na JIP. „Pro návrat maminky i novorozeněte jsme zajistili speciální ambulanci s inkubátorem a zdravotnickým personálem, která je bezpečně dopravila domů. Celkové náklady se však vyšplhaly na 1,4 milionu korun,“ říká Vlastimil Divoký.

Kdy je lepší zůstat doma

Nastávající maminky by se vždy před plánováním cesty měly nejprve poradit se svým lékařem, protože právě on zná průběh těhotenství nejlépe. Ženy, které jsou po rozhodnutí lékaře na rizikovém těhotenství, pracovní neschopnosti nebo byly v souvislosti s těhotenstvím operovány, bohužel cestovní pojištění, které by se vztahovalo i na problémy spojené s těhotenstvím, neseženou. „V takových případech nastávajícím maminkám ale stejně doporučujeme zůstat doma, zbytečně neriskovat a nevystavovat sebe ani miminko dalším rizikům,“ říká Vlastimil Divoký.

Desatero rad pro nastávající maminky, které plánují cestovat

  1. Vždy svoji cestu nejprve konzultujte s vaším lékařem, protože právě on nejlépe zná průběh vašeho těhotenství.
  2. Pečlivě zvažte vzdálenost cílové destinace, časový posun, klima a dostupnost zdravotní péče.
  3. Zavrhněte cestování tam, kde byste musela být speciálně očkována. Některé vakcinace totiž není během těhotenství možné aplikovat (typicky vakcinace živými látkami jako například proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici). Každé případné očkování proberte se svým lékařem.
  4. Vyhněte se rozvojovým zemím a oblastem s malárií. Nákaza je nebezpečná nejen pro matku, ale i pro plod samotný. Vyhněte se i oblastem, ve kterých se vyskytuje vir Zika. Pokud se matka dostane s tímto virem do kontaktu, plodu hrozí těžká vývojová vada „mikrocefalie“.
  5. Mějte u sebe pokaždé těhotenský průkaz, Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá EHIC karta) a cestovní pojištění.
  6. Myslete na to, že nejvhodnějším dopravním prostředkem je díky nejmenším otřesům vlak. Ve vlaku se můžete kdykoliv projít a protáhnout.
  7. Během dlouhých letů jsou těhotné ženy ve zvýšeném riziku hluboké žilní trombózy. Je důležité dodržovat pitný režim a každých 30 minut se protahovat. Před cestováním letadlem se nejprve informujte o podmínkách dané letecké společnosti. Limit pro povolení přepravy letadlem se většinou pohybuje mezi 32. a 36. týdnem těhotenství.
  8. V autě a autobusu vždy používejte bezpečnostní pásy a po každých dvou hodinách si udělejte přestávku na protažení a občerstvení.
  9. V žádném případě nejezte potraviny, které jsou syrové nebo nedostatečně tepelně upravené (maso, ryby nebo mořské plody).
  10. Na dovolené pijte pouze balenou vodu a vždy raději zkontrolujte, zda není porušený uzávěr láhve.


Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny