Datum:

V naší zemi je typické oslavit svátek svatého Martina svatomartinskou husou a zapít ji svatomartinským vínem. Ve vinných sklípcích se žehná vínu a po republice se běžně pořádá mnoho akcí. Víte ale, jak se tento svátek slaví v ostatních zemích Evropy? A co víme o svatém Martinovi? To vše vám dnes odhalíme.

Vitráž Svatý Martin

O jakého svatého Martina jde

Svátek svatého Martina se slaví 11. listopadu, na výročí pohřbu Martina z Tours, který se někde nazývá také Martin le Miséricordieux. Svatý Martin z Tours byl římský voják, který byl v dospělosti pokřtěn a stal se biskupem na území nynější Francie. Byl patronem chudých a ochraňoval děti. Známý je příběh, jak si rozřezal svůj plášť na polovinu, aby se o něj podělil s žebrákem během sněhové bouře. Díky tomu ho zachránil před mrazem. Svatý Martin zemřel 8. listopadu 397.


Svatý Martin na koni

Počátky oslav svatého Martina

Svatý Martin se 11. 11. oslavoval původně mší. Protože toto datum vycházelo na konec náročného zemědělského období, závěr podzimu a začátek zimy, přidaly se ke mši také dnes známé svatomartinské hody. Jak se slaví v Evropě?

Svatý Martin ve Francii

Ve Francii se povědomí o svatém Martinovi vytrácelo od 16. století. V zemi se šířilo reformní náboženství Hugenotů, pak probíhaly náboženské války. Na stejné datum uzavřel v roce 1918 maršál Foch příměří a tento svátek se tak slaví i z jiného důvodu. Antoine Selosse, iniciátorka Evropského kulturního centra Saint Martin de Tours a Evropské kulturní stezky sv. Martina, si přeje, aby se martinské tradice do Francie vrátily.

11. listopadu se v Tours konají cyklistické prohlídky, slavnostní lampionové průvody a charitativní hostina. Na tento den se ve Francii pojídá paštika z husích jater, plněný husí krk, rillettes z husího masa, uzená husí prsíčka, pečená husa se zapečenými jablky, knedlíkem, zelím a jedlé kaštany v karamelu.


Kostel sv. Martina z Tours

Svatý Martin v Německu

Se sice slaví, ale není státním svátkem. Pořádají se martinské průvody s lampiony, které se zakončují martinskými ohni a pojídáním martinských hus. V Porýní děti koledují s vlastnoručně vyrobenými lampiony. Dostávají za koledu sladkosti a martinské pečivo ve tvaru postavy nebo husy.

Svatý Martin v Rakousku

Svatý Martin je patronem Burgenlandu od roku 1924. Proto je v Burgenlandu 11. 11. státní svátek, v ostatních spolkových zemích je to běžný den. Na svatého Martina se pořádají lampionové průvody dětí. Do průvodů se zapojují mateřské i základní školy. V Bregenzu začíná svatomartinská oslava slavnostní mší v kapli sv. Martina, pak následují slavnostní hody.

Dříve se v Rakousku koledovalo, koledy ale na většině rakouského území vymizely na přelomu 19. a 20. století. Zůstaly jen v Burgenlandu a v Pinzgau. Koledy sloužily k požehnání pro budoucí hospodářský rok a k zahnání zlých duchů. Šlehalo se při nich metličkou či prutem nebo zvonilo kravskými zvony. Ve vinařských oblastech se ochutnává a křtí mladé víno.


Svatomartinská husa a svatomartinské víno

Svatý Martin ve Švýcarsku

Svátek sv. Martina znamená ve Švýcarsku začátek karnevalového období. Ve městě Sursee je od roku 1821 v tento den postavené před radnicí pódium se zavěšenou mrtvou husou a mladíci se zavázanýma očima v kostýmech se ji snaží na jeden pokus utnout mečem. Od roku 1860 se také konají průvody s lucernami z vydlabaných řep. Pořádají se martinské trhy a zabijačky. Jedí se lahůdky z vepřového masa, tlačenka, pečené koleno, klobásy a jelita.

Svatý Martin v Belgii

V německy hovořící části Belgie se slaví podobně jako v Německu. V obci Tourinnes-la-Grosse se v kostele nachází freska ze života sv. Martina. U ní se každý rok pořádají oslavy. Ve východní Belgii je zase tradice masopustních karnevalů z Porýní. 11. listopad je v Belgii státním svátkem, Belgičané slaví konec první světové války s květem vlčího máku na klopě.

Svatý Martin v Holandsku

Svatý Martin v Holandsku

Od roku 1490 se ve městě Coevorden pořádá husí trh, kde se volí královna husopasek. V Uttrechtu, jehož je svatý Martin patronem, probíhá svatomartinský festival a lampionový průvod. V Holandsku je významnou součástí oslav oheň. Na mnoha místech se udržuje tradice martinských koled s lampiony, děti dostávají nejen sladkosti, ovoce a ořechy, ale také palivo pro martinské ohně. Ty se zapalují v podvečer 11. listopadu. Na začátku 19. století lampiony nahradily pochodně a svítilny vydlabané z cukrové řepy. Od 20. století průvody organizuje stát, aby ochránil folklor.

Svatý Martin v Itálii

Oslavy probíhají po celé Itálii. Také se tradičně ochutnává nové víno a pečou se jedlé kaštany. V Benátkách se koná dětská koleda za rachotu plechového nádobí. Výlohy cukráren jsou plné martinského pečiva. V některých regionech se od sv. Martina do sv. Kateřiny ochutnává mladé víno, jí se špek a pečené kaštany. Jinde se pořádají lampionové průvody, martinské dostihy a střelecké slavnosti. V Palermu se v tento den pojídá pečivo ve tvaru větrníku, které se namáčí do sladkého likérového vína. V některých městech se pořádají církevní procesí a mše.


svatomartinské pečené kaštany

Svatý Martin ve Španělsku a Portugalsku

Ve Španělsku se v tento den konaly tradičně zabijačky, ochutnávalo se mladé víno a jedly se kaštany. Večer se na některých místech oslavuje nejen v hospůdkách, ale také zpěvem a tancem v ulicích města.

V Portugalsku se svátek nazývá „Magusto” či „Magusto de São Martinho”. Ochutnává se víno, popíjí likérové víno Jeropiga a jí se pečené kaštany, klobásky typu Chorizo, suché fíky a ořechy.

Svatý Martin v Polsku

11. listopad se slaví v mnoha částech Polska, na stejné datum připadá i obnovení Polska a den vítězství nad fašismem. Pravoslavní věřící jej slaví 12. října. V Poznani se od poloviny 90. let 20. století koná martinský průvod a slavnost. Herec hrající svatého Marina přebírá klíč od městských bran. Oslavy jsou zakončené koncerty a ohňostrojem. V Poznani se také peče tradiční svatomartinský rohlík.

Ať už se rozhodnete slavit svátek svatého Martina doma, po Čechách nebo v cizině, přejeme vám šťastnou cestu a pevné zdraví. Před odjezdem si sjednejte kvalitní cestovní pojištění, ať vás nic nepřekvapí.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroj:en.wikipedia.org, cs.wikipedia.org 
 

Štítky: Evropa

Další články

Nezmeškejte slevy po Vánocích: Cestujte do blízkého zahraničí

Zimní víkendové výlety do okolních měst, a to hned po svátcích, myslíte na ně také? Vydejte se na tajný výlet spojený s nákupy! Kde se dobře nakupuje?

nakupovani-slevy-zahranici

7 méně známých míst Turecka, která berou dech

Turecko je nesmírně pestrá země. A proto by byla škoda strávit tam celou dovolenou jen na pláži. Prozkoumejte místa, o kterých většina turistů nemá ani ponětí. 

turecko-7-mist