Lyžařskou helmu nosí 7 z 10 Čechů.
Chránič páteře pouze každý pátý

Praha, 3. 2. 2020 – Češi na sjezdovkách stále hazardují se svým zdravím a opomínají používání helmy a chrániče páteře, vyplývá to z průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu. Úraz na horách přitom někdy měl každý čtvrtý Čech. Nejvážnější jsou právě poranění hlavy a páteře, které často mají i trvalé následky.

Podle průzkumu se více než polovina Čechů na horách věnuje sjezdovému lyžování (63 %). Při něm lidé dosahují rychlostí i více než 60 km/h. Třetina lidí preferuje běžky a čtvrtina sáňky. Populární je i bruslení (15 %) a snowboarding (13 %). Podle dat ERV Evropské je ale lyžování nejrizikovějším zimním sportem. Každý třetí úraz z lyží je totiž vážný. Na snowboardu je to dokonce 55 % případů. Přesto si helmu nasadí jen 7 z 10 Čechů. Ještě horší je to s používáním chrániče páteře, který nosí jen 2 z 10 dospělých. U dětí je situace o něco lepší, helmu nosí 97 % z nich, avšak chránič páteře stále jen 27 %.

Každý čtvrtý Čech se na horách zraní

Čtvrtina respondentů v průzkumu uvedla, že se na horách někdy zranila. „Mezi nejčastější zranění patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny a pokračuje „nejvážnějšími úrazy pak jsou zranění hlavy a páteře, které mnohdy mají i trvalé následky.“

Pokud vyrážíte do zahraničí, pojištění je nutnost

Na hory do zahraničí vyrazí každý 6. Čech. Každý desátý si však nesjedná cestovní pojištění, což v absolutních číslech znamená, že se na zimní dovolenou vydá ročně až sto tisíc lidí bez pojištění. Při tak vysoké úrazovosti je tato skutečnost alarmující. Zdravotní péče v zahraničí přitom rozhodně není levnou záležitostí a náklady se mohou vyšplhat do statisíců. „Například operace natržených kolenních vazů vyjde na zhruba 125 tisíc, ambulantní ošetření zlomené ruky s následnou operací v ČR na 30 tisíc korun,“ říká Vlastimil Divoký.

Evropský průkaz zdravotního pojištění nestačí

Většina zdravotnických zařízení v zahraničních střediscích je soukromá, a proto v nich nelze uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Tzv. EHIC karta nekryje ani náklady na transport do nemocnice či zpět do České republiky. V dnešní době je ale zcela běžné, že svoz zraněného lyžaře je prováděn pomocí helikoptéry a náklady na vzlet se pohybují okolo částky 100 tisíc korun. Modrá kartička dále neobsahuje pojištění odpovědnosti. „Tyto škody přitom často převyšují náklady na léčení, jelikož jsou do nich započítány i další položky jako například odškodné či právní zastoupení,“ dodává Vlastimil Divoký.