Praha, 26. 1. 2022 – Sjezdové Lyžování je nejpopulárnějším zimním sportem. Podle průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu se mu na horách věnuje 63 % Čechů. Třetina lidí preferuje běžky a čtvrtina sáňky. Populární je i bruslení (15 %) a snowboarding (13 %). Ačkoli lyžaři dosahují rychlosti i více než 60 km/h, nasadí si helmu jen 7 z 10 z nich. Ještě horší jsou pak statistiky k používání chráničů páteře, který nosí jen 2 z 10 dospělých. U dětí je naštěstí situace s helmami lepší, nosí ji 97 % z nich. Chránič páteře však nasadí jen čtvrtina malých lyžařů.

Narozdíl od některých evropských zemí u nás helma povinná není

I když je u nás povinnost používání lyžařské helmy dlouhodobě diskutovaným tématem, zákonem definována není. Rakousko pak nemá v tomto ohledu jednotná pravidla. Přilby jsou ale vyžadovány u dětí do 15 let ve všech spolkových zemích, s výjimkou Tyrolska a Vorarlberska. Podobně je tomu ve Švýcarsku a Francii. Ani zde neexistují žádné platné předpisy, které by definovaly povinné helmy. „Některé francouzské skiareály se však řídí vlastními předpisy, proto je důležité sledovat informace v jednotlivých střediscích,“ upozorňuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Přísnější pravidla platí na Slovensku, kde je nošení helmy povinné pro děti do 15 let. Ještě dále zašli v Itálii. Od letošního roku legislativa nařizuje nošení lyžařské přilby všem lyžařům do 18 let věku. Při nedodržení zákona může být uložena pokuta ve výši 200 eur. „Helma by měla být povinná pro všechny, přinejmenším do 18 let. Úrazy hlavy totiž dlouhodobě patří k těm nejvážnějším, mnohdy i s trvalými následky,“ říká Vlastimil Divoký. 

Při lyžování pozor na kolena, při snowboardingu na zápěstí

Při lyžování dochází nejčastěji ke zranění kolene (40 %). Výjimečné nejsou ani úrazy ramen a horních končetin způsobené zejména pády nebo kolizemi s druhým lyžařem. Na snowboardu pak vedou úrazy zápěstí (28 %), kterými se lidé instinktivně snaží zbrzdit pád.

Do zahraničí raději s pojistkou

Naprostá většina zdravotnických zařízení je v zahraničí soukromá a nelze v nich proto uplatnit tzv. EHIC kartu. V Itálii je dokonce nově povinné pojištění odpovědnosti. Bez cestovního pojištění je pak nutné počítat s vysokými náklady za léčbu. „Ošetření zlomené ruky s následnou operací v ČR vyjde zhruba na 30 tisíc korun. Operace natržených kolenních vazů na 130 tisíc korun a operace komplikovaného úrazu hlavy či páteře stojí více než půl milionu korun,“ varuje Vlastimil Divoký. 

Kvalitní cestovní pojištění lze přitom sjednat za pár desítek korun na den, což odpovídá zhruba ceně jedné kávy na sjezdovce. „Naše nové pojištění SingleTrip pak obsahuje všechny důležité parametry, jako jsou dostatečné limity léčebných výloh, pojištění odpovědnosti a kvalitní asistenčních služeb, které jsou klíčové v případě potíží,“ dodává Vlastimil Divoký.

Vlastimil Divoký, Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny