Na dovolenou do zahraničí si téměř každý vozí fotoaparát, aby zachytil co nejvíce okamžiků. Ať už se jedná o kompaktní fotoaparát nebo zrcadlovku, je dobré dodržovat několik zásadních pravidel jak se o zařízení starat.

V letních měsících eviduje ERV Evropské pojišťovna zvýšený počet pojistných událostí spojených s fototechnikou. Nárůst žádostí o opravu potvrzují i specialisté z Centrum FotoŠkoda. Většinou se jedná o poškození vodou nebo pádem, ale i neopatrnou manipulací s přístrojem.

Odborníci radí

  • Při koupi fotoaparátu je vhodné si upřesnit, pro jaké účely ho budeme využívat a kam s ním budeme jezdit. V nabídce jsou i outdoorové fotoaparáty a objektivy s odolnější konstrukcí.
  • Fotoaparát mějte na popruhu či řemínku, zajistí vám lepší manipulaci a stabilitu. Na trhu je k dispozici celá řada sofistikovaných systémů pro každý přístroj. 
  • Používejte ochranné pouzdro či brašnu pro uskladnění, existují i batohy pro aktivní sportovce. Řada lidí nosí přístroj volně v plážové tašce, ve které ale hrozí riziko poškození pískem, mastnotou od krémů nebo rozbití při odkládání tašky. 
  • Za nepříznivého počasí doporučujeme výměnu objektivů v suchu a nevystavovat fotoaparát přímo vodě nebo písku. Pro ochranu aparátu pak vhodné použít ochranné pouzdro, pláštěnku nebo obal. Před slabým deštěm nám objektiv ochrání i jeho clona.  
  • Objektiv chraňte filtrem, který zabrání jeho mechanickému poškození. Je lepší poškodit filtr za pár stokorun než drahý objektiv.
  • Při výměně objektivů mějte tělo fotoaparátu stále zavěšené na krku a dbejte zvýšené opatrnosti. Tělo aparátu držte směrem dolů, aby se do něj nedostala nečistota. Vždy používejte přední i zadní krytku objektivu. 
  • Při výběru a používání stativu dávejte pozor na jeho převrhnutí, ke kterému může dojít upevněním zrcadlovky s dlouhým objektivem. Důležité je stativ postavit stabilně s ohledem na terén.

Jak ochránit fotoaparát před zloději?
Pokud cestujeme na dovolenou autem, nikdy bychom neměli přístroj nechávat v autě, zvláště pak na viditelném místě. Stejně tak bychom neměli fotoaparát nechávat bez dohledu na pláži nebo v restauraci. U kompaktních fotoaparátů bychom si měli dát pozor na kapsáře, kteří se shromažďují zvláště v turisticky navštěvovaných oblastech.

Pojištění pro všechny případy
Komplexní ochranu fototechniky nabízí speciální pojištění fotoaparátů. To nabízí široký rozsah krytí rizik jako je vloupání, krádež a loupež, vandalismus, neopatrné zacházení nebo přepětí v síti. „Nejčastěji se jedná o rozbití fotoaparátu pádem nebo poškození politím tekutinou. Většinou je na vině majitelova neopatrnost,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Výhodou je, že pojištění platí v rámci celého světa a nezohledňuje amortizaci. Klient tedy v případě neopravitelného poškození obdrží voucher na nový výrobek. Vyřízení pojistné události probíhá jednoduše online do 7 pracovních dnů. Pojistit se dají i starší fotoaparáty a outdoorové kamery. „Podle našich statistik si každý pátý člověk pojistí fotoaparát v hodnotě 20–30 tis korun,“ dodává Vlastimil Divoký. Maximální limit pro pojištění přístroje je 100 tisíc korun a pro soubor fototechniky 200 tisíc korun. Pojištění lze zakoupit u našich partnerů Centrum FotoŠkoda a Megapixel.