Lyže si nechává pravidelně servisovat jen polovina Čechů

Nezkontrolované vybavení je přitom třetí nejčastější příčinou nehod na svahu

Praha 11. ledna 2016-Čeští lyžaři podceňují přípravu a své lyže nebo snowboard si nechá odborně seřídit pouze 52 % lidí. Špatný stav nebo kontrola zimního vybavení přitom mohou za každou šestou nehodu na sjezdovce. Vyplývá to ze statistik ERV Evropské pojišťovny a průzkumu agentury NMS. Kdyby se lyžaři více věnovali přípravě, mohl by se přitom počet vážných úrazů razantně snížit.

Kromě servisu lyží lidé podceňují i ochranné pomůcky. Přilbu si pokaždé nasadí jen dvě třetiny lidí, čtvrtina ji vůbec nemá. S chráničem páteře je to ještě horší. Pokaždé ho má pod bundou jen 8 % lyžařů nebo snowboardistů. Lyže jsou přitom stále rychlejší a pravděpodobnost srážky s cizím lyžařem se velmi zvyšuje. „Z našich statistik vyplývá, že každý třetí úraz z hor je velmi vážný. Lyžování a snowboarding jsou hned po míčových sportech druhými nejrizikovějšími sporty,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Nedodržování bezpečné vzdálenosti a nepřiměřená rychlost jsou podle něj vůbec nejčastější příčiny srážek.

Rozcvička na sjezdovce nic neříká celé třetině českých lyžařů. Další třetina se před nástupem na lanovku protáhne jen zcela výjimečně. Podle průzkumu se před lyžováním, snowboardingem nebo běžkováním pravidelně rozcvičuje jen 15 % sportovců. Muži se přitom protahují o něco častěji než ženy.

38 % lidí lyžuje pod vlivem alkoholu!
Více než třetina Čechů přiznává, že se na sjezdovce ráda posilní alkoholem, a to především v cizině. Bombardino nebo svařené víno si klidně dá 39 % mužů a čtvrtina žen. Někteří to omlouvají tím, že pijí až před poslední jízdou. Překvapivě nejčastěji holdují alkoholu lidé nad 55 let, a to v polovině případů.

„Bohužel není ojedinělé, že k úrazu dojde pod vlivem alkoholu. V takovém případě ale lyžař musí počítat s tím, že mu pojišťovna nemusí léčení proplatit, zvláště pak po požití většího množství alkoholu,“ varuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské. A to může přijít lyžaře draho. Například za operaci natržených kolenních vazů zaplatíte v cizině přes 100 tisíc korun, svoz vrtulníkem ze sjezdovky vyjde až na 80 000 korun. Škoda způsobená cizímu lyžaři může jít od statisíců až do milionů.
   

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny