Jen pár stovek metrů od dálnice A2 směřující k Jaderskému moři leží italské městečko Tarvisio, které vám nabízí příjemné lyžování, úchvatnou horu Monte Santo di Lussari a samozřejmě italskou pohostinnost a gastronomii.

Na konci roku jsem hledal místo, kam vyrazit na týden na hory s obytným autem. Místo, kde bude sníh, kde bude klid a kde se dobře najíme. Dostal jsem tip na středisko Tarvisio ve Furlansko-Julském Benátsku. A musím říct, že mě tohle místo moc bavilo a rád ho doporučím kamarádům i vám.

Do Tarvisia to není daleko. Z Brna je to 530 km a z Prahy 590 km. Kdo se bojí jízdy v horách, tak se bát nemusí. Z dálnice jedete asi jen 2 km údolím a jste na místě. Navíc vám stačí rakouská dálniční známka.


Je to malé středisko ve výšce cca 800 - 1800 m n.m. s 24 km sjezdovek. Z nich je jich víc než polovina červených nebo černých. To znamená, že se na svazích svezou i zkušení lyžaři nebo snowboardisti. Ale jsou zde i jednoduché pisty. Samozřejmě dole pod kopcem, ale nás s malou Elou bavila modrá sjezdovka na hřebenu, kde byl i pás a kde přes den skoro nikdo nejezdil a svítilo tam sluníčko.


A do restaurace na limonádu a na kafe to byl kousek. Na každém prospektu na vás vykoukne obrázek mini městečka s kostelem z hory Monte Santo di Lussari. Je to kouzelné místo s řadou restaurací i ubytovacích možností. Dostat se sem můžete jen kabinovou lanovkou, a nebo pěkně po svých z údolí. Díky řadě pěších turistů má tohle místo zvláštní atmosféru, kde se při odpočinku míchají turisté a lyžaři. A kostel zve na mše.


I na přelomu roku bylo v celém středisku poměrně klidno. Žádné velké fronty. Celodenní permanentka stojí 38 EUR.


My jsme byli s obytkou ubytovaní na parkovišti hned u spodní stanice lanovky. Výborné místo, odkud jsme to měli kousek i do centra Tarvisia. Městečka, kde najdete všechno potřebné i příjemný klid.


Ocenili jsme taky, že většina návštěvníků byli místňáci. Tedy Italové a Slovinci. Pro toho, kdo neumí jazyky je fajn, že tady hodně lidí mluví Slovinsky a dá se s nimi pomalou češtinou domluvit.

Pro nás to bylo skvělých šest dní a těšíme se, že sem vyrazíme na konci zimy znovu a jeden den z hor si odskočíme na koupačku k moři, kam je to hodinku a půl autem.

Váš Pepa Dressler

Exotické ráje Kostarika a Nikaragua leží ve Střední Americe. Omývá je teplé Karibské moře a ze všech stran je lemují písečné pláže.

9. 12. 2020
Kostarika a Nikaragua. To nejlepší ze Střední Ameriky

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.  

23. 6. 2021
Chorvatsko, nejkrásnější moře v Kornati