Jen pár stovek metrů od dálnice A2 směřující k Jaderskému moři leží italské městečko Tarvisio, které vám nabízí příjemné lyžování, úchvatnou horu Monte Santo di Lussari a samozřejmě italskou pohostinnost a gastronomii.

Na konci roku jsem hledal místo, kam vyrazit na týden na hory s obytným autem. Místo, kde bude sníh, kde bude klid a kde se dobře najíme. Dostal jsem tip na středisko Tarvisio ve Furlansko-Julském Benátsku. A musím říct, že mě tohle místo moc bavilo a rád ho doporučím kamarádům i vám.

Do Tarvisia to není daleko. Z Brna je to 530 km a z Prahy 590 km. Kdo se bojí jízdy v horách, tak se bát nemusí. Z dálnice jedete asi jen 2 km údolím a jste na místě. Navíc vám stačí rakouská dálniční známka.


Je to malé středisko ve výšce cca 800 - 1800 m n.m. s 24 km sjezdovek. Z nich je jich víc než polovina červených nebo černých. To znamená, že se na svazích svezou i zkušení lyžaři nebo snowboardisti. Ale jsou zde i jednoduché pisty. Samozřejmě dole pod kopcem, ale nás s malou Elou bavila modrá sjezdovka na hřebenu, kde byl i pás a kde přes den skoro nikdo nejezdil a svítilo tam sluníčko.


A do restaurace na limonádu a na kafe to byl kousek. Na každém prospektu na vás vykoukne obrázek mini městečka s kostelem z hory Monte Santo di Lussari. Je to kouzelné místo s řadou restaurací i ubytovacích možností. Dostat se sem můžete jen kabinovou lanovkou, a nebo pěkně po svých z údolí. Díky řadě pěších turistů má tohle místo zvláštní atmosféru, kde se při odpočinku míchají turisté a lyžaři. A kostel zve na mše.


I na přelomu roku bylo v celém středisku poměrně klidno. Žádné velké fronty. Celodenní permanentka stojí 38 EUR.


My jsme byli s obytkou ubytovaní na parkovišti hned u spodní stanice lanovky. Výborné místo, odkud jsme to měli kousek i do centra Tarvisia. Městečka, kde najdete všechno potřebné i příjemný klid.


Ocenili jsme taky, že většina návštěvníků byli místňáci. Tedy Italové a Slovinci. Pro toho, kdo neumí jazyky je fajn, že tady hodně lidí mluví Slovinsky a dá se s nimi pomalou češtinou domluvit.

Pro nás to bylo skvělých šest dní a těšíme se, že sem vyrazíme na konci zimy znovu a jeden den z hor si odskočíme na koupačku k moři, kam je to hodinku a půl autem.

Váš Pepa Dressler

Barcelona je ideálním místem na prodloužený víkend. Ale zvládnete nasát její atmosféru během několika dní? Odkud, kudy, a kam jít, abyste nepřišli o její jedinečnost? Vydejte se s námi do ulic města, na pláž i za unikátní modernistickou architekturou.

28. 3. 2018
Barcelona-Montjuic

Není to jediná karibská země, které se říká Perla Karibiku. Nicméně kdo kdy Dominikánskou republiku navštívil, ten ví, že právě tenhle kus země si takovou přezdívku zaslouží. Tropický ráj, který v roce 1492 ... 

21. 12. 2016
Bávaro - Punta Cana