Praha, 15. 10. 2013 – O více než pětinu přibylo ve srovnání s loňskem Čechů, kteří zrušili svou zahraniční dovolenu na poslední chvíli. Podle údajů ERV Evropské pojišťovny narostl letos počet stornovaných zájezdů o celých 22 %. Průměrné pojistné plnění za zrušenou dovolenou naopak meziročně pokleslo zhruba o tisícovku na necelých 14 tisíc korun.

Stále více Čechů si pojišťuje storno dovolené, v současnosti je to zhruba polovina klientů. Z našich statistik vyplývá, že pojištění storna uplatňují především rodiny s malými dětmi, které těsně před dovolenou onemocní,“ upřesňuje manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Nemoc ale není jediným důvodem, proč mohou klienti dovolenou bezplatně zrušit. Důvodem storna může být i ztráta zaměstnání nebo poškození bydliště, letos navíc ERV Evropská přidala ještě rozvod či opravný termín zkoušky.

Nejvíce škod hlásí lidé v pondělí

Rostl také počet pojistných událostí. Od června do srpna nahlásili klienti ERV Evropské 3.227 škod, což bylo ve srovnání s loňským rokem o 14 % více. „Nejvíce škod hlásí klienti v pondělí, nejméně naopak v sobotu. Průměrná vyplacená škoda se letos vyšplhala na 9 tisíc korun což je o 10 % méně než vloni,“ říká Divoký. Výrazně klesl podle ERV Evropské počet tzv. velkých škod nad 100.000 Kč. Letos jich bylo o 39 % méně než v loňském roce. Nejčastějšími dovolenkovými problémy zůstávají zažívací potíže, virózy, sluneční úpaly a alergie. Nejčastěji lidé onemocní v Egyptě, Řecku a Turecku.
V Egyptě je výskyt škod dokonce třikrát častější než ve zbylých destinacích. „Nejvyšší letní vyplacená škoda byla 903 tisíc korun za operaci zraněného zápěstí v USA. Každý Čech, který jel na dovolenou s cestovní kanceláří, utratil za cestovní pojištění v průměru 300 korun,“ doplňuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské.

Lidé kupovali zájezdy dlouho dopředu

Prodej first momentů vzrostl letos o čtvrtinu, na první chvíli se prodalo 45 % ze všech zájezdů. Podíleli se na tom on-line prodejci i samotné cestovní kanceláře, které letos přišly s nabídkou zájezdů zhruba o 2 týdny dříve než vloni. Naopak klesal počet last momentů. Oproti loňsku se jich prodalo až o třetinu méně (37 % ze všech zájezdů). „Tento pokles nebyl dán ani tak tím, že by o zájezdy na poslední chvíli neměli lidé zájem, ale CK už často neměly volné kapacity a nebylo možné je doplnit,“ vysvětluje ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny Ondřej Rušikvas. Průměrná cena zájezdu se zvedla cca o 4 % na téměř 13 tisíc korun. Segment drahých dovolených (nad 100.000 Kč/os.) rostl o desetinu, extrémně drahé dovolené (nad 200.000 Kč/os.) rostly téměř o 15 %. „Průměrná délka dovolené zase o něco poklesla, z loňských 9 na letošních 8,5 dnů, což je způsobeno také upravenou nabídkou CK, které se přizpůsobily kupní síle,“ uzavírá Rušikvas.

Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace


O ERV pojišťovně:

ERV pojišťovna (dříve Evropská Cestovní Pojišťovna) je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven a patří do rodiny největší světové zajišťovny Munich Re. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Samozřejmostí jsou i speciální pojištění přizpůsobená zaměření cesty (lyžování, golf, rizikové sporty, cesty autem).