Co vidět v Gdaňsku – objevte perlu polského severu
Tato metropole je sice od českých hranic trochu vzdálenější, avšak odměnou za zdolání několikahodinové cesty vám bude malebné město s barevnými domy, spoustou památek a také těsná blízkost Baltského moře. Inspirujte se, co vidět v Gdaňsku a jak si toto město co nejvíc užít.
Přestože se Gdaňsk tak trochu krčí ve stínu slávy oblíbenějších polských měst (Krakov, Wroclaw), do kterých čeští turisté díky jejich blízkosti jezdí raději, mnozí z nich se začínají poohlížet po dalších polských destinacích. Gdaňsk začíná být v hledáčku cestovatelů nejen díky své kráse, ale i zlepšujícímu se dopravními spojení.
Jak se dostat do Gdaňsku?
• Autem se od českých hranic do Gdaňsku dostanete za necelých sedm hodin jízdy.
• Vlakem do tohoto města budete cestovat podobný čas. Letos České dráhy spustily provoz spojů Baltic express. Vyjíždějí z Prahy a zastavují v Kolíně, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Letohradu, v Jablonném nad Orlicí a v Lichkově.
• Autobusem se lze do Gdaňsku dostat také, ale počítejte s delším časem cestování. Například Flixbus sem jezdí několikrát denně, přičemž délka jízdy je 11 – 16 hodin v závislosti na typu spoje.
• Letecky jste ve vašem cíli za 1 hodinu 15 minut. Přímým letem se sem dostanete například s leteckou společností Ryanair.
Tip! Cestujete do zahraničí aspoň třikrát do roka? A věděli jste, že se vám vyplatí naše celoroční cestovní pojištění MultiTrip? Výhodou je cena již od 1490 Kč/ročně, vysoké limity krytí a atraktivní slevy pro rodiny (druhý dospělý na smlouvě jen za polovinu ceny, dítě za čtvrtinu ceny, student za polovinu ceny).
Co vidět v Gdaňsku
Hlavní třída a pohled na typickou gdaňskou architekturu
Co je pro Gdaňsk nejvíc typické? No přece podlouhlé vysoké domy, jejichž zdobené fasády hrají všemi barvami. Každý z domů má své unikátní provedení a styl, což vytváří překvapivě harmonický celek. Při procházce po hlavní gdaňské třídě Ulica Dluga si budete připadat, jako byste vstoupili do pohádky.
Říční promenáda
Zakuste svěží atmosféru na promenádě u řeky Motlawy. Promenáda Dlugie Pobreze je stejně jako Ulica Dluga lemovaná typickými gdaňskými budovami. Projděte se touto živou městskou částí, ve které se můžete kochat pohledem na historické domy, útulné kavárničky i lodě, projíždějící po řece. Svěžest a svobodnou atmosféru tu pocítíte téměř na každém kroku. Může to být těsnou blízkostí vodní hladiny, ale i díky celkové uvolněné atmosféře Gdaňsku.
Není divu, že právě v tomto městě začaly v 80. letech protikomunistické protesty a právě zde se začal drolit Východní blok. Gdaňské loděnice se staly živnou půdou pro protesty, které předznamenaly pád komunismu a tím i celého Východního bloku.
Radnice a Neptunova fontána
Tuto dominantu města rozhodně nepřehlédnete – majestátní cihlová goticko-renesanční budova se tyčí do výšky 81 metrů. V jejích prostorách se nachází Historické Muzeum Gdaňsku. Za návštěvu stojí i radniční věž, která nabídne úchvatné výhledy na celé město.
Hned u radnice najdete Neptunovu fontánu, jejíž historie sahá do roku 1633 a stala se symbolem města.
Věděli jste, že k této fontáně se váže zajímavá legenda? Podle ní to byl právě Neptun, kdo stál za zrodem slavného místního likéru Goldwasser. Jednou se prý rozhořčil při pohledu na zlaté mince, které lidé vhazovali kašny, udeřil svým trojzubcem do vody a roztříštil zlato na jemné zlaté vločky, které od té doby zdobí známý gdaňský likér.
Katedrála Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie
Největší a nejvýznamnější katedrála v Gdaňsku ohromí všechny vaše smysly. Tato gotická stavba pojme až 25 000 návštěvníků a v době, kdy byla postavena, dokázala pojmout většinu populace tohoto města. Tato sakrální stavba vás nadchne zvenku i zevnitř. Projděte se pod bohatě zdobenými gotickými stropy a vychutnejte si dotek dávné historie. Milovníci krásných výhledů můžou vystoupat po 412 schodech na kostelní věž a užít si pohled na nejvýznamnější dominanty tohoto města. Věž této katedrály je nejoblíbenějším vyhlídkovým bodem v Gdaňsku.
Zlatý dům
Říká se o něm, že je to nejkrásnější dům ve městě, proto rozhodně patří mezi naše tipy, co vidět v Gdaňsku. Postavený byl v roce 1617 a svého času se na něj jezdívali dívat studenti architektury z celé Evropy. Není divu – jeho bohatě zdobená fasáda se sochařskými prvky je skutečnou pastvou pro oči.
Poloostrov Westerplatte
Zastesklo se vám po přírodě? Není nic jednoduššího, než se vydat na procházku na poloostrov Westerplatte. Tento poloostrov je poměrně mladý – vznikl v polovině 18. století, kdy pevnina vystoupila nad vodní hladinu. Najdete zde památník druhé světové války, příjemný kus zeleně a výhled na vodní hladinu.
Nemáte rádi vedra? Zkuste dovolenou u Baltu!
Pláž v Gdaňsku
Pokud vyrážíte do Gdaňsku v letních měsících, využijte toho, že se nachází poblíž Baltského moře a užijte si odpočinek na pláži a koupání v moři. Baltské vody jsou sice chladnější, ale pokud vám nevadí teplota kolem 20 °C, dopřejte si letní osvěžení.
Tak co, kdy se chystáte do Gdaňsku vy? Ať už do tohoto města míříte poprvé, nebo se sem vracíte, určitě objevíte něco nového, co vás okouzlí a zanechá nezapomenutelný dojem.
Zdroje: Lonelyplanet.com, Pomorskie.travel, Cestovinky. Visitgdansk.com