Datum:

Irsko patří k méně navštěvovaným evropským zemím. Přitom má tolik co nabídnout. Projděte se s námi po městech, útesech, památkách a zjistěte, jaká tradiční jídla tam ochutnat.

Irsko, Mohérové útesy

Co vidět v Irsku

Určitě navštivte Dublin, hlavní město Irska. Užijete si v něm středověké hrady, velké slavnosti, krásné městské parky a malebné uličky plné podniků s živou hudbou. Můžete tam navštívit pivovar slavného irského tmavého piva Guinness.

Z Dublinu si udělejte výlet do Wicklow Mountains, vysočiny s kopcem Sugar Loaf (501 m. n. m.). Na okraj oblasti vás dopraví dublinské MHD. Jedno z nejzajímavějších irských měst je Kilkenny na jihozápad od Dublinu. Leží v něm starobylý hrad, katedrála a historické centrum s kamennými domy.

Mohérové útesy (Cliffs of Moher) jsou přes 200 metrů vysoké útesy nad oceánem na západním pobřeží Irska. K útesům vede silnice a po nich pěší turistická stezka. Když vám bude počasí přát, otevře se před vámi překrásný výhled.

Na západě Irska je národní park Connemara s výjimečnou krajinou a jezery. Nejslavnějším místem v něm jsou vrcholy Twelve Beans. Tamní obyvatelé mezi sebou mluví irsky, což je velká výjimka. Většina Irů totiž mluví anglicky, irsky mluví jen několik desítek tisíc Irů v oblastech zvané Gaeltachty.
Na severovýchodě země leží prehistorická irská památka Newgrange. Tato velká nízká mohyla stará přes 5 000 let zřejmě sloužila k náboženským účelům.

Katedrála sv. Patricka v Dublinu

Zajímavosti v Irsku

Hlavním svátkem je Den sv. Patrika, který se slaví 17. března. Celé Irsko se zahalí do zelené a slaví se všude. Mohutně se oslavuje také starobylý podzimní svátek Halloween.

Národním hudebním nástrojem je harfa, kterou uslyšíte v mnoha irských skladbách a najdete ji dokonce i v logu irských aerolinek Ryanair. Dalším národním symbolem je zelený trojlístek (shamrock). Dnes je atributem svatého Patrika, ale byl přítomný i v původním druidském náboženství. Slavným symbolem je keltský kříž, který je typický pro Irsko a okolní země. Je kombinací kříže a kruhu kolem průsečíku. Objevuje se na památkách, špercích a hřbitovech. Dnes je symbolem tradice a národní hrdosti.

Irsko se může pochlubit také světově oceňovanými literáty a dramatiky - Samuelem Beckettem, Jamesem Joycem nebo Oscarem Wildem. Zemi proslavila také skupinová vystoupení různých irských tanců, které se dělí na několik druhů (step dancing, seán nos a ceilí).

Pokud rádi rybaříte, tak na západním pobřeží Irska jsou jezera a řeky plné divokých pstruhů, mořských pstruhů a lososů atlantských. Najdete tam také jeden z nejvyšších vodopádů v Evropě, Powerscourt.

Keltský irský kříž

Irská kuchyně

Vychází ze surovin tradičně dostupných v Irsku a je ovlivněná anglickou kuchyní. Nejčastěji se jídla připravují z masa, ryb, mořských plodů a zeleniny. Oblíbenou ingrediencí jsou brambory na různé způsoby, které se v Irsku jí od 17. století. Nedostatek brambor způsobil irský hladomor v roce 1845.

Oblíbené jsou sýry podle tradičních receptů - polotuhé plátkové gubbeen a gigginstown, smetanový irish goat, horský sýr gabriel, tvrdý sýr s ořechy cais nan deise a mnohé další.

Jaká jídla ochutnat? Stew - jehněčí nebo skopové maso dušené se zeleninou. Coddle - klobásy, slanina, brambory a cibule vařené ve vývaru, dříve oblíbené jídlo chudých lidí. Klasikou je černé pivo Guinness z Dublinu, irská whiskey (píše se s “e”) od různých značek a likér Baileys.

Povolená tolerance alkoholu v krvi za volantem v Irsku je 0,8 promile, což je nejvyšší v Evropě. Pro vaše bezpečí to ale nedoporučujeme zkoušet.

Irská kuchyně 

Irské počasí

Ať jedete do Irska kdykoliv, vždy s sebou mějte oblečení do deště. Počasí se může znenadání změnit, hlavně ve vyšších nadmořských výškách. Podnebí je v Irsku oceánské, takže rozdíly teplot mezi jednotlivými ročními obdobími i dnem a nocí jsou malé. U západního pobřeží počítejte s větrnějším a deštivějším počasím.

Nejčastěji lidé vyráží do Irska během léta (červen až srpen), ale i období do listopadu je v Irsku překrásné, protože turisté už odjeli a příroda, městské parky a botanické zahrady se halí do podzimních barev. Od listopadu do února je Irsko hodně studené, deštivé, větrné a obloha šedivá, proto se mu většina cestovatelů v tomto období vyhýbá. V zimě skoro nikdy nepadá sníh.


Podzimní irská zahrada
 
Ať už se vydáte do Irska kdykoliv, mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme. 


 
Zdroje: cs.wikipedia.org, cestujlevne.com, idnes.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Shamrock

Štítky: IrskoEvropa

Bulharsko má mnoho přírodního a kulturního bohatství, není jen riviérou u Černého moře. Co v něm zažít, pokud se chcete podívat i jinam než na chronicky známá místa kolem Burgasu, Varny či Sofie?  

11. 8. 2021
Bulharsko, přehrada Kardzhali meandrující řeky Arda,

Na půli cesty mezi Jaderským mořem a Julskými Alpami leží 3 vinařské oblasti slovinského regionu Přímoří (Primorska). A protože ve Slovinsku asi není možné ochutnat víno, které by nebylo dobré – bez ohledu na jeho cenu, vydejme se sem na výlet za poznáváním vín. 

8. 9. 2021
Cesta mezi vinicemi ve tvaru srdce, Slovinsko