Co zažít v Irsku na dovolené?
Datum: | Autor: Tým ERV
Chystáte se vyrazit do Irska? Co tam vidět a ochutnat? Prozradíme nejznámější města, památky i zajímavosti. Irsko patří k méně navštěvovaným evropským zemím a přitom má tolik co nabídnout. Projděte se s námi po městech i útesech.
Obsah článku:
- Irsko nebo Severní Irsko?
- Města v Irsku a zajímavá místa
- Architektura
- Umění
- Zajímavosti o Irsku
- Irské pivo a irská whisky
- Jídlo
- Počastí v Irsku
Irsko a Severní Irsko
Pro pořádek mezi Irsky. Irsko je samostatná republika od roku 1937 a zaujímá většinu povrchu stejnojmenného ostrova. Jeho hlavním městem je Dublin.
Severní Irsko leží na severo-východě ostrova Irsko a je jednou ze čtyř zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Hlavním městem Severního Irska je Belfast.
My se v dnešním článku zaměříme na Irskou republiku.
Co vidět v Irsku
Místa a města
Určitě navštivte hlavní město Dublin. Užijete si v něm středověké hrady, velké slavnosti, krásné městské parky a malebné uličky plné podniků s živou hudbou. Můžete tam navštívit pivovar slavného irského piva Guinness.
Více jsme se o Dublinu rozepsali v článku Navštivte výjimečná evropská města.
Z Dublinu si udělejte výlet do Wicklow Mountains, vysočiny s kopcem Sugar Loaf (501 m. n. m.). Na okraj oblasti vás dopraví dublinské MHD. Jedno z nejzajímavějších irských měst je Kilkenny na jihozápad od Dublinu. Leží v něm starobylý hrad, katedrála a historické centrum s kamennými domy.
Mohérové útesy (Cliffs of Moher) jsou přes 200 metrů vysoké útesy nad oceánem na západním pobřeží Irska. K útesům vede silnice a po nich pěší turistická stezka. Když vám bude počasí přát, otevře se před vámi překrásný výhled.
Na západě Irska je národní park Connemara s výjimečnou krajinou a jezery. Nejslavnějším místem v něm jsou vrcholy Twelve Beans. Tamní obyvatelé mezi sebou mluví irsky, což je velká výjimka. Většina Irů totiž mluví anglicky, irsky mluví jen několik desítek tisíc Irů v oblastech zvané Gaeltachty.
Architektura
Na severovýchodě země leží prehistorická irská památka Newgrange. Tato velká nízká mohyla stará přes 5 000 let zřejmě sloužila k náboženským účelům. Do světového dědictví UNESCO patří také pozůstatky kláštera na ostrově Skellig Michael.
K nejznámějším architektonickým památkám v Dublinu patří Dublinský zámek, kde sídlí irská vláda a obrovská Katedrála svatého Patrika.
Dalšími slavnými místy jsou středověké hrady Rock of Cashel a Blarney.
Z moderní architektury je z Irů slavný například James Hoban, autor návrhu Bílého domu ve Washingtonu.
Umění
Nejvýznamnější uměleckou institucí je Irská národní galerie v Dublinu, která je otevřená od roku 1864. Uvidíte tam rozsáhlou sbírku irského malířství i významné obrazy italských (Tizian,...) a nizozemských mistrů (Avercamp, Rembrandt, Rubens,...). Mezi nejslavnější irské malíře patří Francis Bacon a William Orpen.
Irsko se může pochlubit také světově oceňovanými literáty a dramatiky - Samuelem Beckettem, Jamesem Joycem nebo Oscarem Wildem.
Zajímavosti v Irsku
- Hlavním svátkem je Den sv. Patrika, který se slaví 17. března. Celé Irsko se zahalí do zelené a slaví se všude. Mohutně se oslavuje také starobylý podzimní svátek Halloween.
- Národním hudebním nástrojem je harfa, kterou uslyšíte v mnoha irských skladbách a najdete ji dokonce i v logu irských aerolinek Ryanair.
- Dalším národním symbolem je zelený trojlístek (shamrock). Dnes je atributem svatého Patrika, ale byl přítomný i v původním druidském náboženství.
- Slavným symbolem je keltský kříž, který je typický pro Irsko a okolní země. Je kombinací kříže a kruhu kolem průsečíku. Objevuje se na památkách, špercích a hřbitovech. Dnes je symbolem tradice a národní hrdosti.
- Zemi proslavila také skupinová vystoupení různých irských tanců, které se dělí na několik druhů (step dancing, seán nos a ceilí).
- Pokud rádi rybaříte, tak na západním pobřeží Irska jsou jezera a řeky plné divokých pstruhů, mořských pstruhů a lososů atlantských. Najdete tam také jeden z nejvyšších vodopádů v Evropě, Powerscourt.
Tip: Přečtěte si náš článek 9 skvělých destinací pro rybaření v Evropě.
Irská gastronomie
Co v Irsku ochutnat k jídlu i k pití?
Irské nápoje
Irové jsou známí tím, že ovlivnili celý svět svými nápoji - černým pivem s krémovou pěnou (Guinness z Dublinu), kombinací tmavého piva a šampaňského (tzv. Black Velvet) a likéry (Baileys).
Dále je slavná irská whiskey (Tullamore Dew nebo Jameson). Poznáte je podle toho, že mají v názvu “e” oproti skotské a anglické whisky. Pravá irská whiskey je destilovaná třikrát a je bez kouřové příchuti, kterou má skotská whisky. Vyrábí se dva druhy - sladová a obilná. Po celém světě se dává do irské kávy. Irská whiskey je mimochodem nejoblíbenější pálenkou v ČR.
Povolená tolerance alkoholu v krvi za volantem v Irsku je 0,8 promile, což je nejvyšší v Evropě. Pro vaše bezpečí to ale rozhodně nedoporučujeme.
Irská jídla
Základní potravinou irské kuchyně jsou brambory, které se tam používají od 17. století. Připravují se česnekové, šťouchané, pečené, jako hranolky či palačinky. Nedostatek brambor způsobil irský hladomor v roce 1845.
Irským národním jídlem je Irish stew, dušené skopové maso s bramborami, mrkví a cibulí. Také určitě ochutnejte Shepherd's pie, protože je to slaný koláč z mletého skopového masa s vrstvou bramborové kaše posypané sýrem. Časté je také Bacon and cabbage, slanina vařená se zelím a s bramborami.
Oblíbené jsou sýry podle tradičních receptů - polotuhé plátkové gubbeen a gigginstown, smetanový irish goat, horský sýr gabriel, tvrdý sýr s ořechy cais nan deise a mnohé další.
Zajímavostí je chleba Soda farl, do kterého se místo kvasnic dává jedlá soda.
Irské počasí
Ať jedete do Irska kdykoliv, vždy s sebou mějte oblečení do deště. Počasí se může znenadání změnit, hlavně ve vyšších nadmořských výškách. Podnebí je v Irsku oceánské, takže rozdíly teplot mezi jednotlivými ročními obdobími i dnem a nocí jsou malé. U západního pobřeží počítejte s větrnějším a deštivějším počasím.
Nejčastěji lidé vyráží do Irska během léta (červen až srpen), ale i období do listopadu je v Irsku překrásné, protože turisté už odjeli a příroda, městské parky a botanické zahrady se halí do podzimních barev. Od listopadu do února je Irsko hodně studené, deštivé, větrné a obloha šedivá, proto se mu většina cestovatelů v tomto období vyhýbá. V zimě skoro nikdy nepadá sníh.
Ať už se vydáte do Irska kdykoliv, mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:cs.wikipedia.org, cestujlevne.com, idnes.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Shamrock, ireland.com, nationalgallery.ie, blog ERV