Velikonoce pro gurmány – jaké světové recepty si připravíte doma

Datum:

Možná jste měli letos v plánu trávit velikonoční svátky za hranicemi a ochutnávat sváteční speciality z různých zemí. I když nemůžete cestovat, velikonoční recepty ze světa mohou k vám domů. Oslavte letošní jarní svátky originálně. Ukážeme vám jak.

Ukrajinské velikonoční vejce

Italská Pastiera Napoletana

Neapolskou velikonoční specialitou je mřížkový koláč z křehkého těsta s tvarohovou náplní. Váš domov provoní jemnou pomerančovou vůní. Na jihu Evropy ohlašují jaro právě květy pomerančovníku, proto se přidávají i do tohoto dezertu. Do náplně koláče se někdy dávají obilná zrna jako symbol nového života. Zrna se vaří doměkka v mléce se skořicí a vanilkou. Tento tradiční velikonoční koláč se peče v Itálii v různých variantách. Recept na něj najdete tady
 
Italský velikonoční dort Pastiera Napoletana

Ruská Pascha

Ortodoxní křesťané každoročně připravují nepečený dezert ve tvaru pyramidy nebo kužele s názvem Pascha. Do dezertu se dávají mandle, ovoce nebo sladkosti, které máte rádi. Dezert se nechává přes noc uležet. Po stranách se píše zkratka XB (v ruštině „Kristus povstal“). Tímto dezertem se zakončuje slavností večeře plná slaných i sladkých specialit a malovaných vejcí po období půstu. Přikládáme recept.

Španělská La Mona de Pasqua

Španělsko má kromě velké spousty velikonočních tradic také mnoho svátečních receptů. Jedním z nich je tento sladký dort, který se podává na velikonoční pondělí v Katalánsku. Jeho varianty se různí – tradiční varianta La Mona de Pasqua je zdobená uvařenými vejci, moderní variantu La Mona de Pasqua zdobí vajíčka z čokolády. Nad dortem se sejde celá rodina, která jím slavnostně zakončuje období půstu. 
 
Španělské velikonoční pečivo

Finské Mämmi

Jestli rádi zkoušíte netradiční recepty, pusťte se do finského velikonočního sladkého jídla. Mämmi je lahodný dezert s melasou a pomerančovou kůrou, který se nechává odležet několik dní. Když je hotový, můžete ho rozmíchat v mléce a cukru nebo s jogurtem a cukrem do krémové podoby. Více o tomto dezertu uvidíte v tomto videu.

Anglické Hot Cross Buns

V Británii se na Velikonoce pečou sladké kořeněné houstičky s rozinkami a bílým křížkem přes opečenou kůrku. Bílý kříž symbolizuje ukřižování Ježíše Krista. V dnešní době jsou tyto bochánky rozšířené i v USA, Kanadě, na Novém Zélandu a v Austrálii. Tradičně by se měly podávat na Velký pátek, můžete si na nich ale pochutnat kdykoli chcete. Chutnají jako mírně sladké pečivo se sušeným ovocem. Recept přikládáme tady.
 
Anglické velikonoční buchtičky s křížem Hot cross buns

Řecký Tsoureki

V další gurmánské středomořské zemi se peče dezert Tsoureki zdobený mandlemi a červeně obarvenými vejci. Červená vejce vařená natvrdo slouží k dekoraci, nejí se, symbolizují prolitou krev Krista. Na koho vyjde část s vejcem, ten bude mít celý další rok štěstí. Recepty se různí podle krajů, někde se dezert splétá do copu, jinde do věnce. Všechny recepty ale spoujuje vůně citrusů a řecké koření mahlepi s ovocnou vůní. Recept je tady.

Ekvádorská Fanesca

Po všech sladkých dezertech a dobrotách může potěšit také něco slaného. Tradiční polévka z Ekvádoru se vaří právě na velikonoční svátky. Je plná luštěnin, brambor a někdy také rýže, recepty se liší rodina od rodiny. Na závěr se zdobí natvrdo uvařeným vejcem. Recept na tuto vydatnou jarní polévku najdete tady.

Mexická Capitorada

Tento pudinkový chléb se do Mexika dostal během koloniálního období. Z původní masové a pikantní verze se vyvinul do sladké vegetariánské podoby, která se jí během Velikonoc k snídani, svačině nebo jako dezert. Říká se, že každá ingredience má v dnešní Capirotadě náboženský význam: chleba je Kristovo tělo, med nebo sirup představuje jeho krev, celé hřebíčky jsou hřebíky, kterými byl ukřižován, skořice je kříž a sýr je prostěradlo, do kterého byl zabalen. Recept na tento sladký dezert se sýrem najdete tady
 
Mexické velikonoční jídlo

Na gurmánské zážitky v pohodlí domova kvalitní cestovní pojištění nepotřebujete. Cizokrajné dobroty vás ale mohou nalákat na to, v jaké zemi strávit příští Velikonoce.  O inspiraci se vám staráme dál.

Cestovní pojištění

Zdroje:catalinapece.blogspot.com, gastroteca.cat, labuznik.cz, receptyonline.cz, g.cz, thespruceeats.com 

Štítky: velikonoce

Další články

7 pravidel, jak se chovat při hurikánu

Poslední týdny řádí v USA a v Karibiku hurikán Irma. Vznikl 30. srpna u souostroví Kapverdy a má na svědomí kolem stovky obětí. Ničivé bouře se mohou objevit v jakékoli části planety, protože globální změny klimatu způsobují stále extrémnější počasí. Jak přečkat hurikán v bezpečí? A jak se chovat, když skončí?

jak-se-chovat-pri-hurikanu-01a

Trendy 2017: Které destinace letos pofrčí nejvíc

Rok 2017 bude pro cestování jako stvořený. Čekají nás velké výroční oslavy a významná ocenění, do popředí se navíc dostávají i lokality, které si doposud mohl dovolit málokdo. K tomu i Google přinesl zajímavá ...

trendy-2017-nahled