Praha, 19. června 2013 – Podle statistik ERV Evropské pojišťovny suverénně nejvíc Čechů onemocní v Egyptě, pak následuje Řecko a Turecko. Turisté by si ovšem měli dát pozor nejen na nemoci, ale i na zdravotnická zařízení. „Lékařská mafie“ se tu má čile k světu.

Od začátku roku zaznamenala  ERV Evropská pojišťovna zhruba 30% nárůst škod. Nejvíc pojistných událostí hlásí klienti z Egypta, kde je dvakrát vyšší frekvence škod než v ostatních letních destinacích.

EGYPT – je tradičně zemí zažívacích potíží. Jejich důvodem je především kvalita pitné vody. Lékaři tu doporučují pít balenou vodu a vyhnout se nápojům z postmixu a ledu. Kvůli vysokým teplotám jsou poměrně časté také sluneční alergie či úpaly.  Při jízdě autobusem je lepší se připoutat, protože řidiči jezdí nebezpečně. Potapěčům lékaři také doporučují minimálně 24 hodin před potápěním nepít alkohol, mohl by totiž způsobit problémy při vynoření. „Turisté by si měli dát velký pozor na hotelové lékaře, jsou to často jen medici, napojení na konkrétní lékařské zařízení a patří do  tzv. „lékařské mafie“.  Nadměrné přeléčování je totiž v Egyptě hlavním zdrojem příjmů řady zdravotnických zařízení,“ varuje ředitelka klientských služeb ERV Evropské pojišťovny Hana Axmannová a dodává: „Je důležité se vždy obrátit na asistenční službu, která zajistí ošetření prověřeným lékařem.“ Letos je v Egyptě také zvýšený výskyt žloutenky, což se ale vzhledem k inkubační době projeví až po návratu do Česka.

V ŘECKU mají turisti problémy s dýchacími cestami. Souvisí to s klimatizací a výraznými a opakovanými změnami teplot. Za záněty očí a uší může infikovaná voda v bazénech. „Vlivem ekonomické krize v Řecku výrazné zdražila lékařská péče. Řekové totiž vidí turisty a pojišťovny jako snadný zdroj příjmů,“  upozorňuje Hana Axmannová.

V TURECKU jsou nejčastějším důvodem návštěvy lékaře střevní potíže a virózy. Je třeba si dát velký pozor na motoristy. Lékařská péče je dražší a kvalitnější než v Egyptě nebo Řecku, ale zvýšila se tendence řešit všechno hospitalizací. Kliniky v turistických oblastech se navíc začínají monopolizovat.

I CHORVATSKO je rájem lehkomyslných řidičů. Za většinou zranění ale stojí mořští ježci. „Od  července bude Chorvatsko v EU, rozhodně ale nikomu nedoporučujeme, aby se spoléhal na evropský zdravotní průkaz. Ten nezaručuje ošetření ve všech nemocnicích a spoluúčasti jsou poměrně vysoké,“ říká Hana Axmannová z ERV a poukazuje také na velké rozdíly v úrovni zdravotní péče v různých částech země.

V BULHARSKU si Češi nejčastěji stěžují na  zažívací potíže. Důležité je dbát na kvalitní stravování, vyhýbat se jídlu na ulici. Problémy mohou být i s hygienou ve starších hotelech. I tady, stejně jako v Egyptě, je třeba dát si pozor na neprověřené nemocnice.

ŠPANĚLSKO je rájem zlodějů. Pozor je třeba dávat také na medúzy a vodní skútry, které už stály zdraví nejednoho plavce. „Na zahraniční dovolenou se vyplatí mít cestovního pojištění s dostatečně vysokým limitem pro krytí léčebných výloh. Zranění či nemoc totiž můžou přijít na statisíce,“ upozorňuje Hana Axmannová z ERV Evropské pojišťovny.

 

Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace


O ERV pojišťovně:

ERV pojišťovna (dříve Evropská Cestovní Pojišťovna) je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven a patří do rodiny největší světové zajišťovny Munich Re. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Samozřejmostí jsou i speciální pojištění přizpůsobená zaměření cesty (lyžování, golf, rizikové sporty, cesty autem).