Datum: | Autor:

Napadlo Vás někdy, jaké by bylo prožít oslavy spojené s koncem roku v opravdové pohodě bez stresu z výběru správných dárků, nebo z faux-pas na rodinných setkáních? V tom případě se začtěte do následujících řádků, ve kterých najdete další skvělé tipy na to nejlepší ze Srí Lanky.

Praktické rady

Pro Středoevropana může být Srí Lanka šok. Z ekonomického hlediska se země řadí mezi rozvojové státy, tudíž některé nám samozřejmé věci, jako například pravidelný svoz a recyklace odpadu, tu stále čekají na své objevení. Připravte se tedy na všudypřítomné zbytky plastových obalů, absenci odpadkových košů, nebo prašné cesty místo hladkých asfaltek. Nenechte se tím ale zmást, kouzlo ostrova to rozhodně nepřekrývá. 

Jakmile přistanete po 13 hodinách sezení a částečně předstíraném spánku na některém z místních letišť, myslíte pouze na jedinou věc - velkou postel. Jenže od ní Vás ještě dělí několik věcí:

  • Celní a pasová kontrola, u které budete muset doložit i platná víza - sjednejte si je v předstihu elektronicky na portálu ETA, cena činí 35 USD.
  • Prokázání COVID očkování, popř. bezinfekčnosti - neočkovaní turisté musí projít vstupním PCR testem a zajistit si ubytování pro případ uvalení karantény. Zároveň si musí sjednat i povinné COVID pojištění ve výši 12 USD.
  • Smlouvání s taxikáři - smlouvat o ceně je na ostrově velice oblíbené, takže buďte připraveni vyjednat si cenu prakticky všeho, co nemá etiketu. Nepsané pravidlo zní, že první cena je cca. dvojnásobná té průměrné a až o dvě třetiny vyšší než pro lokální obyvatele.

Cestování po jihozápadní části ostrova značně usnadňuje spolehlivá a levná hromadná doprava, která propojuje celé pobřeží. Velmi oblíbená je hlavně železnice, která byla původně zavedena britskými kolonisty již před více než 160 lety. Pohybovat se tak můžete mezi všemi oblíbenými turistickými destinacemi za velmi příznivou cenu a ve vlacích nižší kategorie (tj. spoje bez místenek) navíc poznávat i velmi přátelskou mentalitu místních obyvatel.

Sri Pada

Srí Lanka je převážně buddhistická země, proto se místo poutě na půlnoční mši vánoční v některých z místních kostelů vydejte raději po stopách samotného Buddhy na Adamovu horu. 2 243 metrů vysoká hora je oblíbeným poutním místem všech lokálních náboženských skupin. Na jejím vrcholku se údajně nachází otisk Buddhovi nohy, který tu zanechal, když odtud vstoupil na nebesa.  K pamětnému místu Vás zavede poutní stezka Sri Pada a v závislosti na vaší kondici by měla pouť začít před půlnocí (výstup trvá 4 - 7 hodin), abyste byli na vrcholu právě včas na svítání, kdy zde zároveň probíhá posvátná ceremonie. Nezapomenutelný zážitek nočního výstupu vedle mnoha jiných odhodlanců, který tak trochu připomíná vstup do očistce, umocní i monumentální výhled na krajinu při východu slunce. Na vrcholku je omezený počet míst v úkrytu pro poutníky před chladným ranním počasím, proto si přibalte i několik teplých svršků, než vás zahřejí první paprsky.

Adamova Hora Sri Pada

Liptonova lavička

Čekání na Silvestr si můžete zkrátit poznáním historie oblíbeného horkého nápoje - čaje Lipton. Cestou si navíc budete připadat jako na jiné planetě, protože hlavní silnici v horské oblasti mezi městečkem Ella a Haputale lemují vzrostlé stromy připomínající obří kartáčky, které jakoby učesaly pravidelné vlnky nízkých porostů všude pod nimi. Haputale je výchozím bodem pro výlet do čajových plantáží firmy Lipton. Můžete se tu seznámit nejen s historií založení, obdivovat se procesu ručního sběru, navštívit továrnu na sušení čajových lístků, ale samozřejmě si i koupit hotové produkty. V neposlední řadě můžete posedět na stejném místě, kde sedával sám obchodník Lipton a obdivoval se kráse svých rozsáhlých plantáží. Stejně jako v případě Sri Pady se doporučuje dojít na vrchol za svítání a užít si příchod nového dne.

Liptonova lavička

Šnorchlování se žraloky

Milovníci mořského života by si neměli nechat ujít výlet do města Trincomalee v severovýchodní části ostrova, které je vyhlášeno pro své písčité pláže a azurové moře. Lakadivské moře na západní straně je totiž plné organických částí a tudíž lehce kalné. Z Trincomalee je to co by kamenem dohodil a lodí dojel na magický Pigeon Island, na kterém se můžete potápět až se 3 druhy žraloků. Byť menší a vegetariáni, přesto budí respekt, zvláště když jich kolem Vás plave několik najednou. Vybavení na šnorchlování lze zapůjčit přímo na ostrově, popř. v místě sjednání výletu. Jedinečný zážitek jako správná tečka na poslední den v roce.

Pigeon Island šnorchlování

Přejeme krásné a klidné prožití oslav konce roku přesně podle Vašich představ a pokud bude v zahraničí, také šťastnou cestu.

Nezapomeňte na dostatečné COVID pojištění, na které jsme specialisté.

Vy cestujete. My se staráme.

Vaše ERV

Bulharsko má mnoho přírodního a kulturního bohatství, není jen riviérou u Černého moře. Co v něm zažít, pokud se chcete podívat i jinam než na chronicky známá místa kolem Burgasu, Varny či Sofie?  

11. 8. 2021
Bulharsko, přehrada Kardzhali meandrující řeky Arda,

Zajímá Vás, co byste měli vědět před cestou do zahraničí? Jaké jsou aktuální podmínky cestování? Nebo kde najít cestovatelský semafor? Právě pro Vás jsme připravili seznam deseti důležitých věcí, kterým byste měli před každou cestou věnovat pozornost.

17.11.2021
Covid desatero