Počet krádeží kol meziročně vzrost o 8 procent
Škody dosáhly hodnoty 108 milionů korun

Praha, 09. 04. 2020 – Cyklistická sezona odstartovala. Ode dneška se znovu otevírají i cykloprodejny a servisy. Na kolo navíc můžeme bez roušky. Pokud na kolo vyrazíte, pečlivě si ho hlídejte. Tisíce odcizených kol a škody přesahující 100 milionů korun, to jsou policejní statistiky týkající se krádeží jízdních kol a elektrokol v roce 2019. PČR celkem evidovala 5 106 krádeží, což znamená 8% meziroční nárůst. Výše škod pak vzrostla dokonce o desetinu.

Počet krádeží kol a elektrokol meziročně vzrostl, stejně jako hodnota celkových škod. Češi jsou totiž národem cyklistů a do vybavení investují nemalé částky. Na to reagují i zloději, kteří stále více kradou předem vytipovaná kola a elektrokola, většinou na objednávku. „Průměrnou škodu z pojištění kol a elektrokol evidujeme ve výši 45 000 korun,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Zloději mají často propracovaný a důmyslný systém tipařů. Za loňský rok policie registrovala 5 106 krádeží jízdních kol, nejvíce překvapivě v prosinci (1 122). Počet krádeží však může být mnohonásobně vyšší. Ne všechny případy totiž poškození nahlásí. Celková výše škody pak přesáhla hranici 108 mil. Kč.

Zámek je základ, ale většinou nestačí

I přes vynalézavost zlodějů je kvalitní zámek naprostým základem pro zabezpečení jízdního kola. Zloději si už sice umějí poradit s téměř jakýmkoli technickým řešením, pravdou však zůstává, že jim to jejich „práci“ o poznání stíží. Krádež je totiž zpravidla otázkou několika sekund, a pokud zloděj uvidí, že je na kole kvalitní a dostatečně pevný zámek, může ho to odradit. Jakékoli mechanické omezení, např. sundání sedla, jednoho ráfku nebo vyndání baterie z elektrokola, má tak výrazný preventivní účinek. Oblíbeným cílem zlodějů bývají kola zaparkovaná ve sklepě nebo v domovních chodbách. V tomto případě jsou velmi efektivní například wifi kamery s nočním viděním nebo pohybová čidla spojená s akustickým alarmem. Kolo je také možné opatřit tzv. DNA a registrovat je v policejní databázi. Nejkomplexnější ochranou však zůstává kvalitní pojištění.

Police objasní pouhou pětinu případů

Podle policejních statistik se zdaleka ne všechny případy krádeží kol podaří objasnit. Za loňský rok to bylo pouhých 22 %. Vyjma tradičního zabezpečení se tedy nabízí možnost kolo pojistit. Oproti klasické pojistce domácnosti má speciální pojištění jízdních kol a elektrokol od ERV Evropské mnohem širší rozsah ochrany. Vztahuje se totiž na krádež z objektu i z volného prostranství, auta či nosiče na kolo. Navíc kryje škody, které na kole vzniknou při pádu během jízdy na něm, během jeho přepravy nebo v případě vandalismu. Pojištění kol a elektrokol platí jak v ČR, tak v zahraničí. Výhodou pak je, že nezohledňuje amortizaci. „Pokud tedy dojde ke zničení či odcizení kola, dostane klient voucher na nový stroj,“ popisuje Vlastimil Divoký. Pojištění jízdních kol a elektrokol je možné zakoupit pro nová a zánovní kola do dvou let stáří u téměř dvou set partnerských cykloprodejen po celé ČR.

ERV Evropská spolupracuje s ČAPC

ERV Evropská, která je lídrem v pojištění kol spolupracuje s Českou asociací pojištění cyklistiky. Ta si klade za cíl poskytovat ochranu pro cyklisty všech kategorií a odvětví. ČAPC svými aktivitami dále rozšiřuje síť téměř 200 partnerských cykloprodejen, kde lze už dnes koupit pojištění kol ERV Evropské.