Datum:

Eura
24. 2. 2016

Zhruba 20 rohlíků, 2 piva, máslo nebo káva. To vše si můžete pořídit za 48 Kč. Na stejnou cenu vás vyjde i pojištění na lyže na jeden den. Cena lékařských zákroků v zahraničí se ale bez pojištění může vyšplhat do astronomických částek. I tak bez pojištění vycestuje téměř 17 % Čechů.

Věděli jste, že každá třetí škoda z úrazového pojištění vzniká právě na lyžích? Z hlediska závažnosti zranění tak patří lyžování a snowboarding mezi velmi rizikové sporty. Před nimi jsou už jenom míčové sporty.

Cestovní pojištění na hory tak určitě nepodceňujte. Podívejte se, kolik byste za jednotlivé zákroky museli zaplatit, pokud byste pojištění neměli:

Přehled nákladů


„Mně se ale nemůže nic stát, jezdím bezpečně. Nebudu zbytečně utrácet za pojištění.“ „Mám pojištění ke své platební kartě, to mi na těch pár dní na horách stačí.“ Poznáváte se v některém z těchto argumentů? Tak čtěte pozorně dál.

Pojištění nepotřebuju, jezdím bezpečně

Občas máme pocit, že se nás jakékoliv katastrofy netýkají, protože se chováme tak, abychom se jim vyhnuli. Cestovní pojištění pak v našich očích není důležité. Paní Martina si to naštěstí nemyslela.

Ta totiž skončila v nemocnici i přes svoji opatrnou a ohleduplnou jízdu. Osudnou se jí v rakouských Alpách stala srážka s bezohledným snowboardistou, který navíc z místa nehody utekl. Martina letěla několik metrů vzduchem a poranila si ruku a nohu.

Po nekonečných 20 minutách ji našel manžel, který okamžitě přivolal záchrannou službu. Zlomenina ruky a nohy si vyžadovala okamžitou operaci. Martina byla proto neprodleně převezena na speciální ortopedickou kliniku, kde po operaci strávila dalších 8 dní. Poté byla ambulancí za asistence zdravotníka převezena do Čech.

Letecká ambulance

Pojďme si zrekapitulovat, jaké kroky si celá akce vyžádala

- zásah horské služby
- diagnózu lékařem ve středisku první pomoci
- převoz na specializovanou kliniku vzdálenou 30 km
- operaci zlomené kosti v ruce a noze
- 8 dní hospitalizaci
- převoz pozemní ambulancí s asistencí do ČR
- spolupráci asistenční služby
- zapojení partnerské asistenční služby pro získání lékařských zpráv a informací

Pro hladký průběh celého případu provedla asistenční služba celkově 121 akcí. Celkové náklady činily
230 000 Kč.

Nejčastější zranění na sjezdovkách

Statistika úrazů

Při úrazu mě zachrání pojištění od banky

Stejně, jako byste do pojišťovny nešli žádat o půjčku, nevyplácí se v bance sjednávat pojištění. Ukázkovým příkladem může být příběh slečny Lenky. Ta chtěla ušetřit na cestovním pojištění a odjela na lyže do Itálie pouze s pojištěním na platební kartě.

Při lyžování v Itálii si zlomila obě holenní kosti a klinika, kde mohli provést akutní operaci, se nacházela až ve Švýcarsku. Po operaci zde Lenka strávila ještě 5 dní. „Až po návratu do ČR jsem zjistila, že u pojištění přes platební kartu byla moje spoluúčast na zdravotních výlohách 5 000 Kč. Navíc jsem musela uhradit 52 000 Kč za svoz vrtulníkem do nemocnice, na ten se totiž pojištění nevztahovalo“, říká Lenka. Celkové náklady na léčení se nakonec vyšplhaly na 360 000 Kč, z nichž musela Lenka zaplatit 57 000 Kč ze svého.

Freestyle bez helmy!

4 tipy pro skutečně kvalitní pojištění na hory

Abyste nedopadli jako slečna Lenka, máme pro vás na závěr pár rad, jak si pohlídat, že vaše cestovní pojištění obsahuje všechno, co má.

  • Vybírejte si pojištění, které je speciálně určeno pro zimní sporty.
  • Pokud se chystáte pohybovat mimo vymezené tratě, nezapomeňte si sjednat připojištění rizikových sportů.
  • Ohlídejte si dostatečné limity pojistného plnění. Pro léčebné výlohy doporučujeme alespoň 3 miliony korun.
  • Zkontrolujte si, zda součástí pojištění je i asistenční služba.
  • Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti za škody na zdraví a majetku, které neutrpíme my, ale způsobíme druhým. Zjistěte si, jaké zkušenosti mají lidé s jednotlivými pojišťovnami a obracejte se na ty, které se na cestovní pojištění specializují.

Snad jsme vám poskytli dostatek důvodů, proč na zimní dovolenou neodjíždět bez kvalitního cestovního pojištění. Budete mít nejenom krytá záda, ale v případě nehody zároveň uděláte radost i své peněžence! 


Autor:  ERV Evropská;

Švýcarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa pro cestování. Navíc tam od května 2021 mohou Češi cestovat bez povinné karantény po příjezdu. Co tam v létě vidět? Jaké praktické tipy vědět? A jak je to ve Švýcarsku s dopravou a cenami? To vše se dozvíte v dnešním článku.  

16. 6. 2021
Švýcarsko, horské údolí s loukou

Kde se lze v Evropě proletět na parádním zipline? Jen si to představte - kladka, ocelové lano a kolem vás spousta vzduchu - vznášíte se nad údolím, v hloubce tečou řeky, pasou se ovečky. Přinášíme vám výběr nejlepších zipline v blízkém i dalekém okolí. 

16. 3. 2022
Zipline