Praha, 6. 12. 2022 - Silné oživení cestovního ruchu po koronavirové pauze bohužel znamenalo i doposud nejvyšší počet úmrtí Čechů v zahraničí. Podle dat ministerstva zahraničí jich během letní sezony zemřelo 139. Ročně pak v zahraničí zemře téměř 600 Čechů a tisíce se jich zraní. Náklady na repatriace šplhají do statisíců korun. 

Pokud dojde k úmrtí nebo závažnému zranění, je nutná repatriace, tedy převoz zpět do ČR. Pro naprostou většinu převozů je využívána letecká doprava. V posledních dvou letech ale došlo ke skokovému navýšení nákladů na repatriace řádově o téměř 100 %.  „Obecně platí, že čím je destinace vzdálenější a hůře dostupná, tím je repatriace dražší. Pokud se budeme bavit o exotických destinacích na druhé straně světa, náklady mohou šplhat až k milionu korun,“ říká Vlastimil Divoký. Pokud člověk v zahraničí spoléhá na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), musí počítat s tím, že tyto náklady bude muset uhradit ze svého. 

Ceny letecké přepravy

Ceny letecké přepravy se odvíjí od závažnosti zranění, potřebného lékařského vybavení a dozoru či prostoru pro cestujícího. Ceny letenek se pak pohybují od 1 000 až 50 000 Kč dle destinace a různých cenových akcí. Pokud se jedná o vážnější zranění, například dolních končetin, je nutné zajistit více sedadel v letadle a cena se pak násobí počtem letenek. „V některých případech se zajišťuje Business třída, kde je cena odvislá od destinace. Ceny se pak pohybují v rozmezí od 60 do 250 tisíc korun,“ říká Vlastimil Divoký.

Pro vážná zranění či pooperační stavy, kdy pacient není schopen cestovat vsedě nebo jeho stav vyžaduje průběžný monitoring, podávání kyslíku či lékařský doprovod, se používá tzv. stretcher. Jde v podstatě o plně vybavené nemocniční lůžko umístěné místo 9-12 běžných sedadel. Cena takové přepravy pak bývá v řádech statisíců korun.

Vůbec nejdražším typem transportu je letecká ambulance, které se také přezdívá létající JIPka. Ta se využívá u velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života během transportu. Kvůli dodržení přiměřeného tlaku vzduchu často létá v nízkých výškách. Náklady na leteckou ambulanci začínají zhruba na 250 tisících korun a v některých případech šplhají až k milionu.

Úmrtí v zahraničí

Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny