Praha, 21. 12. 2022 - V letošní zimní sezoně chce podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny vyrazit na hory 28 procent Čechů, meziročně jde o pětiprocentní nárůst. Většina lidí se chystá do tuzemských lyžařských středisek. Z lidí, kteří plánují dovolenou na horách, jich 15 procent odjede mezi Vánocemi a Novým rokem. Průzkum uskutečnila v prvním prosincovém týdnu agentura NMS Market Research. Zapojilo se do něj přes tisíc respondentů. 

Domácí zimní střediska plánuje letos využít 70 procent Čechů, kteří se chystají na hory. Z lidí, kteří chtějí odjet do zahraničí, jich nejvíce plánuje cestu do Itálie, následují Rakousko a Slovensko. Cestu plánují nejčastěji vlastním automobilem. 

Lyžování je nejrizikovějším zimním sportem

Ačkoli se lyžuje jen pár měsíců v roce, z pohledu počtu škod i jejich závažnosti se jedná o nejrizikovější sport. U mužů je hned po fotbalu druhým nejrizikovějším. U žen jde o nejnebezpečnější sport vůbec. Podle statistik je z lyžování třetina úrazů vážná. U snowboardingu je to dokonce polovina všech případů.

Na hory s pojištěním odpovědnosti za škodu

Zvláště v zahraničí je nutné počítat s tím, že je většina zdravotních zařízení soukromá a nelze v nich uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu. „Velmi důležité je, aby pojištění krylo škody, které člověk způsobí na svahu někomu jinému. Například v Itálii tato povinnost daná zákonem,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. 

Pojištění odpovědnosti je proto ve všech variantách nového pojištění SingleTrip. Všechny varianty pak obsahují pojištění léčebných výloh s vyššími limity, bezlimitní asistenční služby či pojištění osobních věcí. Nově lze připojistit i cesty autem. To zahrnuje opravu vozidla v zahraničí, odtah zpět do ČR či náhradní ubytování po dobu opravy. Kryje i spoluúčast v případě nehody ve vypůjčeném voze.


Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny