Praha, 22. 11. 2014  - Každý druhý Čech hazarduje se svým zdravím, když při lyžování nebo jízdě na snowboardu nenosí přilbu. Pokaždé si ji na hlavu nasadí jen 54 % sjezdařů a snowboardistů. U chráničů páteře je to ještě horší, 69 % dotázaných páteřák vůbec nemá. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Zatímco dítě bez přilby na sjezdovce téměř nepotkáte (nenosí ji jen 2 % dětí), dospělí jsou nepoučitelní. Helmu vůbec nemá celých 30 % z nás. Dalších 16 % si helmu nasadí jen občas, například na alpských sjezdovkách. „Je to opravdu dost nezodpovědné, když si uvědomíme, že zhruba 40 % úrazů na sjezdovce tvoří poranění hlavy,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. U chráničů páteře je situace ještě horší. Takzvaný páteřák si na lyže nebo snowboard obleče pokaždé jen 13 % Čechů. Každý desátý uvádí, že si ho vezme jen, když si vzpomene, 8 % pak používá páteřáky jen v Alpách.  „Zarážející je, že chránič páteře vůbec nenosí více než polovina dětí (52 %). Na sjezdovku ho rodiče dají pokaždé jen každému čtvrtému dítěti,“ prezentuje výsledky průzkumu Vlastimil Divoký.

Úraz bez helmy vás může přijít draho

Lidé by měli myslet rovněž na to, že pokud dojde k úrazu na lyžích v zemi, kde je nošení přilby povinné, má pojišťovna právo zkrátit jim výplatu pojistného. A to je může přijít až na statisíce korun,“ varuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské. Helma je povinná pro děti například v Itálii a většině rakouských spolkových zemí.
ERV Evropská pojišťovna také zjišťovala, jak jsou na tom lyžaři ve zbytku Evropy. Naši západní sousedé jsou zodpovědnější. Například v Německu používají ochranu hlavy na sjezdovce pravidelně dvě třetiny dospělých
(65 %) a 90 % dětí. O Britech by se dalo říct, že bez lyžařské helmy nedají ani ránu. Spolu s lyžemi si ji berou více než tři čtvrtiny z nich (77 %). Podobně jako my jsou na tom ale Dánové, nebo Švédi. V severských zemích nosí přilbu také jen něco málo přes polovinu dospělých. V Itálii je to dokonce jen 45 % lidí.

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovny


O ERV pojišťovně:

ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již posedmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.