Praha, 7. 2. 2012 - Každý druhý Čech hazarduje se svým zdravím, když při lyžování nebo jízdě na snowboardu nenosí přilbu. Pokaždé si ji na hlavu nasadí jen 54 % sjezdařů a snowboardistů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu ERV pojišťovny, který pro ni připravila společnost NMS.

Zatímco dítě bez přilby na sjezdovce téměř nepotkáte (nenosí ji jen 6 % českých dětí), dospělí jsou nepoučitelní. Bez helmy vyrazí na svah celých 30 % z nás. Dalších 16 % si helmu nasadí jen občas, například na alpských sjezdovkách. „Je to opravdu dost nezodpovědné, když si uvědomíme, že zhruba 40 % úrazů na sjezdovce tvoří poranění hlavy,“ říká ředitel obchodu a marketingu ERV pojišťovny Ondřej Rušikvas a doplňuje: „Lidé by měli myslet rovněž na to, že pokud dojde k úrazu na lyžích v zemi, kde je nošení přilby povinné, má pojišťovna právo zkrátit jim výplatu pojistného. A to je může přijít až na statisíce korun.

ERV pojišťovna proto zjišťovala, jak jsou na tom lyžaři v dalších osmi evropských zemích. Hned za západními hranicemi jsou zodpovědnější. Například v Německu používají pravidelně ochranu hlavy na sjezdovce dvě třetiny dospělých (65 %) a 90 % dětí. O Britech by se dalo říct, že bez lyžařské hemy nedají ani ránu. Spolu s lyžemi si ji nandavají více než tři čtvrtiny z nich (77 %). Podobně jako my jsou na tom ale Dánové, nebo Švédi. V těchto zemích nosí přilbu také něco málo přes polovinu dospělých. V Itálii je to dokonce jen 45 % lidí.

Z průzkumu ERV pojišťovny také vyplynulo, že čtvrtina (26 %) českých dětí vůbec nelyžuje. „Co se týče zimních sportů, více než polovina z nás (52 %) dává přednost sjezdovému lyžování, snowboardu holdují především mladí. Na prkně jezdí 35 % lidí do 25 ti let,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Vlastimil Divoký. Běžky v zimě pravidelně vytahuje 22 % Čechů. Nejvášnivější vyznavači sjezdového lyžováníi jsou seveřané. Lyže upřednostňuje 91 % Švédů a 95 % Dánů. Snowboard a běžky jsou tu překvapivě méně frekventovanou  záležitostí.

Češi nejčastěji lyžují doma, ze zahraničních destinací pak dominuje Rakousko, na druhém místě je Itálie a následuje Francie.

 

Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace


O ERV pojišťovně:

ERV pojišťovna (dříve Evropská Cestovní Pojišťovna) je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven a patří do rodiny největší světové zajišťovny Munich Re. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Samozřejmostí jsou i speciální pojištění přizpůsobená zaměření cesty (lyžování, golf, rizikové sporty, cesty autem).