Datum:

letiste

Dnešní článek je tak trochu speciální. Naši kolegové si dali tu práci a ještě před začátkem letní sezóny důkladně prověřili informace od zastupitelských úřadů, centrál cestovního ruchu a také od našich vlastních center pomoci (Euro-center) zastoupených na všech kontinentech a v turisticky nejvytíženějších oblastech. Sebrali v dnešní cestovatelsky neklidné době cenné informace o vývoji bezpečnostní situace a vytvořili pro vás „Průvodce bezpečnou dovolenou“ v zemích, které dlouhodobě patří k těm nejoblíbenějším.

Nemáme za cíl stanovit, která destinace je bezpečná či nikoliv. Shromáždili jsme maximální množství užitečných informací, které se mohou hodit při rozhodování, kam se letos vydat na dovolenou. Najdete v něm mimo jiné popis bezpečnostních opatření, která byla zavedena ve čtyřech velmi diskutovaných turistických oblastech: Egyptě, Tunisku, Turecku a Řecku. Jak to tedy je? Máme se nadále bát dopřát si nádherné moře, které je po ruce a za příznivé ceny?

Jak posílil bezpečnostní opatření Egypt?

Egypt oslovil mezinárodně uznávanou firmu Control Risks a ta pro něj vytvořila na klíč následující nová bezpečnostní opatření pro maximální ochranu turistů.

  • Ozbrojená policie hlídá vjezdy na letiště i výjezdy z něj, detektorem výbušnin kontroluje podvozky všech vozidel mířících na letiště.
  • Stejná praxe platí u všech hotelů.
  • Na silnicích jsou desítky policejních stanovišť, kde hlídkují ozbrojení policisté a kontrolují projíždějící vozidla.
  • Místní úřady zmnohonásobily množství bezpečnostních kamer v letoviscích Hurgada a Šarm aš-Šajch. Záznamy z některých kamer můžou nově sledovat přes internet i cizinci.
  • Zvýšená kontrola platí i při vstupu do hotelů. Turisté se musí prokazovat hotelovou kartou, případně páskou.
  • Policejními jednotky střeží nejen hotely, ale dělají namátkové kontroly i na plážích.
  • V turisticky exponovaných destinacích se pohybuje mnoho policistů v utajení.
  • Egyptská vláda dále nakoupila stovky skenovacích rámů a v resortech navýšila také počet členů bezpečnostních složek a psů vycvičených na hledání výbušnin.

Zvýšená ostraha v Egyptě

Jak je na tom Tunisko? 

  • Bezpečnostní složky byly posíleny o 3 000 nových členů, kteří mají za úkol střežit letiště, hotely, restaurace, pláže a významné památky. Tady všude platí maximální bezpečnostní opatření.
  • Na letišti probíhají zvýšené kontroly všech cestujících včetně těch, kteří pouze přestupují.
  • Členové ostrahy provádějí napříč celým letištěm namátkové kontroly cestujících.
  • Stovky kamer nepřetržitě monitorují letiště, přilehlá parkoviště i silnice k hotelovým rezortům.
  • Policisté a vojáci hlídkují na každém kroku v resortech i jejich okolí, prostor pod auty kontrolují zrcadly.
  • Vyškolený hotelový personál důkladně kontrolujeopuštěné pokoje, zavazadla turistů i veškeré balíky adresované do hotelu.
  • Bezpečností složky doprovází turisty na výlety a zajišťují jejich bezpečný transport.
  • Vláda nakoupila kamerové systémy, detektory, alarmy.
  • Všechna tato opatření musí být funkční 24 hodin denně.
  • Stejně tak se denně kontroluje vyškolený personál příslušného turistického zařízení.

Kamerový systém

A co Turecko?

  • Na tureckých letištích lidé musí už před vstupem do haly projít kontrolou totožnosti i zavazadel.
  • Stejnou procedurou projdou znovu při nastupování do letadla.
  •  Bezpečnost v Turecku zajišťují soukromé ochranky, policisté a armáda.
  • Hotelové areály posílili kamerové systémy i ochranku.
  • Každého, kdo se v hotelu nelegitimuje, personál z areálu vykáže.

A měli jsme se vůbec kdy bát dovolené v Řecku?

Obavy z bezpečností situace, v případě Řecka spíše spojené s uprchlickou krizí, než reálnou hrozbou terorismu, ve většině případů pramení z geografické neznalosti. Jak je velmi dobře patrné na mapě, problém s imigranty se totiž logicky týkal pouze pěti k Turecku těsně přilehlých ostrovů Lesbos, Kos, Samos, Chios a Leros. Na základě dohody EU s Tureckem, která je základním předpokladem o zájem turistů o Řecko, navíc počet imigrantů v Řecku rapidně klesá. Ty, kteří se na ostrovech stále vyskytují, v žádném případě nehledejte v turistických destinacích, jsou totiž umístěni v pro ně určených hotspotech nebo detenčních zařízeních. Poptávka po dovolené v Řecku rapidně roste, což se projevuje zvyšujícími se cenami.

A jaké další zdroje bezpečnostních informací jsou pro vás k dispozici?

Praktická je naše nová mobilní aplikace Moje Evropská, ve které mají naši klienti k dispozici nejen kompletní informace o pojistce, osobní doklady i kontakt na asistenční službu, ale i informace o případných nebezpečích či krizových situacích.

Mobilní aplikace Moje Evropská

Dále můžete využít mezinárodní cestovní informační portál VIP (Voayger Information Portal), který provozuje skupina ERV. Přístup do tohoto portálu, který je dalším cenným zdrojem aktuálních bezpečnostních, geopolitických a zdravotních informací o zemích celého světa, poskytuje ERV Evropská svým firemním klientům a dále všem individuálním cestovatelům s celoročním pojištěním. V mobilní verzi umí VIP Online posílat bezpečnostní upozornění podle toho, v jaké zemi a oblasti se člověk právě nachází.

No a samozřejmě platí, že pokud se chystáte do shora uvedených zemí, jsou k dispozici cenné informace o aktuální situaci na místě poskytované Ministerstvem zahraničních věcí nebo zastupitelskými úřady České republiky. Doporučujeme také registraci v systému DROZD, díky které má MZV větší přehled o vašem pohybu v zemi.

Zda vyrazit či nikoliv na dovolenou do shora uvedených zemí je otázka, kterou si musíte odpovědět pouze vy sami. My jsme si dali za úkol poskytnout vám maximum informací pro vaše rozhodování a ještě připojujeme pár užitečných rad na úplný závěr:

  • Na letiště rozhodně nepřijíždějte na poslední chvíli. K rozsáhlé a důkladné bezpečnostní kontrole všech cestující, včetně vás, je potřeba dostavit se alespoň s dvou, někdy až tříhodinovou rezervou. Pozor při plánování letů s přestupy. I zde je potřeba počítat s dostatečnou časovou rezervou na prodloužené odbavovací lhůty.
  • Seznamte se s některými kulturními odlišnostmi, zejména v islámských zemích tím zvýšíte vlastní bezpečnost možná více, než lecjakou technologickou vychytávkou. Něžnosti na veřejnosti nebo příliš hlasitý projev se zde moc nepěstují a zbytečně byste pobuřovali. Také není radno se odhalovat nebo nosit výrazné šperky, které by mohly přilákat zloděje. Nepouštějte své ženy zbytečně samotné, dobré je chodit vždy s mužským doprovodem.
  • V žádném případě se nevydávejte na „sólo“ výlety bez průvodce či bezpečnostního doprovodu.
  • Pokud po cestě narazíte na vojenské objekty, nefotografujte je.
  • Vyhýbejte se shromážděním a davovým akcím.
  • Pokud dojde k nějakým potížím nebo zranění, kontaktujte záchrannou a asistenční službu, místní policii a zastupitelský úřad.
  • Nikdy nepouštějte svůj cestovní pas z ruky, i kdyby vás o to někdo žádal!

Turecké letiště

Někdy ale ani sebelepší bezpečností opatření nebo informační systémy nestačí, a teď nemáme na mysli zrovna teroristický útok, ale třeba takové šlápnutí na mořského ježka nebo úpal ze sluníčka! To vás sice ve většině případů neohrozí na životě, zato může pěkně provětrat vaši peněženku. Proto ani tentokrát, rozhodnete-li se pro cestu k moři, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. „SBALENO k moři“ je balíček pojištění, které se určitě může hodit!



Zdroj:     ERV Evropská
 

Další články

Jak na udržitelnější Vánoce?

Udržitelnost je nyní v módě. Když se ale podíváme do různých zemí světa i na dřívější zvyky na našem území, tak zjistíme, že Vánoce mohou být jiné než dnes. Víte čím? 

eko-vanoce

Kam v Česku na kole – pohodové trasy pro každého

Než se budeme moct rozjet a rozletět naplno za hranice, můžeme prozkoumávat krásy České republiky ze sedla kola. V dnešním článku jsme pro vás vybrali cyklotrasy, na které s sebou můžete vzít malé děti i seniory.

cyklotrasy-cesko