Datum:

Eurovíkend Maďarsko (Budapešť)
7. 4. 2017

Jarní počasí přímo vybízí k tomu se podívat, jak vypadají evropská města, když kvetou. A do Budapešti je to jen pár hodin cesty, takže můžete vyrazit klidně na víkend.

Nejkrásnější evropské město

Budapešť vznikla roku 1873 sloučením Budína, Starého Budína a Pešti. Pro svou krásu si vysloužila různá označení. Možná jste slyšeli, že se jí říká Královna Dunaje nebo malá Paříž na Dunaji, protože je městem umění. Můžete tam navštívit přes šedesát muzeí, kolem padesáti divadel, dvě desítky koncertních síní, sedm amfiteátrů a dvě opery. Řeka rozděluje kopcovitý Budín a rovinatou Pešť a slouží jako zrcadlo pro světoznámý Parlament a celé nábřeží.

Levý břeh Budapešti

Nejznámější stavbou na pešťském břehu je zmíněný téměř tři sta metrů dlouhý a sto metrů široký Parlament. Se svými skoro sedmi sty místnostmi patří mezi největší vládní budovy v celé Evropě. Byl dostavěný v roce 1904 a určitě se na něj podívejte nejen v denním světle ale také po setmění, kdy je nádherně nasvícený. Na stejné straně města navštivte také Baziliku svatého Štěpána, která je zasvěcená prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Pokračujte k náměstí Hrdinů s Památníkem milénia se sloupy a sochami nejdůležitějších hrdinů maďarských dějin. Na náměstí stojí také Muzeum výtvarného umění a Umělecká galerie. Když do této části města půjdete vedlejšími ulicemi, objevíte mnoho secesních obytných domů. Pokud budete mít štěstí, tak vás místní vezmou dovnitř, abyste si mohli prohlédnout secesní schody a výzdobu. Dále si projděte Dunajské korzo mezi Alžbětiným a Řetězovým mostem, je to oblíbená trasa procházek místních lidí i turistů s výhledem na Parlament a nábřeží. Prohlédněte si také Andrássyho třídu a jednu z nejznámějších ulic města, Váci utca, kde najdete všechny architektonické styly 19. a 20. století a módní obchody.

Pravý břeh Budapešti

Nad budínským břehem se ční vrch Gellért se sochou Svobody, citadelou a sochou sv. Gellérta. Právě odtud budete mít nejkrásnější pohled na Budapešť - uvidíte celé centrum, pešťské nábřeží zařazené do památek UNESCO, Parlament a dohlédnete až na Margaretin ostrov. Tento ostrov je oblíbený mezi milovníky procházek a běžci, má totiž speciální měkký pruh na běhání, který doporučujeme vyzkoušet. Běhá se po něm skoro samo. Když půjdete od Gellértova vrchu směrem na sever k Margaretinu ostrovu, dojdete k Hradnímu vrchu Várhegy, Rybářské baště a Matyášovu kostelu. V této části Budapešti můžete kromě dalšího krásného výhledu obdivovat také díla v Maďarské národní galerii, Muzeu dějin hudby a Farmaceutickém muzeu.

Město lázní

Budapešť je jediné hlavní město na světě, ve kterém je více než sto termálních pramenů. Bublající prameny, na kterých město stojí, denně vychrlí přes sedmdesát milionů litrů léčivé vody. Pokud máte chuť blahodárné účinky lázní vyzkoušet, tak máte opravdu bohatý výběr, protože ve městě stojí přes padesát lázní. Na Gellértově vrchu najdete Gellértovy lázně v secesním stylu na ploše šest tisíc metrů čtverečních. Széchenyiho lázně jsou postavené v neoklasicistním stylu a patří mezi největší léčebné lázně pod širým nebem v celé Evropě. Pokud máte raději římský styl, tak se vydejte do Královských lázní. A turecký styl najdete v Rudas fürdö.

Město pochoutek

Většina lidí si s Maďarskem spojuje guláš, pikantní jídla, tokajské víno a papriku. Byla by ale velká škoda, kdybyste nevyzkoušeli další speciality této země. Ochutnat můžete vyhlášenou rybí polévku nebo husí játra smažená na sádle. Zapít je můžete červeným vínem Egri Bikavér nebo bílými víny od Balatonu. Při návštěvě Budapešti určitě ochutnejte rumem flambovanou palačinku, která je plněná krémem, ořechy, rozinkami a zalitá čokoládovou polevou. A pro zchlazení v teplých dnech vám doporučujeme studené ovocné polévky. Chuť jahodové polévky s mandlemi vám zůstane v paměti ještě dlouho.

Pokud máte více času, vydejte se na prohlídku jednoho z nejkrásnějších hradů v Evropě, který je vzdálený jen čtyřicet minut vlakem od Budapešti.

Právě v Budapešti vznikla na začátku 20. století první specializovaná cestovní pojišt’ovna . Pro pohodu při jarním cestování do této krásné metropole si ho s sebou pro jistotu připravte.

Takzvaná Pacifická hřebenovka je americká dálková stezka. Vyráží na ni přibližně 5 000 turistů ročně a dokončí ji jen desetina z nich. Kudy vede? Jakou mít výbavu? Jak dlouho trvá? A kteří Češi jí už šli? 

10. 3. 2021
Pacifická hřebenovka, Pacific crest trail

Na romantickou večeři do restaurace, na film do kina nebo na wellness pobyt své drahé polovičky vzít letos nemůžeme. Je ale možné vyrazit ve dvou na procházku na čerstvý vzduch. Jakých 9 romantických míst doporučujeme? 

10. 2. 2021