Víkend v Budapešti – uchvacující monumenty a trendy bary

Datum: | Autor: ERV

budapest

Budapešť je trendy! Pro svou krásu si už vysloužila různá označení. Říká se jí Královna Dunaje nebo malá Paříž na Dunaji, protože je městem umění. Je kombinací úzkých uliček a romantických parčíků na jedné straně, na druhé potom širokých výstavních ulic a monumentálních staveb, připomínajících rakousko-uherské mocnářství.
Můžete tam navštívit přes šedesát muzeí, kolem padesáti divadel, dvě desítky koncertních síní, sedm amfiteátrů a dvě opery. Přinášíme vám tipy od průvodce Budapeští, i s tipy na nejlepší restaurace a cool bary.

Budapešť Parlament

Levý břeh Budapešti – město Pešť

Nejznámější stavbou na pešťském břehu je tři sta metrů dlouhý Parlament. Se svými skoro sedmi sty místnostmi jde o jednu z největších vládních budov Evropy. Byl dostavěný v roce 1904 a určitě se na něj podívejte nejen v denním světle ale také po setmění, kdy je nádherně nasvícený. Dunajské korzo mezi Alžbětiným a Řetězovým mostem je oblíbená trasa procházek s výhledem na Parlament a nábřeží.

Nedaleko budovy parlamentu najdete zvláštní památník. 60 párů bot z bronzu jsou smutnou připomínkou obětí nacismu, které byli pro svůj židovský původ zastřeleny přímo na břehu Dunaje.

Navštivte ohromnou Baziliku svatého Štěpána, která je zasvěcená prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Jedna z bočních kaplí chrámu ukrývá vzácnou relikvii, mumifikovanou ruku tohoto krále.

Sochy nejdůležitějších hrdinů maďarských dějin si prohlídněte spolu s kolonádou na náměstí Hrdinů v rámci Památníku tisíciletí. Bylo zbudováno při příležitosti oslav tisíce let od příchodu maďarských kmenů na území Karpatské kotliny v roce 896.

Památník tisíciletí - Budapešť

Když pak v této části města půjdete vedlejšími ulicemi, objevíte mnoho secesních obytných domů. Pokud budete mít štěstí, tak vás místní vezmou dovnitř, abyste si mohli prohlédnout secesní schody a výzdobu.

Prohlédněte si také Andrássyho třídu a jednu z nejznámějších ulic města, Váci utca, kde najdete všechny architektonické styly 19. a 20. století a nejlepší obchody s poslední módou.

Historický dům v Budapešti

Skvělé restaurace v Budapešti

Máte rádi skvělé jídlo a interiér s puncem industriálního vzhledu? V Budapešti si obojí užijete.

Z výběru nejlepších kaváren a restaurací v Budapešti se nám nejvíc líbí například Mazel Tov – moderní a trendy izraelské fusion bistro s blízkovýchodními pokrmy počínaje humusem a konče pomalu grilovaným jehnětem. Nachází se ve starém nádvoří mezi stanicemi metra Blaha Lujza tér a Oktogon a doporučujeme, abyste si tu předem zarezervovali stůl – jde o velmi populární místo.

Restaurace a bar Szimpla kert patří ke známému trendu “ruin barů”, který v Budapešti před pár lety vznikl, a nabízí něco pro každého po celý den – od opulentních snídaní až po divokou noční zábavu.
Pokud byste hledali cenově dostupnou autentickou maďarskou kuchyni, zajděte do restaurace Kisharang – toto je tajný tip od místních, kteří se sem sami rádi chodí najíst.

Budapešť ruin bary - Mazel tov

Zajímají vás další ruin bary a trendy podniky? Většina z nich leží v distriktu VII., jen kousek od hlavní vlakové stanice Budapest Keleti. Bývalou židovskou čtvrť lehce najdete podle náměstí s tržnicí Klauzál tér.

Nejvybranější restaurace – fine dining

Pokud vás zajímají ty úplně nejlepší, fine dining restaurace, které inovativním způsobem zacházejí s místní kuchyní i nejnovějšími trendy, vyberte si tu svoji podle oblíbeného stylu, například z tohoto průvodce 18 nejlepšími restauracemi Budapešti.

Restaurace Budapešť

My pro běžné turisty doporučujeme bistro MÁK, které má cenově dostupné denní menu. Večer navštivte restauraci Textúra, která patří místní celebritě, kuchaři Ákosu Sárközimu. V menu skvělé kuchyně vlastníka michelinské hvězdy nenajdete ani jeden guláš, ale můžete si vychutnat zajímavý přístup k místním surovinám; vše doplněné vybranými víny z mnoha maďarských regionů.

Zajímavá je i restaurace Babel, která podává menu inspirované mrazivě krásným regionem Transylvánie.

Pravý břeh Budapešti - Budín

Chcete se pořádně rozhlédnout? Nad budínským břehem se ční vrch Gellért plný majestátu - s citadelou, postavenou v 19. století Habsburky, a Památníkem svobody, oslavujícím vítězství proti nacismu. Socha řecké bohyně vítězství Niké na vysokém obelisku se rozhlíží vysoko k nebi.

Budapešť, památník Svobody

Právě z vrchu Gellért budete mít nejkrásnější pohled na Budapešť - uvidíte celé centrum, pešťské nábřeží zařazené do fondu památek UNESCO, Parlament a dohlédnete až na Margaretin ostrov.

Margaretin ostrov je mimochodem skvělým místem pro odpočinek i sport. Všechen ten maďarský guláš tu můžete vyběhat na pětikilometrovém měkkém běžeckém okruhu! Jsou tu i dvě koupaliště, lázně, fotbalový stadion, tenisové kurty a atletický ovál. Na ostrově najdete také restauraci, mini zoo, japonskou zahradu a hrající fontánu.  
 
Lázně Szechenyi Budapešť

Budapešťské lázně – až 100 termálních pramenů

Budapešť je jediné hlavní město na světě, ve kterém je více než sto termálních pramenů. Bublající prameny denně vychrlí přes sedmdesát milionů litrů léčivé vody. Pokud máte chuť blahodárné účinky lázní vyzkoušet, tak máte opravdu bohatý výběr, protože ve městě stojí přes padesát lázní.

Na Gellértově vrchu najdete Gellértovy lázně v secesním stylu na ploše šest tisíc metrů čtverečních. Széchenyiho lázně jsou postavené v neoklasicistním stylu a patří mezi největší léčebné lázně pod širým nebem v celé Evropě. V jejich venkovních termálních bazénech nikomu není zima ani v těch největších mrazech. Pokud máte raději římský styl, tak se vydejte do Královských lázní. A turecký styl najdete v lázních Rudas fürdö.
 
secesní Lázně Gellert - Budapešť

Maďarsko a covid opatření

Výběr z aktuálních informací na webu MZČR. Maďarsko má otevřené hranice. Nadále jsou platná omezení pro cestující letecky. Vstup do hotelů, restaurací a většiny lázní (mimo Budapešť) je bez omezení. Pouze lázně v Budapešti od 20. 11. 2021 vyžadují ke vstupu potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci. Stejně tak i Vánoční trhy v Budapešti mohou navštívit pouze očkovaní anebo osoby, které prodělaly nemoc covid19.

Uznává se očkování ihned po první dávce. Je možné se prokázat certifikátem o provedené vakcinaci. Uznává se EU COVID certifikát o negativním PCR testu ne starším než 72 hodin.
Nadále platí omezení pro sportovní události, noční kluby a festivaly, kam je možný vstup pouze pro osoby s potvrzením o bezinfekčnosti (s certifikátem o provedeném očkování, prodělané nemoci nebo o negativním PCR testu ne starším 72 hodin).

 

Pokud máte více času, vydejte se na prohlídku jednoho z nejkrásnějších hradů v Evropě, který je vzdálený jen čtyřicet minut vlakem od Budapešti.

Právě v Budapešti vznikla na začátku 20. století první specializovaná cestovní pojišt’ovna . Pro pohodu při cestování do této krásné metropole si ho s sebou pro jistotu připravte.

 

 

Zdroje:pruvodcebudapesti.cz, porovnej24.cz

Další články

Indie - země kontrastů a pradávné civilizace

Tento subkontinent v podhůří Himálaje odnepaměti podněcuje a dráždí cestovatelskou fantazii. Je jednou z kolébek lidské kultury, kterou nelze popsat několika větami, a která vždy přitahovala poutníky, dobyvatele...

1bombay-brana-indie-369-min

Kanárské ostrovy - ráj na zemi

Pokud je vám zima dlouhá a netrpělivě vyhlížíte první teplé dny, proč si nezkrátit čekání třeba last minut výletem na Kanárské ostrovy? Prakticky během celého roku je na těchto Evropany oblíbených ostrovech...

plaz-kanary