23 tipů kam v Budapešti. Památky, lázně, restaurace. Kde začít prohlídku?

Datum: | Autor: Tým ERV

Pokud se chystáte navštívit trendy Budapešť, nabízíme vám 23 tipů na místa, která se vyplatí vidět. Obdivovat můžete množství širokých ulic a monumentálních staveb, které připomínají bývalé rakousko-uherské mocnářství. A pokud se vám zamotá hlava, zabočte do městských uliček a vyberte si jednu z mnoha výborných restaurací. Nesmíte zapomenout objevovat také místní lázně, těch zajímavých je celá řada. 

Přinášíme vám rozsáhlejší tipy od našeho průvodce zvláštnostmi Budapešti, včetně doporučení, kde se dobře najíst.

Kam v Budapešti:

 1. Budova parlamentu
 2. Bronzové boty na nábřeží
 3. Bazilika svatého Štěpána
 4. Náměstí Hrdinů
 5. Městský park
 6. Hrad Vajdahunyad
 7. Muzeum výtvarného umění
 8. Palác umění
 9. Velká synagoga
 10. Kam na nákupy? Velká tržnice
 11. Andrásyho třída
 12. Maďarská státní opera
 13. Dům teroru
 14. Řetězový most
 15. Budínský hrad
 16. Národní galerie
 17. Rybářská bašta
 18. Matyášův kostel
 19. Vrch Gellért a Citadela
 20. Margaretin ostrov
 21. Lázně v Budapešti - Gellértovy lázně
 22. Széchenyiho lázně
 23. Turecké lázně Rudas furdo
 24. Nejlepší restaurace v Budapešti
 25. Fine dinig v Budapešti

Budapešť Parlament

Buda a Pešť. Určitě to znáte, byla to kdysi dvě města. Které z nich si budete problížet jako první? Tady je 23 tipů na zajímavá místa na pravém i na levém břehu Budapešti.

Levý břeh Budapešti – město Pešť

1. Budova maďarského parlamentu - Országház

Nejznámější stavbou na pešťském břehu je tři sta metrů dlouhý Parlament. Se svými skoro sedmi sty místnostmi jde o jednu z největších vládních budov Evropy. Byl dostavěný v roce 1904 a určitě se na něj podívejte nejen v denním světle ale také po setmění, kdy je nádherně nasvícený. Procházku s výhledem na Parlament si udělejte z druhého břehu, Dunajským korzem mezi Alžbětiným a Řetězovým mostem.

Jak se k dostat k parlamentu: vystupte na zastávce metra M2 - Kossuth Lajos tér

2. Bronzové boty na nábřeží

Nedaleko budovy parlamentu najdete zvláštní památník. 60 párů bot z bronzu jsou smutnou připomínkou obětí nacismu, které byli pro svůj židovský původ zastřeleny přímo na břehu Dunaje.

Budapešť - boty, památník nacismu

3. Bazilika svatého Štěpána

Velkolepý kostel s působivou kopulí a nádherným interiérem. Ohromná Bazilika svatého Štěpána je zasvěcena prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Jedna z bočních kaplí chrámu ukrývá vzácnou relikvii, mumifikovanou ruku tohoto krále. 

Bazilika svatého Štěpána v Budapešti

4. Náměstí hrdinů

Velkolepé náměstí s komplexem soch významných maďarských představitelů. Sochy a kolonáda na náměstí Hrdinů byly jako Památník tisíciletí vybudovány při příležitosti oslav tisíce let maďarských kmenů na území Karpatské kotliny. 

Památník tisíciletí - Budapešť

5. Městský park

Rozlehlý park poblíž vlakové stanice Keleti, který nabízí řadu aktivit a atrakcí:  budapešťská ZOO a botanická zahrada, hrad Vajdahunyad a termální lázně Széchenyi. Dále auditorium, muzeum umění a antropologické muzeum, ale i cirkus. 

Zastávka metra M1, které je nejstarší v Evropě (otevřeno v r. 1896 na tisícileté výročí):  Széchenyi fürdő anebo Hősök tere

6. Hrad Vajdahunyad

Romantický hrad, který byl postaven k výročí tisíciletí v roce 1896 tak, aby představoval různé architektonické styly, které se v Maďarsku vyskytují. Kombinuje proto románský, gotický, renesanční i barokní sloh a dominuje mu středověká věž. Hrad je součástí městského parku u Náměstí hrdinů a stojí na ostrově uprostřed něj.

Hrad Vajdahunyad v Budapešti

7. Muzeum výtvarného umění - Szépművészeti Múzeum

Novoklasicistní muzeum umění na Náměstí hrdinů s egyptskými sbírkami, renesančními freskami a obrazy z 19. století. 

Mezi slavnými malbami ve sbírkách najdete Madonu s dítětem od Rafaela Santiho, a díla El Greca, Cézanna, Velásqueze, Francisca Goyi a dalších.

https://www.szepmuveszeti.hu/

Muzeum výtvarného umění v Budapešti

8. Palác umění - Műcsarnok

Palác umění je muzeum současného umění, které najdete na Náměstí Hrdinů. Na  duben-květen 2023 je zde plánovaná výstava Jana Saudka, a pravidelně se tu pořádají výstavy maďarských umělců.

Nachází se naproti Muzeu krásného umění - Szépművészeti Muzeum. Národní galerii potom hledejte na Budínském hradu.

https://www.mucsarnok.hu/

9. Velká synagoga v ulici Dohány

Největší synagoga v Evropě a druhá největší na světě je postavená v maurském stylu. Neologické synagogy jsou podobny kostelům. Ve Velké synagoze jsou navíc instalovány varhany a pořádají se zde koncerty.

V okolí synagogy je zahrada, památník obětem války a modernistický Chrám hrdinů.

Velká synagoga v Dohány, Budapešť

10. Kam na nákupy v Budapešti? Velká tržnice - Központi Vásárcsarnok

Více než 125 let stará neogotická Velká tržnice byla postavená po vzoru tehdejších pařížských inovací, a láká návštěvníky Budapešti na gurmánské nákupy. Několik pater na masivních kovových nosnících je nabito stánky s jídlem a místními suvenýry.

Jsou tu dobroty od výmyslu světa - maďarské klobásy a uzeniny, mléčné výrobky a sýry, nesmí chybět paprika ve všech formách, od koření až po zavařeniny. Jestli hledáte, co si z Budapešti odnést, nebo kde ochutnat tradiční pochoutky, tak zamiřte určitě do Velké tržnice.

Pokud se považujete za nadšence do maďarské kuchyně, můžete si objednat také prohlídku budovy s ochutnávkou a kurzem vaření.

Jen pozor na otevírací dobu: otevírá se v 6:00 a v neděli má tržnice zavřeno. V pondělí zavírá v 17:00 hodin, od úterý do pátku má do 18:00 hodin, v sobotu do 15:00.

Zastávka metra M4: Fővám tér

Velká tržnice v Budapešti

11. Andrassyho třída

Bulvár lemovaný nádhernými novorenesančními budovami a luxusními butiky. Andrássyho třída, spolu s nejznámější ulicí města, Váci utca, je ulicí kde najdete vedle obchodů s poslední módou i snad všechny architektonické styly 19. a 20. století.

Když v této části města půjdete vedlejšími ulicemi, objevíte mnoho secesních obytných domů. Pokud budete mít štěstí nahlédnout dovnitř, budete si moci prohlédnout secesní schody a výzdobu.

Historický dům v Budapešti

12. Maďarská státní opera

Úchvatná novorenesanční budova, ve které se konají koncerty vážné hudby a různé kulturní akce. 

Zastávka metra: Opera

13. Dům teroru

Muzeum, které nabízí pohled na zvěrstva nacistického a sovětského režimu v Maďarsku.
Více na www.terrorhaza.hu

14. Řetězový most

Nejstarší most v Budapešti, který spojuje Budín a Pešť.

Zastávka metra M1, M2 a M3: Deák Ferenc tér

 

Pravý břeh Budapešti - Budín

15. Budínský hrad

Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, z níž je úchvatný výhled na město.

Hrad Budín, Budapešť

16. Maďarská Národní galerie

Muzeum s rozsáhlou sbírkou maďarského umění od středověku po současnost. Mezi stálé sbírky patří Staří maďarští mistři, dál umění 19. a 20. století, sochy, a pravidelně tu jsou výstavy světových děl (z uplynulých např. El Greco).

https://en.mng.hu/

17. Rybářská bašta - ikona Budapešti

Malebná a originální stavba v komplexu Budínského hradu, která otevírá panoramatický výhled na Dunaj a město. Jedno z míst, které symbolizují Budapešť. 

18. Matyášův kostel

Nádherný kostel s bohatou historií se nachází vedle Rybářské bašty, který byste neměli minout. 

19. Vrch Gellért a pevnost Citadela

Chcete se pořádně rozhlédnout? Udělejte si procházku, nad budínským břehem je vrch Gellért s rozsáhlým parkem, citadelou, postavenou v 19. století Habsburky, a Památníkem svobody, který oslavuje vítězství proti nacismu. Socha řecké bohyně vítězství Niké na vysokém obelisku se rozhlíží vysoko k nebi.

Právě z vrchu Gellért budete mít nejkrásnější pohled na Budapešť - uvidíte celé centrum, pešťské nábřeží zařazené do fondu památek UNESCO, Parlament a dohlédnete až na Margaretin ostrov.

Budapešť, památník Svobody

20. Margaretin ostrov

Margaretin ostrov je mimochodem skvělým místem pro odpočinek i sport. Všechen ten maďarský guláš tu můžete vyběhat na pětikilometrovém měkkém běžeckém okruhu! Jsou tu i dvě koupaliště, lázně, fotbalový stadion, tenisové kurty a atletický ovál. Na ostrově najdete také restauraci, mini zoo, japonskou zahradu a hrající fontánu. 

Lázně Szechenyi Budapešť

Budapešťské termální lázně – až 100 termálních pramenů

Budapešť je jediné hlavní město na světě, ve kterém je více než sto termálních pramenů. Bublající prameny denně vychrlí přes sedmdesát milionů litrů léčivé vody. Pokud máte chuť blahodárné účinky lázní vyzkoušet, tak máte opravdu bohatý výběr, protože ve městě stojí přes padesát lázní.

21. Gellértovy lázně

 • Na Gellértově vrchu najdete Gellértovy lázně v secesním stylu na ploše šest tisíc metrů čtverečních.

22. Széchenyiho lázně

 • Széchenyiho lázně jsou postavené v neoklasicistním stylu a patří mezi největší léčebné lázně pod širým nebem v celé Evropě. V jejich venkovních termálních bazénech nikomu není zima ani v těch největších mrazech. Najdete je přímo v městském parku.

23. Turecké lázně Rudas furdo

 • Lázeňský komplex ze 16. století s tradičními tureckými koupelemi hammam, bazény a saunou je překrásným místem. 
  www.rudasfurdo.hu

secesní Lázně Gellert - Budapešť

Trendy restaurace v Budapešti

Máte rádi skvělé jídlo a interiér s puncem industriálního vzhledu? V Budapešti si obojí užijete.

Ve výběru nejlepších kaváren a restaurací v Budapešti nesmí chybět Mazel Tov – moderní a trendy izraelské fusion bistro s blízkovýchodními pokrmy počínaje humusem a konče pomalu grilovaným jehnětem. Nachází se ve starém nádvoří mezi stanicemi metra Blaha Lujza tér a Oktogon a doporučujeme, abyste si tu předem zarezervovali stůl – jde o velmi populární místo.

Restaurace a bar Szimpla kert patří ke známému trendu “ruin barů”, který v Budapešti před několika lety vznikl, a nabízí něco pro každého po celý den – od opulentních snídaní až po divokou noční zábavu.

Pokud byste hledali cenově dostupnou autentickou maďarskou kuchyni, zajděte do restaurace Kisharang – toto je tajný tip od místních, kteří se sem sami rádi chodí najíst.

Budapešť ruin bary - Mazel tov

Zajímají vás další ruin bary a trendy podniky? Většina z nich leží v distriktu VII., jen kousek od hlavní vlakové stanice Budapest Keleti. Bývalou židovskou čtvrť lehce najdete podle náměstí s tržnicí Klauzál tér.

Fine dining

Pokud vás zajímají ty úplně nejlepší restaurace, které inovativním způsobem zacházejí s místní kuchyní i nejnovějšími kulinářskými trendy, vyberte si tu svoji podle svého oblíbeného stylu, například z tohoto průvodce 18 nejlepšími restauracemi Budapešti.

Pro běžné turisty doporučujeme bistro MÁK, které má cenově dostupné denní menu.

Večer navštivte restauraci Textúra, která patří místní celebritě, kuchaři Ákosu Sárközimu. V menu skvělé kuchyně vlastníka michelinské hvězdy nenajdete ani jeden guláš, ale můžete si vychutnat zajímavý přístup k místním surovinám; vše doplněné vybranými víny z mnoha maďarských regionů.

Zajímavá je i restaurace Babel, která podává menu inspirované mrazivě krásným regionem Transylvánie.

Restaurace Budapešť

Maďarsko a cestování

Pokud máte více času, vydejte se na prohlídku hradu v Egeru, jednoho z nejkrásnějších hradů v Evropě, který je vzdálený jen čtyřicet minut vlakem od Budapešti.

 

Právě v Budapešti vznikla na začátku 20. století první specializovaná cestovní pojišt’ovna . Pro pohodu při cestování do této krásné metropole si ho s sebou pro jistotu připravte.

 

Zdroje:pruvodcebudapesti.cz, porovnej24.czvisithungary.comradynacestu.cz

Další články

Annapurna trek – nejkrásnější v Himalájích

Je považovaný za nejlepší vícedenní trek v Himalájích. Jeho projití vám zabere kolem 14 dnů a zavede vás až do sedla Thorong-La, do závratné nadmořské výšky 5 416 m.  

annapurna-trek

Jak se slaví svátek svatého Martina ve světě

Víte, jak se tento svátek slaví v zemích Evropy? A co víme o svatém Martinovi? To vše vám dnes odhalíme.
 

svaty-martin