Jaká je bezpečnostní situace v nejoblíbenějších destinacích?

ERV Evropská připravila průvodce bezpečnou dovolenou

Praha, 19. 5. 2016 - ERV Evropská pojišťovna před začátkem letní sezóny zanalyzovala na základě informací ze sítě svých Euro-Center, zastupitelských úřadů a centrál cestovního ruchu bezpečností rizika v Egyptě, Tunisku, Turecku a Řecku. Průvodce bezpečnou dovolenou dává Čechům přehled o aktuální situaci a opatřeních v turisticky nejvyhledávanějších destinacích. I přes teroristické útoky totiž čeští turisté do těchto míst jezdí, i když v menší míře než v minulých letech.

Průvodce se zaměřuje zejména na posílení stávajících a zavedení nových bezpečnostních opatření, a to jak při přepravě turistů, tak při jejich pobytu v dané destinaci,“ popisuje průvodce ředitel obchodu a marketingu Ondřej Rušikvas.
Než vyrazíte na cestu, doporučujeme si ověřit aktuální situaci na místě přes Ministerstvo zahraničních věcí nebo zastupitelské úřady České republiky. Doporučuje se registrace do systému DROZD, skrze který má MZV větší přehled o vašem pohybu v zemi. Během cesty je třeba se připravit na rozsáhlejší kontroly již při vstupu na letiště, proto je nutné být tam dvě až tři hodiny před odletem.
Při cestách do islámských zemí musíte počítat s rozdílnou kulturou místních obyvatel, v Evropě běžné projevy jsou tu nepřijatelné. Například něžnosti na veřejnosti nebo příliš hlasitý projev místní obyvatele pobuřují. Ženám nedoporučujeme odhalovat se a nosit výrazné šperky, které by mohly lákat zloděje. Dobré je chodit v mužském doprovodu.

Čemu se vyhnout a co dělat v případě problému?
V žádném případě se nevydávejte na „sólo“ výlety bez průvodce a bezpečnostního doprovodu. Pokud po cestě narazíte na vojenské objekty, nefotografujte je. Vyhýbejte se shromážděním a davovým akcím. Pokud dojde k nějakým potížím nebo zranění, kontaktujte záchrannou a asistenční službu, místní policii a zastupitelský úřad. Nikdy nikomu neodevzdávejte svůj cestovní pas.

Egypt
Egypt oslovil mezinárodně uznávanou firmu Control Risks, ta mu na klíč vytvořila nová bezpečnostní opatření pro maximální ochranu turistů. Ozbrojená policie hlídá vjezdy na letiště i výjezdy z něj, detektorem výbušnin kontroluje podvozky všech vozidel mířících na letiště. Stejná praxe platí u všech hotelů.
Na silnicích jsou desítky policejních stanovišť, kde hlídkují ozbrojení policisté a kontrolují projíždějící vozidla. Místní úřady zmnohonásobily množství bezpečnostních kamer v letoviscích Hurgada a Šarm aš-Šajch. Záznamy z některých kamer můžou nově sledovat přes internet i cizinci.
Zvýšená kontrola platí i při vstupu do hotelů. Turisté se musí prokazovat hotelovou kartou, případně páskou. Policejními jednotky střeží nejen hotely, ale dělají namátkové kontroly i na plážích. V turisticky exponovaných destinacích se pohybuje mnoho policistů v utajení. „Podle našich informací egyptská vláda nakoupila stovky skenovacích rámů a v resortech navýšila také počet členů bezpečnostních složek a psů vycvičených na hledání výbušnin,“ popisuje zavádění bezpečnostních opatření Ondřej Rušikvas.

Tunisko
Bezpečnostní složky mají nově navíc 3 000 členů, kteří střeží letiště, hotely, restaurace, pláže a významné památky. Tady všude platí maximální bezpečnostní opatření. Na letišti probíhají zvýšené kontroly všech cestujících včetně pasažérů, kteří ho využívají k přestupu. Ostraha provádí napříč celým letištěm namátkové kontroly cestujících. Stovky kamer nepřetržitě monitorují letiště, přilehlá parkoviště i silnice k hotelovým rezortům. Policisté a vojáci hlídkují na každém kroku v resortech i jejich okolí, prostor pod auty kontrolují zrcadly. Vyškolený hotelový personál důkladně kontroluje opuštěné pokoje, zavazadla turistů i veškeré balíky adresované do hotelu. Bezpečností složky doprovází turisty na výlety a zajišťují jejich bezpečný transport. Vláda nakoupila kamerové systémy, detektory, alarmy. Tato opatření musí být funkční 24 hodin denně a denně je kontroluje vyškolený personál příslušného turistického zařízení.

Turecko
Na tureckých letištích lidé musí už před vstupem do haly projít kontrolou totožnosti i zavazadel. Stejnou procedurou projdou znovu při nastupování do letadla. Bezpečnost v Turecku zajišťují soukromé ochranky, policisté a armáda. Hotelové areály posílili kamerové systémy i ochranku. Každého, kdo se v hotelu nelegitimuje, personál z areálu vykáže.

Řecko
Obavy z bezpečností situace v Řecku ve většině případů pramení z geografické neznalosti. Problém s imigranty se totiž týká pouze pěti ostrovů: Lesbos, Kos, Samos, Chios a Leros. Na základě dohody EU s Tureckem, která je základním předpokladem o zájem turistů o Řecko, rapidně klesá počet imigrantů. Ti, kteří se na ostrovech stále vyskytují, jsou od turistů zcela izolováni v hotspotech nebo detenčních zařízeních. Poptávka po dovolené v Řecku rapidně roste, což se projevuje zvyšujícími se cenami.

S mobilní aplikací Moje Evropská a portálem VIP Online máte aktuální informace ihned po ruce
Nástrojem pro rychlou komunikaci s klienty je mobilní aplikace Moje Evropská, ve které má klient k dispozici kompletní informace o pojistce, osobní doklady i kontakt na asistenční službu. Přes aplikaci může pojišťovna klienty obratem informovat o nově vzniklých situacích či nebezpečích a současně mu zajistit tu nejlepší podporu v zahraničí.

Průvodce bezpečnou dovolenou bude nadále aktualizován prostřednictvím cestovního informačního portálu VIP - Voayger Information Portal, který provozuje skupina ERV. Systém poskytuje aktuální bezpečnostní, geopolitické a zdravotní informace o zemích celého světa. ERV Evropská ho dává k dispozici svým firemním a celoročním klientům. V mobilní verzi umí VIP Online posílat bezpečnostní upozornění podle toho, v jaké zemi a oblasti se člověk právě nachází.


Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny