Praha, 5. 2. 2022 – Pivo, bombardino, aperol nebo svařené víno si během lyžování klidně dá 39 % mužů a čtvrtina žen. Překvapivě nejčastěji, v polovině případů, si dají skleničku lidé starší 55 let. Jako polehčující okolnost uvádí, že pijí až před poslední jízdou. Vyplývá to z průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu. V některých zemích je ale alkohol na sjezdovce zakázaný. Když dojde k úrazu pod vlivem, mohou pojišťovny krátit či odmítnout pojistné plnění.

V Rakousku, stejně jako v Čechách, alkohol na sjezdovkách zakázaný není. Narozdíl od tuzemska tam ale kontroly lyžařů reálně probíhají. Pokud je u někoho naměřena vysoká hladina alkoholu v krvi, může přijít o skipas bez nároku na náhradu a může být vykázán ze sjezdovky. Jako přitěžující okolnost je pak alkohol brán při srážce s jiným lyžařem.

V italských Alpách od letoška platí zákaz alkoholu na sjezdovkách. Pokud je lyžaři při namátkové kontrole zjištěno překročení hranice 0,5 promile alkoholu v krvi, čeká ho pokuta od 250 do 1000 euro, při překročení 0,8 promile se dokonce jedná o trestný čin. Ve Francii dokonce platí nulová tolerance alkoholu.

ERV Evropská je v případech požití menšího množství alkoholu tolerantní. Přítomnost alkoholu při škodní události však musí zohlednit ve chvíli, kdy o něm ošetřující lékař nebo policie udělá záznam v dokumentaci. „Bohužel není ojedinělé, že k úrazu dojde pod vlivem alkoholu. V takovém případě musí lyžař počítat s tím, že mu pojišťovna může pojistné plnění krátit či odmítnout, zvláště pak po požití většího množství alkoholu,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Podle průzkumu a experimentu Britské pojišťovny Direct Line, je u lyžařů pod vlivem alkoholu o 43 % vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky nehody. Průzkum, do kterého se zapojilo na dva tisíce rekreačních lyžařů, vycházel z experimentu na simulátoru. Lyžaři nejprve absolvovali jízdu na simulátoru bez požití alkoholu a následně po jeho požití.


Vlastimil Divoký, Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny