Češi si užívají o tři dny kratší letní dovolenou než Němci.

Ti navíc většinou jezdí bez cestovní kanceláře.

Praha, 11. 6. 2012 – Podle statistik společnosti ERV, která kromě desítek cestovních pojišťoven po celé Evropě vlastní i Evropskou Cestovní Pojišťovnu, jezdí Češi do zahraničí méně než ostatní Evropané. V průměru podniknou jen 0,5 cesty za rok. Němci či Španělé vyjíždějí do ciziny téměř třikrát častěji. Nejhůř jsou na tom Poláci, kteří se vydají za hranice jen 0,2 krát.

Počet dní, které Češi tráví na dovolené se stále snižuje. Vloni to bylo v průměru 9 dní podobně jsou na tom například Španělé (8,7 dní). Přestože i u našich západních sousedů se dovolená meziročně zkracuje, stále si umějí dopřát více než Češi. Němci stráví u moře v průměru celých 13 dní, Italové 12 dní. “Délka pobytu samozřejmě souvisí s kupní sílou jednotlivých evropských zemí. Češi nemohou nebo nejsou ochoti utratit z dovolenou tolik co Němci nebo Italové, ale nejsme na tom nejhůř,” vysvětluje rozdíly ředitel obchodu a marketingu Evropské Cestovní Pojišťovny Ondřej Rušikvas.

Značný rozdíl je také v destinacích, které Evropané za cíl svého odpočinku volí. Zatímco v Česku je naprostou jedničkou Chorvatsko, Němci a Italové vyrážejí nejraději do Španělska, Španělé zase do Francie. V první pětce nejnavštěvovanějších zemí mají narozdíl od nás i exotické destinace jako je například Karibik. ”Do Bulharska, Egyptu nebo Řecka, které naši turisté nejčastěji vyhledávají, Němci či Španělé tak často nejezdí. Populární je u nich například Itálie,”  doplňuje Rušikvas.

Přestože počet českých turistů, kteří si dovolenou raději zařídí sami, rok od roku přibývá, Češi upřednostňují cestovní kanceláře. Organizovaně jezdí celých zhruba 60 % Čechů, na vlastní pěst se vydá 40 % z nás.  Podobně jako my jsou na tom Italové  - 65 % jezdí s cestovkou, 35 % jede raději samo. U Španělů je poměr mezi organizovanými a neorganizovanými zájezdy téměř stejný (54 % : 46 %). Největší obrodruzi jsou Němci. Více než polovina (58 %) si svou dovolenou zařídí sama, na cestovní kanceláře se pak spoléhá zbylých 42 %.

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace


O Evropské Cestovní Pojišťovně

Evropská Cestovní Pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven a prostřednictvím mateřské ERV patří do rodiny největší světové zajišťovny Munich Re. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. Evropská nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Samozřejmostí jsou i speciální pojištění přizpůsobená zaměření cesty (lyžování, golf, rizikové sporty, cesty autem).