Praha, 4. 10. 2012 – Podle údajů ERV pojišťovny (dříve Evropské Cestovní Pojišťovny) Češi v létě vyhledávali v zahraničí lékaře častěji než vloni. V červenci a srpnu zaznamenala ERV pojišťovna    o 7 % více škod než v loňském roce. Téměř o desetinu vzrostla i výše vyplacené škody. V průměru poslala pojišťovna klientům za ošetření u lékaře či jinou újmu v letních měsících 10 tisíc korun.

Ještě víc to ale je při porovnání prvních osmi měsíců roku 2012. Tam se průměrná škoda vyšplhala dokonce na 12 tisíc korun. „Dramaticky, téměř  o 70 % stoupl počet velkých škod nad sto tisíc korun,“ říká ředitel ochodu
a marketingu ERV pojišťovny Ondřej Rušikvas. Zatím nejdražší letošní příhodou bylo podle něj zranění klienta na indonéském ostrově Borneo, kde se náklady na hospitalizaci a repatriaci vyšplhaly na 2,75 miliony Kč.

Nejčastějšími problémy, s nimiž se Češi na dovolených potýkají ale zůstávají. Jsou to zažívací potíže, sluneční úpaly a alergie. Nejvyšší nárůst hlášených případů byl v Bulharsku a Řecku. Češi ovšem také stále častěji využívají pojištění zrušení cesty. „Letos řešíme poměrně dost případů, kdy nám lidé hlásí škody storna za neuskutečněný zájezd. Téměř o desetinu více lidí než vloni nakonec na dovolenou třeba kvůli nemoci dětí neodjede,“ vysvětluje generální ředitel ERV pojišťovny Vladimír Krajíček.

Češi nenakupují dovolené dopředu a dopřávají si luxus

Trendem letošního roku je podle ERV pojišťovny velký pokles first momentů. V prvních třech měsících se nákup dovolených na první chvíli propadl téměř o pětinu (17 %) a posunul se na pozdější měsíce. Posiluje prodej samostatných letenek, stále více lidí (10% nárůst) cestuje na vlastní pěst.
Češi si ovšem začínají libovat v luxusních dovolených. „Ačkoliv průměrná cena zájezdů mírně klesá, roste počet opravdu drahých zájezdů. Prodej dovolených za více než 140 tisíc na osobu nebo 260 tisíc za rodinu stoupl 
o 12 %,“ vypočítává Ondřej Rušikas. Výrazně ovšem klesl počet „zimních“ dovolených u moře, především
v Egyptě a na Kanárských ostrovech.

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovny


O ERV Pojišťovně:

ERV Pojišťovna (dříve Evropská Cestovní Pojišťovna) je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven a patří do rodiny největší světové zajišťovny Munich Re. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV Pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Samozřejmostí jsou i speciální pojištění přizpůsobená zaměření cesty (lyžování, golf, rizikové sporty, cesty autem).