Praha, 19. 2. 2013 – Doba, kterou Češi tráví na dovolené v cizině, se stále zkracuje. Zatímco v roce 2010 jsme u moře trávili ještě v průměru 10,4 dny, vloni to bylo už jen 9 dní. Ještě výrazněji čeští turisté zkrátili výlety do Alp. Z týdne lyžování se v roce 2012 stalo jen 5 a půl dne.

„Pro letošní rok očekáváme, že se průměrná délka zimní dovolené ještě o něco zkrátí. Je evidentní, že stále více našich lyžařů jezdí do alpských středisek jen na prodloužené víkendy,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovny Vlastimil Divoký. Na poptávku po kratších dovolených reagují i cestovní kanceláře, které ve svých letních katalozích nabízejí daleko více 7denních zájezdů.

Turecko je v kurzu

Nejoblíbenější destinací je Chorvatsko (820.000 lidí), na druhé příčce je Itálie (přes 500.000), třetí nejnavštěvovanější zemí je Řecko (cca 300.000) a následuje Turecko (220.000). Turecko je evidentně na vzestupu, pro letošní rok se očekává, že ho navštíví až čtvrt milionu Čechů. Ze zimních destinací pak u Čechů vede Rakousko, Itálie a Francie. Z těch teplejších se vloni v zimě hodně létalo na Kanárské ostrovy.

Češi jezdí častěji na vlastní pěst

Průměrná cena zájezdu zakoupeného přes cestovní kancelář se meziročně zvýšila jen o stovku na 12.400 korun. Opět se ale snížil počet klientů, kteří využívají služeb cestovních kanceláří (o 3 %), a to i přes to, že celkový počet turistů cestujících do zahraničí zůstává stejný. „V současnosti jezdí 50 % Čechů s cestovkou a 50 % se raději vydá po vlastní ose. Stále přibývá klientů, kteří si konkrétní služby (např. hotel, letenky) kupují sami napřímo,“ popisuje Vlastimil Divoký, na druhou stranu ale dodává: „ Na rozdíl od roku 2011, jsme od zimy 2012 zaznamenali nárůst first momentů, a to v průměru o 15-20 %, u některých CK i mnohem více.“ Dvě třetiny lidí si přímo se zájezdem sjednávají i pojištění storna.

Letadla jsou plnější

Objem prodeje letenek meziročně stoupl o 2 %, ovšem počet cestujících
odbavených na Letišti Václava Havla meziročně poklesl o 8 % na 10,8 mil. osob. Obsazenost letadel se zvýšila z loňských 69,3 % na 71,8 %. Roste oblíbenost nízkonákladových a zahraničních přepravců. Podíl ČSA se snižuje (z 38 % na 31 %). Z Prahy se nejvíce létá do Velké Británie.

Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace


O ERV pojišťovně:

ERV pojišťovna (dříve Evropská Cestovní Pojišťovna) je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven a patří do rodiny největší světové zajišťovny Munich Re. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Samozřejmostí jsou i speciální pojištění přizpůsobená zaměření cesty (lyžování, golf, rizikové sporty, cesty autem).