Praha, 17. 8. 2021 – Pandemie koronaviru se markantně podepsala na cestovních ruchu. Podle ČSÚ uskutečnili Češi za celý rok 2020 pouze 2,4 milionu cest. To je o 67 % méně než v roce 2019. Nejvíce lidí vycestovalo tradičně do Chorvatska. Další příčky obsadilo Slovensko a Rakousko, tedy destinace, do kterých se nejčastěji jezdí autem. Letecká doprava se v roce 2020 totiž ve srovnání s předchozími lety téměř zastavila. S preferovanými destinacemi souvisí i kratší délka pobytů a jejich individuální organizace.

V porovnání s rokem 2019 vycestovala v loňském roce do zahraničí jen třetina lidí. Podle ČSÚ vloni do Chorvatska vyrazilo 412 tisíc Čechů, tedy o 44 % méně než v roce 2019. Na Slovensko vycestovalo 353 tisíc Čechů a do Rakouska, které zaznamenalo nejnižší meziroční propad jen o 32 %, 275 tisíc. „Relativní úspěch Rakouska byl způsoben téměř kompletní zimní sezonou 2019/2020 a také větší preferencí Čechů pro cesty autem do sousedních zemí,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Z pohledu délky cest se pobyty Čechů v zahraničí zkrátily. „Průměrná delší cesta, tedy na 4 a více nocí, trvala jen 7,8 nocí, což je nejméně za posledních 5 let,“ říká Vlastimil Divoký. Jejich podíl pak klesl z 69,5 na 68,3 %. Naopak kratší cesty se lehce prodloužily z 2,3 na 2,4 noci a vzrostl i jejich podíl z 22,7 na 24,4 %.

V pandemii do zahraničí bez cestovky

Vzhledem k omezením letecké dopravy, která odkázala lidi cestovat autem, autobusem, či vlakem do okolních zemí, velmi vzrostl podíl individuálně organizovaných cest, tedy bez cestovní kanceláře. „Zatímco v roce 2019 bylo na vlastní pěst organizováno 55 % všech cest, vloni to bylo už 70 %,“ říká Vlastimil Divoký.

Význam cestovního pojištění vzrostl

Pandemie logicky zasáhla i na trh cestovního pojištění. S tím od ERV Evropské vloni cestovalo do zahraničí 408 tisíc osob, což je meziročně o 64 % méně. Naopak ale vzrostla průměrná výše škod, a to o výrazných 21 % na 12,9 tis. Kč. Naprosto se také změnil podíl hlavních druhů škod. Zatímco v předchozích letech tvořily léčebné výlohy průměrně 65 % všech škod z cestovního pojištění, vloni to bylo jen 42 % a naopak podíl storen vzrostl na více než polovinu. „Loňský rok tak potvrdil, že význam cestovního pojištění je nyní ještě vyšší než dříve, proto by lidé měli spoléhat na specialisty, kteří i v době pandemie umí pojistit rizika spojená s COVID-19,“ dodává Vlastimil Divoký.