Datum:

nyhavn

Kdo by neslyšel o Kodani nebo třeba Legolandu? Jsou hlavními, ovšem zdaleka ne jedinými dánskými turistickými cíli. Tato malá země sloužící často jako vstupní brána do Skandinávie ovšem určitě stojí za důkladné prozkoumání. Povíme vám proč.

V porovnání s ostatními skandinávskými zeměmi působí Dánsko dojmem, že se na něj při rozdávání přírodního bohatství zapomnělo. Přesto i zde, zejména v pobřežních oblastech nebo na méně osídlených ostrovech, najdete mnoho míst, která potěší srdce milovníků přírody. Na pobřeží to láká vyznavače windsurfingu, jízdy na kajaku nebo rybaření. Pěší turistika se v Dánsku z důvodu nemožnosti delších přechodů příliš nepěstuje. Zajímavou a plnohodnotnou alternativu ale představují cyklistické výlety, zejména díky vynikající síti cyklostezek

Fanoušky koupání Dánsko spíše zklame, moře je zde poměrně studené. Kdyby ale snad někdo dokázal zatnout zuby, má na nejsevernějším dánském mysu Grenen unikátní možnost koupele ve dvou mořích (Severním a Baltském) zároveň. Díky silným přílivovým proudům to ale není úplně bezpečná záležitost, proto spíše než koupel doporučujeme zůstat na břehu a kochat se blankytně modrou vodou často rozbouřeného moře.

Poslední výspou divoké přírody dánského poloostrova jsou křídové útesy Møns Klint. Hrozí zde sice půdní sesuvy, ovšem pohyb po vyznačených trasách vám poskytne bezpečí a zároveň pohled na úchvatnou přírodní scenérii vysokých bílých skal, na jejichž vrcholech bují hustá vegetace.

Křídové skály Mons Klint

Dánsko je ale především zemí s bohatou kulturou a historií. Bezpočet hradů, zámků, muzeí a galerií láká k návštěvě po celý rok.

Kodaň

Turisty nejnavštěvovanější destinací je zcela určitě Kodaň. Tato dánská metropole nabízí nepřeberné množství památek, muzeí, galerií a dalších zajímavých míst, k jejichž návštěvě by vám nemusel stačit ani celý týden. Za všechny jmenujme světoznámý zábavní park Tivoli nebo jednu z nefotografovanějších soch světa Malou mořskou vílu. Město obklopuje téměř dokonalá nížina, kde v minulosti vyrostlo hned několik velkolepých hradů a zámků, mezi jinými např. královský Amalienborg či renesanční Rosenborg. Z množství malých muzeí na první pohled zaujme Arken, muzeum ve tvaru lodi, které je zasvěceno modernímu umění. Možná ještě pozoruhodnější je futuristická budova Kodaňské opery. Nábřeží Nyhavn je poseto restauracemi a kavárnami, přičemž téměř návštěvnickou povinností je procházka po dlouhatánské turistické zóně Stroget.

Legoland

Co se týče popularity, Kodani šlape na paty návštěvníky obléhaný zábavní park Legoland. Leží na Jutském poloostrově u městečka Billund, které je městem vzniku slavné stavebnice a kde doposud sídlí ředitelství tohoto celosvětového gigantu hračkářského průmyslu. Uvidíte zde skutečně neuvěřitelné věci pečlivě vystavěné z milionů do sebe přesně zapadajících barevných kostiček.

Aarhus

Ukázkovým příkladem turisty opomíjeného města je Aarhus, druhé největší dánské město. Toto město rádo využívá slogan o „nejmenším světovém velkoměstě“ a má rozhodně co nabídnout. Místní vyhlášený skanzen tvoří malebná vesnička plná kopií historických domů z různých koutů Dánska. Aarhuská katedrála je vůbec největší katedrálou v celé zemi a moderní budova radnice má šedesát metrů vysokou vyhlídkovou věž. V pozoruhodné budově s duhovým ochozem na střeše sídlí rozsáhlé muzeum umění ARoS. Do života dávných obyvatel Skandinávie budete moci nahlédnout v Národním muzeu nebo v Muzeu vikingských lodí v nedalekém Roskilde. Zajímavým zážitkem může být i návštěva musea Kvindemuseet, mapujícího historii feminismu. No, a proč se Aarhusu přezdívá „město kaváren"? To při jeho návštěvě určitě pochopíte (a ochutnáte) sami. :)

Aarhus

Ribe

Trochu jako ztraceni v čase si budete připadat, pokud se vydáte na výlet do nejstaršího dánského města Ribe. Během noční procházky jeho malebnými ulicemi možná narazíte i na zdejšího ponocného.

Kronborg

O nesmrtelnost Kronborgu, zámku nedaleko města Helsingor, se postaral William Shakespeare, když sem situoval děj svého Hamleta.

Odense

Ve městě Odense nacházejícím se na ostrově Fyn si nenechte ujít návštěvu rodiště Hanse Christiana Andersena, ale také řadu památek včetně katedrály sv. Knuta ze 13. století. V jižní části ostrova leží proslulý vodní zámek Egeskov Slot z 16. století, který patří k nejkrásnějším v Evropě.

Vodní zámek Egeskov Slot

Silkeborg a Skanderborg

Podle některých je jezerní oblast nacházející se mezi těmito dvěma městy nejzajímavějším a nejkrásnějším místem Dánska.

Kdy vyrazit do Dánska?

Můžete vyrazit prakticky v kteroukoli roční dobu, pokud si ale chcete užít teplejšího počasí, doporučujeme období od května do září. V Dánsku je sice díky přímořskému klimatu poněkud mírnější zima, ale zase zde často fouká a prší. Zimní plískanice za teplot okolo nuly rozhodně nejsou nic příjemného.

Doprava

Všeobecně poměrně drahé Dánsko je příznivé svojí výbornou dopravní dostupností. Zpáteční letenky do Kodaně se dají pořídit už za tři tisíce korun a ještě o něco levněji vycházejí autobusové jízdenky. Dobrou a ekonomickou volbou bude, pokud si u některé z cestovních kanceláří (např. CK Neckermann) objednáte balíček dopravy a ubytování v podobě euro-víkendu.

O Dánsku, přestože rozlohou není nijak velké, by se dalo říci daleko víc, my zde ale tuto dánskou ochutnávku zakončíme. Jak jinak, než připomenutím, že na každou zahraniční dovolenou, i pokud si vyberete pouze 4denní euro-víkend, je potřeba si sjednat odpovídající cestovní pojištění. U nás je to možné on-line na pár kliknutí. Tak ať se vám již tak drahé Dánsko neprodraží ještě více!

Vaše Evropská pojišťovna

Autor:      LFI/ERV Evropská
Zdroje:    skandinavie.info, maganiz.aktualnce.cz

Další články

Souostroví Samoa

Teplota v lednu kolem 27°C, v červenci kolem 25°C, šnorchlování u korálových útesů s mořskými želvami, dlouhé procházky v deštných pralesích, túry po horách a spaní na pláži. Vítejte na souostroví Samoa, kde vás budou Samojci a Samojčanky vítat s upřímným úsměvem od ucha k uchu pozdravem: „Talofa!“ (Ahoj).

souostrovi-samoa-tichomori-01b