Praha, 26. března 2015 – Trh  s neživotním pojištěním rostl nepatrně, výjezdní turistika stagnovala. ERV Evropské pojišťovně, patřící do skupiny Munich RE, jedné z vedoucích světových zajišťoven, se i tak vloni dařilo. Pojistila přes 730 tisíc klientů a dosáhla obratu 380 milionů korun, což představuje více jak čtvrtinový meziroční nárůst.

ERV Evropská tak upevnila svoji pozici jedničky v cestovním pojištění. Tržní podíl v segmentu pojištění realizovaného přes cestovní kanceláře je více než 50 %. „Dařilo se nám nejen v prodeji individuálního pojištění, ale také jsme navázali spolupráci s dalšími významnými hráči na trhu,“ hodnotí výsledky člen představenstva ERV Evropské pojišťovny Ondřej Rušikvas. Má přitom na mysli rozšíření portfolia cestovních kanceláří o dvě z tzv. velké trojky, tedy o Exim Tours a Čedok. „Aktuálně pojišťujeme devět z deseti největších CK v České republice. Zajímavého růstu jsme dosáhli také u leteckých společností a prodejců letenek,“ doplňuje Ondřej Rušikvas.
Společnost v loňském roce poosmé za sebou zvítězila v anketě Asociace českých pojišťovacích makléřů Pojišťovna roku a potřinácté získala prestižní ocenění TTG Travel Awards za nejlepší cestovní pojištění. „Ocenění si velmi vážíme. Udržet si vedoucí postavení v segmentu cestovního pojištění po tak dlouhou dobu je nesmírně těžké. Potvrzuje to, že jdeme správným směrem,“ hodnotí Ondřej Rušikvas.

Počet škod roste

Náklady na pojistná plnění  i počet škod z cestovního pojištění byly meziročně vyšší o více než třetinu. Oproti předchozímu roku stoupl téměř o polovinu počet škod nad sto tisíc korun hlášených z letních dovolených. Převážnou část škod tvoří léčebné výlohy v zahraničí. Mezi nejčastější zdravotní problémy patří tradičně zažívací potíže, záněty očí a uší, kožní a sluneční alergie či virózy. Zvyšuje se také počet úrazů, a to zejména na horách. Nejvíce zdravotních problémů hlásí lidé z Egypta (více než 2 tisíce), na druhém místě je Řecko a bronz má Turecko. Novým trendem je rapidní nárůst průměrné výše škod v USA, která vzrostla o 52 %, a v Thajsku, kde došlo k nárůstu dokonce o neuvěřitelných 93 %. Celková frekvence škod za rok 2014 vzrostla meziročně o 8 %, a zvyšuje se tak již třetí rok v řadě. Velmi výrazně přibylo škod v Bulharsku, které z pohledu frekvence patří k nejrizikovějším destinacím.

Evakuace horolezců a pád Jirky Ježka

ERV Evropská pojišťovna a její sesterské společnosti provozují ve světě síť 10 Euro-Center, která poskytují asistenční služby, zajišťují lékařskou péči a koordinují pomoc klientům na všech kontinentech. V říjnu například ERV Evropská spolu s Euro-Centrem v Bangkoku zajišťovala evakuaci sedmi českých horolezců, kteří uvízli po sněhové bouři v Himálaji. Ta si vyžádala přes 40 obětí. „Pro naše klienty jsme vyslali dva vrtulníky. Zásah byl komplikovaný, protože byli uvěznění ve výšce 4 300 metrů. Naštěstí horolezci nepotřebovali lékařskou pomoc. Byli vyčerpaní, ale jinak v pořádku,“ vysvětluje Vlastimil Divoký z ERV Evropské. Mezi nejdražší pojistné události patřila léčba handicapovaného cyklisty, šestinásobného paralympijského šampiona, Jirky Ježka. Ten utrpěl mnohačetná zranění pří pádu v rámci závodu MS handicapovaných v americkém Greenville. Do „akce Ježek“ bylo zapojeno během 11 dnů 10 lidí, kteří museli udělat přes 250 výkonů, aby se závodník mohl vrátit do vlasti. „Celkové náklady na operace a léčbu v Americe a návrat domů se vyšplhaly na tři a půl milionu korun,“ doplňuje Štěpán Landík, ředitel správy pojištění ERV Evropské.

 

 

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

 


 

ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již poosmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.