Praha, 14. 6. 2024 – Od 14. června do 14. července se bude v sousedním Německu konat Mistrovství Evropy ve fotbale. Pořadatelé odhadují, že letošní šampionát budou z tribun sledovat téměř 3 miliony diváků, dalších více než 12 milionů očekávají v přilehlých fanzónách. Takto rozsáhlé sportovní události samozřejmě lákají kapsáře a zloděje. Proto by si neměli fanoušci zapomenout sjednat cestovní pojištění, které je v případě krádeže osobních věcí ochrání. Pojištění pomůže i při zdravotních komplikacích či poruše automobilu.

Mistrovství Evropy ve fotbale pravidelně sledují a navštěvují miliony fanoušků a ani letos tomu nebude jinak. Pořadatelé předpokládají, že tribuny deseti německých stadionů, na kterých se budou zápasy odehrávat, navštíví téměř 3 miliony diváků. V přilehlých fanzónách se potom počítá s dalšími 12 miliony. Do počtů ale nejsou zahrnuti fanoušci, kteří budou šampionát sledovat z místních barů a restauračních zařízení.

EURO je rájem zlodějů
Mistrovství Evropy ve fotbale a podobné sportovní akce jsou obrovským lákadlem pro kapsáře a zloděje. Proto je důležité, aby fanoušci, zejména ve fanzónách, kde se spolu s nimi bude pohybovat obrovské množství lidí, byli obezřetní a své věci si důkladně hlídali. Před cestou by lidé měli myslet na sjednání cestovního pojištění, které je právě v případě krádeže osobních věcí ochrání.

„Zvláště u takto velkých sportovních událostí evidujeme zvýšený počet nahlášených krádeží,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Proti krádežím ochrání klienty u ERV Evropské jednorázové pojištění SingleTrip, které si můžou vybrat hned ze tří variant. Každá z nich chrání právě proti krádeži osobních věcí, zároveň také ale obsahuje pojištění léčebných výloh, asistenční služby a pojištění zavazadel a odpovědnosti.

„Pokud v zahraničí dojde k poškození či krádeži, klient by vždy měl neprodleně kontaktovat místní policii, sepsat protokol o události a zajistit patřičnou fotodokumentaci,“ říká Vlastimil Divoký. „Samozřejmostí potom je, že pokud si klienti nejsou jisti, můžou se s obrátit na naši asistenční službu. Ta jim například poradí, které další doklady je potřeba pro online nahlášení pojistné události shromáždit,“ doplňuje Vlastimil Divoký. ERV Evropská vyřizuje škody zpravidla do 7 dnů od nahlášení.

Zdravotní péče v Německu je kvalitní, ale drahá 
Díky systému zdravotní péče Evropské unie mají všichni její obyvatele nárok na nezbytnou zdravotní péči. Lékaři v daných státech mají povinnost pacienty ošetřit stejně jako místní pojištěnce. Nevýhodou Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) je, že ve všech zemích musí lidé hradit část nákladů jako místní. Spoluúčast se liší podle země a typu ošetření. Na české poměry je však velmi vysoká. V případě nemocniční péče v Německu jde o 10 EUR za den. Pokud mají lidé sjednané kvalitní cestovní pojištění, veškeré náklady na léčení, a tedy i místní zákonnou spoluúčast, uhradí pojišťovna. „Právě tehdy, kdy lidé vyráží do zahraničí pouze na jeden nebo dva dny, si často cestovní pojištění ani nesjednávají. Jde přitom ale o pár desítek korun, které jim ve výsledku mohou ušetřit tisíce,“ informuje Vlastimil Divoký.

I krátký pobyt v zahraničí může být rizikový. Havarijní pojištění a povinné ručení mnohdy nestačí
„Lidé si málo uvědomují, že i při krátkém, mnohdy pouze jednodenním pobytu v zahraničí, kterým může být i právě účast na fotbalovém zápasu, nastávají velmi nepříjemné situace,“ říká Vlastimil Divoký.

Těmi jsou například komplikace vzniklé při dopravě. V zahraničí přitom nelze vždy spoléhat na povinné ručení, ale ani na havarijní pojištění. Havarijní pojištění totiž funguje pouze v případě dopravní nehody, na poruchy vozidla se ale často nevztahuje. Pokud tomu tak není, po dobu zahraničního pobytu stojí za zvážení připojištění vozu.

V rámci cestovního pojištění nabízí ERV Evropská možnost připojištění cest autem po Evropě. Pojištění lze dokonce sjednat i na v zahraničí pronajaté auto. V případě poruchy vozidla je potom vždy primární snahou auto na místě nebo v blízkém servisu zprovoznit. Pokud oprava není možná, pojišťovna zajistí odtah vozidla domů. Když čas opravy přesáhne čtyři hodiny od nahlášení události, zajistí ERV Evropská svým klientům i náhradní ubytování až na tři noci. „Klientům v takovém případě zajistíme i náhradní dopravu zpět domů nebo do místa plánovaného pobytu, ať už vlakem, autobusem nebo náhradním vozem,“ dodává Vlastimil Divoký.


Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny