Praha, 24. 01. 2024 – Zimní pobyt na horách mají lidé často spojený nejen s lyžováním, ale i s Bombardinem, pivem nebo skleničkou Aperolu. Podle průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu si na horách alkohol dopřeje každý čtvrtý Čech. Většinou jde o lyžaře starší 55 let. Některé země alkohol na sjezdovkách tolerují, v řadě z nich ale platí přísný zákaz jeho požívání. Nejpřísnější sankce jsou ve Francii, kde hrozí v přepočtu statisícové pokuty, či v krajních případech i pobyt za mřížemi. Podnapilí lyžaři také mohou přijít o skipas nebo být vykázáni ze skiareálu. Pokud dojde při lyžování ke srážce, alkohol může mít vliv na určení jejího viníka.  

Během lyžování se alkoholu napije 39 % mužů a čtvrtina žen, ukázal průzkum agentury NMS Market Research pro ERV Evropskou, kterého se zúčastnilo 1000 respondentů. Ve více než v polovině případů jde o lyžaře starší 55 let. Zříci se alkoholu na tuzemských sjezdovkách náš zákon neukládá. Například v Itálii a ve Francii je ale legislativa k lyžařům o dost přísnější. 

Ve Francii nula promile jinak hrozí vysoká pokuta

Na francouzských sjezdovkách platí přísný zákaz požívání jakéhokoliv alkoholu. Strašákem jsou pro lyžaře vysoké pokuty, které se mohou vyšplhat až na 15 000 EUR, v krajních případech může jít dokonce i o rok vězení. Zároveň pokud lyžař zaviní nehodu a je mu naměřen alkohol v krvi, automaticky se na něj hledí jako na viníka.

V Itálii alkohol jen velmi zlehka

Italská pravidla pro alkohol na sjezdovkách jsou o něco shovívavější. Jestliže policie naměří lyžaři v krvi maximálně do 0,5 promile alkoholu, nechá ho bez následků jet dál. V opačném případě mu ale vyměří pokutu mezi 250 a 1 000 EUR a při překročení hranice 0,8 promile se pak dokonce jedná o trestný čin, kde kromě tučné pokuty hrozí i trestní stíhání. 

Italské zákony jsou ale přísné i v dalších směrech. Platí zde totiž povinnost mít sjednané pojištění odpovědnosti. „Sjednání pojištění odpovědnosti je v Itálii od ledna 2022 povinné. Potvrzení o jeho sjednání pak může být vyžadováno již při nákupu skipasů,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. „V případě, kdy lyžař pojištění nedoloží hrozí mu pokuta až 150 EUR. Všechny naše produkty určené na zimní sporty ho proto obsahují již v základu,“ doplňuje Vlastimil Divoký.

V Česku, Rakousku, Švýcarsku a Slovinsku můžete přijít o skipas

Ačkoliv ani v Rakousku a ve Švýcarsku není alkohol zakázaný, po nevhodném chování může být lyžařům pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky odebrán skipas bez nároku na jeho náhradu. Lyžaři také mohou být vykázáni ze sjezdovky. Ve Slovinsku je navíc policie oprávněna udělit i peněžitou pokutu.

Ani na českých a slovenských sjezdovkách není popíjení alkoholu nijak omezeno, je ale přinejmenším vhodné před pitím zvážit veškerá rizika a zamyslet se, zda svojí jízdou nebude lyžař či snowboardista ohrožovat sám sebe nebo své okolí. Při vyšetřování srážky a následném určování viníka nehody by zjištěný alkohol v krvi mohl způsobit značné problémy.

Pravděpodobnost, že se pod vlivem alkoholu stane lyžař účastníkem nehody, je podle britské pojišťovny Direct Line 43 %.  „Pojišťovny mohou v takovém případě krátit či odmítnout pojistné plnění, a to zvlášť pokud je v krvi naměřeno větší množství alkoholu,“ varuje před riziky Vlastimil Divoký. 

ERV Evropská je v situacích, kdy je v krvi naměřeno nižší množství alkoholu, ke svým klientům benevolentnější. „Při vzniklé škodě však přítomnost alkoholu v krvi můžeme zohlednit. Hlavně tehdy, když je o něm veden lékařský nebo policejní záznam,“ říká Vlastimil Divoký.

Vlastimil Divoký

Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny