Praha, 6. 1. 2022 - Podle aktuálního průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu nejvíce Čechů (25 %) plánuje zimní dovolenou jen několik dní předem. Dalších 17 % pak jeden až dva týdny před odjezdem. Z průzkumu také vyplynulo, že většina Čechů se při svém plánování zimní dovolené nenechá ovlivnit aktuální koronavirovou situací. Zimní dovolené jsou také častěji individuálně organizované a Češi na ně vyráží vlastním autem.

Nejčastěji vyráží Češi na zimní dovolenou v lednu (39 %) a únoru (41 %) a plánují ji téměř na poslední chvíli. „Na základě toho by se mohlo zdát, že Češi přizpůsobují dovolenou aktuálnímu vývoji pandemie COVID-19, ale ve skutečnosti tomu tak není. Pouze 38 % Čechů zohledňuje stav pandemie při plánování dovolené,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Podle průzkumu totiž 26 % Čechů situaci s pandemií aktivně nesleduje, jen si ji ověří před odjezdem. 22 % situaci sice sleduje, ale jejich rozhodnutí neovlivní. 14 % pak na dovolenou vyrazí, ať už bude situace jakákoli.

Pozor na COVID-19 a odpovědnost za škodu

Před odjezdem na dovolenou by proto lidé v současné době měli myslet na dva hlavní parametry cestovního pojištění. Jde o pojištění rizik spojených s COVID-19 a pojištění odpovědnosti za škodu. „Mutace Omikron je výrazně nakažlivější než ostatní a snadněji se jí nakazí i lidé po dokončeném očkování,“ říká Vlastimil Divoký. Již v základu cestovního pojištění SingleTrip jsou i léčebné výlohy spojené s COVID-19 v zeleně označených zemích. Připojištěním COVID Plus si klienti rozšíří krytí rizik spojených s COVID-19 do všech zemí dle semaforu MZV/MZ, včetně těch označených černě.

Pojištění odpovědnosti je pak důležité zejména při lyžování či snowboardingu. „Velmi důležité je, aby pojištění krylo škody, které člověk způsobí na svahu někomu jinému. Například v Itálii je od 1. ledna 2022 dokonce povinnost mít pojištění odpovědnosti daná zákonem,“ říká Vlastimil Divoký.

Všechny varianty pojištění SingleTrip obsahují pojištění léčebných výloh s vyššími limity, bezlimitní asistenční služby či pojištění osobních věcí. Nově lze připojistit i cesty autem. To zahrnuje opravu vozidla v zahraničí, odtah zpět do ČR či náhradní ubytování po dobu opravy. Kryje i spoluúčast v případě nehody ve vypůjčeném voze.

Vlastimil Divoký, Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny